Premier Lig Rekorları

1992 yılından beri oynanmaya devam Premier Lig tarihi boyunca pek çok maç oynandı ve rekor kırıldı. Lig tarihi boyunca elde edilen başarılarda özellikle bazı kulüplerin ve isimlerin öne çıktığını söylemek mümkündür.

premier lig

Sizler için bu yazımızda Premier Lig tarihi boyunca kırılan rekorları bütün detayları ile birlikte paylaşacağız.

Premir Lig En Çok Şampiyon Olan Takım

Elde ettiği 13 şampiyonluk ile Manchester United, lig tarihinin en çok şampiyonu olan takımı konumundadır. Aynı zamanda lig tarihinşin de ilk iki şampiyonluğunu elde eden takımdır. Ayrıca Manchester United üst üste en fazla şampiyonluk yaşayan takımdır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Çok Galibiyet Elde Eden Takım

Lig tarihine baktığımızda bir sezonda en çok galibiyet elde takım ise Manchester City olmuştur. Kulüp bir sezonda 32 galibiyet almayı başarmıştır.

Premir Lig’de Bir Sezon En Az Galibiyet Alan Takım

Premier Lig tarihinde kuruluşundan bu yana en az galibiyet elde eden Derby City olmuştur. Kulüp 2007/2008 sezonunda sadece 1 galibiyet almıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda Kendi Evinde En Çok Galibiyet Elde Eden Takım

Bu rekoru ise üç takım aynı başarı skoru ile elinde bulundurmaktadır. Kronolojik sıra ile Chelsea, 2005/2006 sezonunda kendi evinde 18 maç galibiyeti olarak Premier Lig’de bir sezonda kendi evinde en çok galibiyet elde eden ilk takım olmuştur. Sonrasında ie 2010 / 2011 sezonunda Manchester United ve 2011 / 2012 sezonunda Manchester City bir sezon içinde elde etmiş oldukları 18 galibiyetle rekora ortak olmuşlardır.

Premier Lig’de Bir Sezonda Deplasmanda En Çok Galibiyet Elde Eden Takım

Bu konudaki rekoru elinde bulunduran takım ise Manchester City’dir. Başarılı kulüp 2017 / 2018 sezonunda deplasmanda 16 galibiyet olarak bu başarıyı elde etmiştir.

Premier Lig’de Bir Sezonda Kendi Evinde En Az Galibiyet Alan Takım

Bir sezon içinde kendi evinde en az galibiyet alan iki takım bulunmaktadır. Bunlardan ilki 2005 / 2006 sezonunda kendi evinde 1 galibyet alan Sunderland, diğer takım ise 2007 / 2008 sezonunda kendi evinde 1 galibiyet alan Derby County’dir.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Çok Yenilgi Alan Takım

Lig tarihi boyunca en çok yenilgi alan takım rekoru ise üç takıma aittir. Bunlardan ilki 1994 / 1995 sezonunda 29 yenilgi alan Upswich Town takımıdır. Sonrasında ise 2005 / 2006 sezonunda Sunderland ve 2007 / 2008 sezonunda Derby County takımları 29 yenilgi almışlardır. Ancak bu noktada Upswich Town takımının 1994 / 1995 sezonunda toplamda 42 maça çıkarken, Derby County ve Sunderland 38 maça çıkmışlardır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Az Mağlubiyet Alan Takım

Lig tarihi boyunca bir sezon içinde en az mağlubiyet alan takım Arsenal’dir. 2003 / 2004 sezonunda Arsenal tek bir mağlubiyet bile almamıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda Kendi Evinde En Az Mağlubiyet Alan Takım

Lig tarihi boyunca bir sezon içinde kendi evinde en az mağlubiyet alan 7 takım bulunmaktadır. Bu takımların hepsi bir sezon için kendi evlerinde hiç mağlubiyet almamışlardır. Kendi evinde hiç mağlubiyet almayan takımlar ise; Tottenham, Manchester United, Manchester City, Arsenal, Liverpool ve Chelsea’dir.

Premier Lig’de Bir Sezonda Deplasmanda En Az Mağlubiyet Alan Takım

Lig tarihi boyunca bir sezon içinde deplasmanda en az mağlubiyet alan takım ise Arsenal’dir. Arsenal takımı 2001 / 2002 ve 2003 / 2004 sezonlarında deplasman maçlarında 0 mağlubiyet almıştır.

Premier Lig’de En Çok Üst Üste Mağlubiyet Alan Takım

Bu lig tarihinin üst üste en çok mağlubiyet alan takım ise Sunderland’dir. Bu takım 2002 / 2003 sezonunda üst üste 15 mağlubiyet almıştır.

Premier Lig En Uzun Yenilmezlik Serisi

Lig tarihinde en uzun yenilmezlik serisine sahip olan takım ise yine Arsenal’dir. Kulüp bu yenilmezlik serisini 49 maç boyunca sürdürmüştür. 7 Mayıs 2003 tarihinden 24 Ekim 2004 tarihine kadar Premier Lig’de yenilgi almamıştır.

Premier Lig’de Kendi Evinde En Uzun Yenilmezlik Serisi

Lig tarihinde kendi evinde en uzun yenilmezlik serisine sahip olan takım ise Chelsea’dir. Bu takım kendi evinde 86 maç boyunca yenilgi almamıştır. Chelsea 21 Şubat 2004 tarihinden 26 Ekim 2008 tarihine kadar Premier Lig’de kendi evinde yenilmedi.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Çok Gol Atan Takım

Lig tarihinde bir sezon en çok golü atan takım Manchester City’dir. Takım 2017 / 2018 sezonunda atmış olduğu 106 gol ile bu rekoru elinde bulundurmaktadır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Az Gol Atan Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde en gol atan takım ise Derby County’dir. Bu takımda 2007 / 2008 sezonunda toplamda sadece 20 gol atabilmiştir.

Premier Lig’de Bir Sezonda Kendi Evinde En Çok Gol Atan Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde kendi evinde en çok golü atan takım Chelsea’dir. Bu takım 2009 / 2010 sezonunda kendi evinde oynadığı maçlarda toplamda 68 gool atmayı başarmıştır.

Premier Lig’de Deplasmanda En Çok Gol Atan Takım

Lig tarihi boyunca bir sezon içinde deplasman maçlarında en çok gol atan takım ise Liverpool’dur. Bu takım 2013 / 2014 sezonunda deplasman maçlarında toplamda 68 gol atmayı başarmıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Fazla Golü Yiyen Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde en çok golü yiyen takım ise Swindon Town’dur. Bu takım 1993 / 1994 sezonunda toplamda 100 gol yemiştir.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Az Gol Yiyen Takım

Lig tarihinin bir sezon içinde en az gol yiyen takımı ise Chelsea’dir. Bu takım 2004 / 2005 sezonunda toplamda sadece 15 gol yemiştir.

Premier Lig’de Bir Sezonda Kendi Evinde En Az Gol Yiyen Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde kendi evinde en az gol yemiş olan takım ise Manchester United’dır. Bu takım 1994 / 1995 sezonunda kendi evinde toplamda sadece 4 gol yemiştir.

Premier Lig’de En Yüksek Averaja Sahip Olan Takım

Lig tarihinde en çok averaja sahip olan takım ise Manchester City’dir. Bu takım 2017 / 2018 sezonunda 106 gol atmış olmasına karşılık olarak 26 gol yemiş ve 79 averaj ile lig tarihinin en yüksek averaja sahip olan takımı olmuştur.

Premier Lig’de En Düşük Averaja Sahip Olan Takım

Lig tarihinde en düşük averaja sahip olan takım ise Derby County ‘dir. Bu takım 2007 / 2008 sezonunda attığı 20 gole karşılık olarak 89 gol yiyerek – 69 averaj ile lig tarihinin en kötü averajını elde etmiştir.

Premier Lig’de En Çok Gol Atan Futbolcu

Lig tarihi boyunca en çok golü atan futbolcu ise Alan Shearer’dir. Ünlü futbolcu Premier Lig tarihinde toplamda 260 gol atmayı başarmıştır. Başarılı futbolcunun bu rekoru hala kırılamadı.

Premier Lig’de Bir Kulüpte En Çok Gol Atan Futbolcu

Lig tarihinde bir kulüp bazından en çok gol atan futbolcu ise Wayne Rooney’dir. Ünlü futbolcu Manchester United kariyeri boyunca toplamda 183 gol atmayı başarmıştır.

Premier Lig’de Gol Atan En Yaşlı Futbolcu

Lig tarihinde gol kaydetmiş olan en yaşlı futbolcu ise Teddy Sheringham’dır. Başarılı futbolcu 40 yaşında iken West Ham – Portsmouth maçında attığı gol ile lig tarihinin gol atan en yaşlı futbolcusu olmuştur.

Premier Lig’de Gol Atan En Genç Futbolcu

Lig tarihinde gol kaydetmiş olan en genç futbolcu ise James Vaughan’dır. Ünlü futbolcu henüz 16 yaşında iken Everton – Crystal Palace maçında attığı gol ile lig tarihinin gol atan en genç futbolcusu olmuştur.

Premier Lig’de Bir Sezonda Üst Üste En Çok Maçta Gol Atan Futbolcu

Lig tarihinde üst üste en çok maçta gol atan futbolcu ise Jamie Vardy’dir. Başarılı futbolcu toplam 11 maçta üst üste gol atmayı başarmıştır.

Premier Lig’de Bir Maçtaki En Büyük Bozgun

Lig tarihindeki en büyük bozgunu yapan takım ise Manchester United ve Leicester  takımlarıdır. 1995 yılında oynanan maçta Manchester United kendi evinde Ipswich Town takımını 9 – 0 yenmeyi başarmıştır. 2019 yılında oynanan maçta ise Leicester takımı Southampton’ı deplasmanda 9 – 0 yenmeyi başarmıştır.

Premier Lig’de En Çok Gol Atılan Maç

Lig tarihinde bir maçta en çok golün olduğu maç ise 2007 yılında Portsmouth ile Reading arasında oynanmıştır. Oynan bu maçta toplamda 11 gol atılmıştır. Maç ise 7 – 4’lük skorla Portsmouth’un galibiyeti ile sonuçlanmıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Yüksek Puanı Alan Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde en yüksek puanı almış olan takım ise Manchester City’dir. Bu takım 2017 / 2018 sezonunda 100 puan almayı başarmıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda En Düşük Puanı Alan Takım

Lig tarihinde bir sezon içinde en düşük puanı almış olan takım ise Derby County’dir. Bu takım 2007 / 2008 sezonunda 11 puan almıştır.

Premier Lig’de Bir Sezonda Şampiyonluk Yaşamadan En Yüksek Puanı Alan Takım

Lig tarihinde şampiyon olmamasına rağmen bir sezon içinde en yüksek puanı elde eden takım ise Liverpool’dur. Liverpool, 2018 / 2019 sezonunda 97 puan elde etmesine rağmen şampiyon olamamıştır.

Premier Lig’deki Bütün Maçlarda Oynamış Olan Takımlar

Bilindiği üzere Premier Lig, 1992 yılında kuruldu. O günden bu yana bütün maçlara katılmış olan takımlar ise Tottenham, Arsenal, Manchester United, Chelsea, Liverpool ve Everton’dır.

Premier Lig’de En Çok Küme Düşen Takım

Lig tarihinde en çok küme düşmüş olan takım Crystal Palace’tır. Bu takım toplamda 4 kez küme düşmüştür.

Premier Lig’de En Çok Taraftarın Yer Aldığı Maç

Lig tarihinde bir maçta en çok taraftarın bulunduğu mücadele ise 2018 yılında Tottenham ile Arsenal arasında oynanan maçtır. Tottenham’ın 1 – 0 kazandığı bu maçı toplamda ise 83.222 taraftar izlemiştir.

Premier Lig’de En Az Taraftarın Yer Aldığı Maç

Lig tarihinde en az taraftarın bulunduğu mücadele ise 1993 yılında Selhurst Park ile Wimbledon arasında oynanmıştır. Everton’ın 3 – 1’lik skor ile yendiği bu maçı toplamda 3039 kişi izlemiştir.

Premier Lig’de En Uzun Süre Teknik Direktörlük Yapan Kişi

Lig tarihinde maç bazından bakıldığında en çok teknik direktörlük yapan kişi Sir Alex Ferguson’dır. Toplamda 410 maç boyunca Manchester United’ın teknik direktörlüğünü yapmıştır. Sezon bazında ise Sir Alex Ferguson ile birlikte Arsene Wenger toplamda 21 sezon boyunca teknik direktörlük yapmıştır. Sir Alex Ferguson bu süreçte Manchester United’ın teknik direktörlüğünü yaparken Arsene Wenger de Arsenal’in teknik direktörlüğünü yapmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir