Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu

Süper Lig 2009 – 2010 sezonu lig tarihinin oynanan 52. sezonuydu. Ligin bu sezonu bilindiği üzere 7 Ağustos 2009 tarihinde başladı. O günden sonra ligde toplamda 306 maç oynandı ve bu sezon 16 Mayıs 2010 tarihinde sona erdi.

süper lig

Ligin bu sezonunda oldukça bir olay yaşandı. Bu sezonda Ankaraspor lige yükselmişti. Ankaragücü ile aynı ligde yer alması PFDK tarafından belirli sebeplerden ötürü uygun bulunmadı ve Ankaraspor ligin bu sezonunda bir alt lige düşürüldü. Sezonun bir diğer dikkat çeken özelliği ise formaların belirli bölümlerine de reklam alınmasına izin verilmesiydi. Elbette ki bu sezonu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor dışında bir kulübün şampiyonluk yaşamasıdır. Böylece lig tarihinde dört büyükler dışında bir takım ilk defa şampiyonluk yaşamış oldu.

Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu Şampiyonu

Bursaspor ligin bu sezonunda sergilemiş olduğu başarılı performans ile şampiyon olmayı başardı. Ligin bu sezonunda çıktıkları 34 maçta 23 galibiyet, 6 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 75 puan toplayan kulüp ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Böylece Bursaspor tarihinde ilk kez Süper Lig’de şampiyonluk yaşadı. Ayrıca aradan geçen uzun bir zamanın ardından ligde İstanbul takımları dışında bir takım şampiyonluk yaşamış oldu. Buna ek olarak ligde şampiyonluk yaşamış olan takım sayısı da 5’e yükselmiştir. Fenerbahçe elde ettiği 74 puan ile ligi ikinci sırada tamamlarken, Galatasaray ise elde ettiği 64 puan ile ligi üçüncü sırada tamamladı.

Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu Küme Düşen Takımlar

Ligin oynanan bu sezonunda toplamda 3 takım küme düştü. Süper Lig 2009 – 2010 sezonunda küme düşen takımlar ise şu şekildedir:

 • Ankaraspor
 • Denizlispor
 • Diyarbakırspor

Ankarspor daha öncesinde belirttiğimiz sebeplerden ötürü ligden küme düşürülmüştü. Denizlispor kazandığı 26 puan ligi 17. sırada ligi bitirirken, Diyarbakırspor 27 puan ile ligi 16. sırada bitirdi.

Süper Lig 2009 – 2010 Sezonu Hakkında İlginç Bilgiler

 • Bursaspor ligin bu sezonunda attığı 65 gol ile sezonun en çok gol atan takımı oldu.
 • Beşiktaş ise bu sezonun en az gol yiyen takımıdır. Siyah beyazlı ekip ligin bu sezonunda yalnızca 25 gol yedi.
 • Ligden küme düşürüldüğü için Ankaraspor her maçta 3 – 0 mağlup sayıldığından ötürü teknik olarak 102 gol ile sezonun en çok gol yiyen takımıdır.
 • Ankaraspor aynı zamanda 0 gol ile teknik olarak sezonun en az gol atan takımı oldu.
 • Kayserispor’un yetenekli futbolcusu Ariza Makukula attığı 21 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.
 • Galatasaray’ın futbolcusu Arda Turan ise bu sezonda toplamda 14 asist yaparak sezonun en çok asist yapan futbolcusu oldu.
 • Bu sezonun en gollü maçı Trabzonspor ile İstanbul Büyükşehir Belediyespor arasında oynandı.  Bu maçı Trabzonspor 1 – 6 kazanmayı başardı. Diğer en gollü maç ise Galatasaray ile Trabzonspor arasında oynandı ve bu maçı Galatasaray 4 – 3 kazandı.
 • Ligin bu sezonunda toplamda 272 maç oynandı. Oynanan bu 272 maçta ise toplamda 644 gol atıldı. Bu da ortalama olarak her bir maçta 2,37 gol atıldığı anlamına geliyor.
 • Fenerbahçe ve Bursaspor 23 maç ile sezonun en çok maç kazanan takımları oldular.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir