Avrupa Futbol Şampiyonası: En Çok Gol Atan Futbolcular

1960 yılından beri düzenlenmekte olan turnuva Avrupa’nın en önemli futbol organizasyonlarından biri olarak görülmektedir. O günden bu yana Avrupa Futbol Şampiyonası maçlarında çok ilginç olaylar yaşandı ve pek çok gol atıldı.

avrupa futbol şampiyonası

Fakat sizlerle bugün bu turnuva tarihi boyunca en çok gol atmış olan futbolcular hakkında bilgi vereceğiz.

 Michel Platini

Fransız futbolcu kariyeri boyunca bu kupada 5 maça çıktı. Çıktığı bu 5 maçta ise inanılmaz bir performansa imza attı ve 9 gol attı. Maç başına oranla hesapladığımız kendisi turnuvanın en çok gol atan futbolcusudur. Cristiano Ronaldo da onun 9 gol attı. Ancak Ronaldo’nun oynadığı maç sayısı Michel Platini’nin oynamış olduğu maç sayısından daha fazla olduğu için maç başına gol oranı ile Michel Platini şimdilik ilk sırada yer alan isim olarak karşımıza çıkıyor.

Cristiano Ronaldo

Portekizli dünya yıldızı kariyeri boyunca bu kupada 21 maça çıktı. 21 maçta ise toplamda 9 gol atmayı başardı. Maç başına gol oranı bakımından Platini’den düşük olsa da o da büyük bir başarıya imza attı. Üstelik önünde hala bu rekoru kırabilecek bir şans da bulunuyor. İlerleyen dönemlerde ünlü futbolcu rekoru kırabilir.

Alan Shearer

İngiliz futbolcu kariyeri boyunca bu kupada toplamda 9 maça çıktı. Bu 9 maçta ise 7 gol atmayı başardı. 1992 ve 2000 yılları arasında turnuvalara katıldı. Maç başına gol oranı bakımından Ronaldo’dan daha yüksek bir orana sahip olsa da burada maç başına gol oranına değil atılan gol sayısına odaklanıyoruz.

Antoine Griezmann

Fransız futbolcu da turnuvaya damga vuran isimlerden biri. Kendisi kariyeri boyunca kupada 7 maça çıktı. Bu 7 maçta ise toplamda 6 gol gibi inanılmaz bir başarıya imza atmıştır. Griezmann ise Ronaldo ve Shearer’den daha iyi bir maç başına gol oranına sahip. Eğer bir gol daha atmış olsaydı maç başına gol oranı 1 olacaktı. Euro 2016’ya damga vurmuş olan oyuncu gol kralı oldu ve ödüller kazandı. Ülkesinin finale çıkmasında büyük katkısı oldu ancak kupayı kazanamadılar.

Ruud van Nistelrooy

Hollandalı oyuncu kariyeri boyunca kupada toplamda 8 maça çıktı. Çıkmış olduğu bu 8 maçta ise 6 gol atma başarısı göstermiştir. Kendisi 2004 ve 2008 yıllarında düzenlenen turnuvalara katıldı. Her ne kadar kendisi önemli bir gol oranına ulaşmış olsa da katılmış olduğu kupalarda gol kralı olmayı başaramadı.

Patrick Kluivert

Listedeki ikinci Hollandalı oyuncu olan Patrick Kluivert ise kariyeri boyunca kupada toplamda 9 maça çıktı ve 6 gol atmayı başardı. Her ne kadar Van Nistelrooy gol kralı olmayı başaramasa da kendisi gol kralı olmayı başardı. 2000 yılındaki turnuvada gol kralı olmuştur.

 Wayne Rooney

Başarılı futbolcu ise listede yer alan ikinci İngiliz olarak karşımıza çıkıyor. Ünlü futbolcu kariyeri boyunca kupada toplamda 10 maça çıktı. Bu maçlarda ise tam 6 gol attı. 35 yaşına geldiğinde futbolu bırakan Rooney 2004, 2012 ve 2016 olmak üzere toplamda da üç defa turnuvaya katıldı.

 Thierry Henry

Fransız efsane futbolcu kupada kariyeri boyunca tam 11 maça çıktı. Çıkmış olduğu bu maçlarda ise 6 kez fileleri havalandırmayı başardı. 43 yaşında iken futbolu bırakan oyuncu 2000, 2004 ve 2008 yıllarında milli takımının formasını giymişti. 2000 yılında ise Fransa kupayı kazanna taraf olmuştu.

Zlatan Ibrahimoviç

İsveçli futbolcu kariyeri boyunca kupada 10 maça çıktı ve bu maçlarda da toplamda 6 gol attı. Kendisi 2004 yılı ile 2016 yılları arasında tüm kupalara katıldı. Kupada oynadığı üç turnuvada da gol atmayı başardı. Kendine has karareti ve oynayış biçimiyle bu kupa tarihinde de önemli rekorlara ve başarılara imza attı.

Nuno Gomes

Listede yer alan bir diğer Portekizli futbolcu ise Nuno Gomes’tir. Kendisi kariyeri boyunca toplamda 14 maça çıktı ve 6 gol attı. Ünlü futbolcu milli takımı ile herhangi bir kupa kazanmayı başaramamış olsa da attığı gollerle çok büyük katkıda bulundu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir