Profesyonel Bir Futbolcunun Rutinleri

Pek çok kişi çocukluğunda futbolcu olmanın hayallerini kurar. Çocuklar arasında futbolcu olma hayali en popüler olanları arasında yer almaktadır. Özellikle Türkiye’de de pek çok kişi futbolcu olma hayalini kurmuştur. Fakat genelde hayatın akışı içinde pek çok kişi bu hayalinin yerine başka hayallere bırakır. O yüzden de çok az kişi gerçek anlamda hayalini kurduğu futbolculuğa doğru profesyonel bir adım atmaktadır.

profesyonel

Şöhret, para ve itibar profesyonel futbolculuk ile birlikte gelir. Ancak futbolun düşünmediğimiz bir tarafı daha bulunmaktadır. O da oyuncuların yapmak zorunda olduğu bazı rutinlerdir. Sizler için profesyonel bir futbolcunun rutinleri konusunu inceledik.

Erken Uyanmak

Profesyonel futbolcular için uyku ve uyku düzeni oldukça önemlidir. Sadece futbolda değil diğer pek çok spor alanında da bu konuya özen gösterilmelidir. Özellikle uzun ve yorucu bir antrenman gününün ardından oyuncu uykusunu iyi bir şekilde almalı ve güne erkenden başlamalıdır. Profesyonel futbolcu yeterli miktarda uykusunu mutlaka almalıdır.

Oyuncu erken saatte uyanık olmalı, kahvaltısı iyi bir şekilde yapmalı ve ardından da antrenmana hazır olmalıdır. O yüzden tüm bunlar için sabahın erken saatinde uyanmak çok daha faydalı olacaktır.

Uyku Vakti

Profesyonel futbolcuların erken uyanması gerektiği gibi aynı zamanda erken uyumaları da gerekir. Böylece erken saatten uyanmaları ve yeterli uykuyu almaları da mümkün olacaktır. Özellikle maç ve antrenman gününden önce erken saatte uyumaları sonraki güne enerjik bir şekilde başlayabilmeleri için oldukça önemlidir. Tüm bunlar aslında rutinin önemli parçalarıdır. Aksi takdirde bu rutinlere uyulmaması futbolcunun performansını da aynı oranda etkileyecektir.

Sağlıklı Beslenme

Hiç şüphesiz uyku ile birlikte profesyonel bir futbolcunun en dikkat etmesi gereken konular arasında sağlıklı beslenme yer almaktadır. Futbolcular genelde bir beslenme uzmanı ile çalışırlar ve kendilerine özel hazırlanmış beslenme programlarına uymaları gerekir. Sağlıklı beslenmek demek aynı zamanda yüksek oranda yağlı, kızarmış yiyeceklerden, şekerden ve tuzdan uzak durmak anlamına da gelir.

Alkol ve Sigara

Bir futbolcunun en büyük düşmanları arasında alkol ve sigara yer almaktadır. Geçmiş dönemlerde sigara ve alkol tüketen futbolcular oldukça yaygındı. Ancak günümüzde böyle bir şey pek hoş karşılanmamaktadır. Eski dönemlerde futbolcular bu eksikliklerini bir nebze yetenekleri ile kapatıyorlardı. Ancak kulüpler artık buna artık aynı sıcaklıkla yaklaşmıyorlar.

Hem profesyonel bir futbolcu hem de bir insan olarak kişilerin sağlığına dikkat etmesi açısından alkol ve sigaradan uzak durması çok daha faydalı olacaktır.

Maç Sonrası Dinlenme

Genellikle maçtan sonraki günlerde sabahları dinlenmek içi ara verilmektedir. Oyuncu böylece daha fazla dinlenme şansı elde eder. Genelde maç sonrasında daha hafif antrenmanlar ve egzersizler yapılır.

Ekstra Antrenman

Genelde oyuncuların kendilerine has ekstra bir antrenman yapılmalarından bir sakınca yoktur. Aksine futbolcunun eksiklerini gidermesinde çok büyük katkılar sağlar. Hiç şüphesiz bunun en iyi örneği Cristiano Ronaldo’dur. Kendisi vücudunu formda tutabilmek adına günde ekstradan saatlerce antrenman yapmaktadır. Böylece çok daha dinç ve güçlü bir vücuda sahip olmaktadır.

Zihinsel Bakım

Fiziksel bakımın yanında zihinsel bakım da oldukça önemlidir. Belki de bir futbolcunun en dikkat etmesi gereken konulardan biri de budur. Çünkü zihinsel olarak kötü durumda olan bir futbolcunun iyi bir performans sergilemesi ve maça odaklanması çok daha zor olacaktır. Günümüzde kulüpler saha dışında da futbolcuların daha iyi bir zihinsel durumda olabilmesi için onlara özel destekler vermektedir. Hatta bazı takımlar bu konuda psikologlarla da çalışmaktadır.

Bol Su Tüketmek

Elbette ki her insanın günde en az 2 litre su tüketmesi ideal olandır. Fakat profesyonel futbolcular için bu çok daha önemlidir. Genelde her futbolcunun gün içinde su tüketmesi için bir rutini bulunur. Futbolcular sürekli olarak sıvı kaybı yaşamaktadır ve bunu gidermek için sık sık su tüketmeleri gerekmektedir. Bu sıvı ihtiyacını da su ile tüketmek en faydalı olanıdır.

Buzlu Banyo

Bir futbolcunun en zorlu anlarından biri kasları gevşetmek amacı ile yapılan buz banyosuna girmektedir. Dışarıdan izlemesi zevkli olsa da yapması oldukça zorludur.

Futbol Dışındaki Hayat

Bir futbolcu için futbol dışındaki bir hayata sahip olmak da oldukça önemlidir. Biraz olsun futbolun getirdiği rutinden uzaklaşmak futbolcuya da iyi gelecektir. Genellikle futbolcular bunun için müziğe ya da herhangi bir müzik enstrümanı çalmaya yönelirler. Müzik rahatlama konusundaki en iyi araçlardan biridir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir