Türkiye Süper Kupası Finalde En Çok Karşılaşan Takımlar

Bilindiği üzere Türkiye Süper Kupası 1966 yılından beri düzenlenmekte olan önemli organizasyonlarımız arasında yer alıyor. Elbette ki ilk çıktığı dönemlerdeki ismi aynı değildi. Zaman içinde organizasyon birkaç isim değişikliğine uğradı. Hatta bir dönem boyunca oynanmadı ve sonrasında organizasyonun artık düzenlenmeyeceğine karar verilmişti.

türkiye süper kupası

Ancak tüm bu yaşananların ardından organizasyon yeniden yapılmaya başlandı. O günden bu yana ise Türkiye Süper Kupası’nda pek çok takım karşı karşıya geldi. Genel olarak baktığımızda ise turnuvanın en başarılı takımının Galatasaray olduğunu söylemek mümkündür. Sarı kırmızılı ekip bu kupayı toplamda 16 kez kazanma başarısı göstermiştir. Günümüz itibariyle bu kupanın son kazanını ise Beşiktaş olmuştur. Siyah beyazlı ekip ise toplamda 9 kez bu kupayı kazandı. Fenerbahçe ve Trabzonspor da bu kupayı 9’ar kez kazanmayı başarmışlardır. Ancak bu yazımızda Türkiye Süper Kupası’nı en çok kazananları değil, finalde en çok karşı karşıya gelen takımları sizlerle paylaşacağız.

Beşiktaş – Galatasaray

Türkiye Süper Kupası finallerinde en çok karşılaşan iki takım Beşiktaş ve Galatasaray’dır. İki takım finallerde toplamda 8 kez karşı karşıya geldi. Bu karşılaşmaların 5’ini Galatasaray kazanırken, 3’ünü de Beşiktaş kazanmıştır. Bu iki takım Türkiye Süper Kupa tarihinde 1966, 1982, 1991, 1993, 1994, 1998, 2006 ve 2016 yıllarında karşı karşıya gelmişlerdir.

Fenerbahçe – Galatasaray

İki ezeli rakip ise Türkiye Süper Kupası’nda en çok karşı karşıya gelen iki takımdır. Bu iki takım finallerde toplamda 6 kez karşı karşıya geldile. Yapılan bu final karşılaşmalarının 3’ünü Fenerbahçe, 3’ünü de Galatasaray kazanmıştır. Final karşılaşmaları bakımından iki takımın berabere kaldıklarını da söylemek mümkündür. İki takım Türkiye Süper Kupa tarihinde, 1973, 1985, 1996, 2012, 2013 ve 2014 yıllarında karşılaşmışlardır.

Beşiktaş – Fenerbahçe

Türkiye Süper Kupa tarihinde finalde en çok karşı karşıya gelen üçüncü sıradaki takımlar ise Beşiktaş ve Fenerbahçe’dir. Bu iki kulüp de toplamda 6 kez finalde karşı karşıya geldiler. Yapılan bu karşılaşmaların 2’sini Beşiktaş kazanırken, 4’ünü ise Fenerbahçe kazandı. Finaldeki galibiyet sayısı bakımıdan Fenerbahçe’nin burada önde olduğunu söyleyebiliriz.

Fenerbahçe – Trabzonspor

Finalde en çok karşı karşıya gelen kulüpler arasında Fenerbahçe ve Trabzonspor da yer almaktadır. İki kulüp Türkiye Süper Kupa tarihinde final maçında toplamda 4 kez karşı karşıya geldi. Bu final maçlarının 1’i Fenerbahçe kazanırken, 3’ünü ise Trabzonspor kazandı. Bu karşılaşmalardan Trabzonspor’un galibiyet bakımından Fenerbahçe’ye göre daha önde olduğunu söylemek mümkündür.

Beşiktaş – Trabzonspor

Finalde en çok karşı karşıya gelen kulüpler arasında ise Beşiktaş ile Trabzonspor da yer alıyor. İki kulüp toplamda 3 kez karşı karşıya geldiler. Oynanan bu final maçlarının 1’ini Beşiktaş kazanırken, 2’sini ise Trabzonspor kazanmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir