Süper Lig Hakkında İlginç Bilgiler

Süper Lig ülkemizde en çok takip edilen spor turnuvalarından biridir. Günümüzde bu ligde 20 takım mücadele etmektedir. Her bir takım ise sezon boyunca birbirleriyle kendi evinde ve deplasmanda olmak üzere maçlara çıkmaktadır.

Bilindiği üzere Süper Lig’den önce de Türkiye’de takımlar mücadele ediyordu. Ancak şampiyonlukların sayılma tarihi resmi olarak bu ligin kurulduğu tarih sayılmaktadır. O günden bu yana da ligimiz hakkında ortaya çok ilginç bilgiler ortaya çıktı. Sizler için Süper Lig hakkında ilginç bilgiler konusunu derledik.

Süper Lig İlginç Bilgiler

 • Süper Lig’de şampiyonlukların resmi olarak sayılabilmesi için 1959 yılı esas alınmaktadır. Bu tarihten itibaren şampiyon olan takımların şampiyonlukları sayılmakta ve yıldızları da buna göre belirlenmektedir.
 • Ligde en çok şampiyonluk yaşayan takım Galatasaray’dır. Toplamda ise 22 şampiyonluğu bulunmaktadır. Galatasaray’dan sonra en çok şampiyonluğu bulunan takım ise Fenerbahçe’dir. Fenerbahçe’nin ise 19 şampiyonluğu bulunmaktadır.
 • Ligde en çok maça çıkan futbolcu ise Umut Bulut’tur. Kariyeri boyunca Ankaragücü, Galatasaray ve Trabzonspor gibi pek çok takımda oynayan oyuncu, Süper Lig’de toplamda 515 maça çıkmıştır.
 • Ligde bugüne kadar sadece 6 farklı takım şampiyon olmuştur. Bu takımlar Fenerbahçe, Beşiktaş, Galatasaray, Trabzonspor, Bursaspor ve İstanbul Başakşehir’dir.
 • Günümüze kadar İstanbul takımları dışında sadece Trabzonspor ve Bursaspor şampiyon olmuştur. Bu iki takım dışında şampiyon olan tüm takımlar İstanbul takımlarıdır.
 • Bugüne kadar Süper Lig’de 73 takım mücadele etmiştir.
 • Süper Lig’de oynanan ve canlı olarak televizyona verilen ilk maç ise Karşıyaka ile İstanbulspor arasında oynanmıştır. Bu maç ise 3 Ekim 1971 yılında oynanmış TRT ekranlarında naklen yayınlanmıştır.
 • Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş kulüpleri ligin ilk kurulduğu günden bu yana hiçbir zaman ligden düşmediler ve ligde oynanan bütün sezonlarda oynadılar. Bu üç takımdan sonra ligde sezon olarak en çok oynayan takım MKE Ankaragücü’dür. Bu takım ise ligde 52 sezon boyunca mücadele etmiştir. Bursaspor ise ligde toplamda 50 sezon, Trabzonspor ve Gençlerbirliği ise 48 sezon mücadele etmişlerdir.
 • Ligde tek bir takım ile en çok maça çıkan oyuncu Rıza Çalımbay’dır. Ünlü futbolcu takımı Beşiktaş ile ligde toplamda 494 maça çıkmıştır.
 • Süper Lig’de en çok gol atan futbolcular ise sırasıyla Hakan Şükür, Tanju Çolak, Hami Mandıralı, Metin Oktay ve Aykut Kocaman’dır.
 • Süper Lig’de yapılan ilk yabancı oyuncu transferini ise Fenerbahçe gerçekleştirmiştir. Bu transfer ise 1962 – 1963 sezonunda Asim Ferhatoviç’in gelmesiyle meydana gelmiştir. Yani lige transfer olan ilk yabancı oyuncu Asim Ferhatoviç’tir.
 • Süper Lig’de en çok maça çıkan teknik direktörler ise sırasıyla Samet Aybaba, Şenol Güneş, Rıza Çalımbay, Yılmaz Vural ve Aykut Kocaman’dır. Samet Aybaba lig tarihi boyunca teknik direktör olarak 618 maça çıkmıştır. Bu maçlarda ise 205 galibiyet, 164 beraberlik ve 249 galibiyet kazanmıştır.
 • 1980 – 1981 sezonunda Fenerbahçe ligden düşmek üzereydi. Ancak gol averajıyla küme düşmemiş ve ligde kalmayı başarmıştır.

Süper Lig tarihinde bu tarz daha pek çok ilginç bilgiler bulunuyor. Zaman içinde bu bilgileri daha geniş çaplı olarak sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Bu bilgileri aynı şekilde kulüpler bazında da gerçekleştireceğiz. Böylece her bir takımı daha ayrıntılı bir şekilde öğrenebileceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir