Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülünü Kazananlar

Avrupa Futbol Şampiyonası bilindiği üzere 1960 senesinden itibaren düzenlenmeye başlayan önemli futbol organizasyonlarından biridir. Her ne kadar 1960 senesinden beri düzenleniyor olsa da en iyi oyuncu ödülü 1996 yılından itibaren verilmeye başlanmıştır.

avrupa futbol şampiyonası

UEFA tarafından düzenlenen bu organizasyon bilindiği üzere Avrupa kapsamındaki ülkeler arasında düzenleniyor. Türkiye’de pek çok kez bu turnuvaya katıldı. Elde ettiğimiz en büyük başarı ise Euro 2008’te yarı finale kadar yükselmemizdir.

Sizler için bu yazımızda Avrupa Futbol Şampiyonası en iyi oyuncu ödülünü kazananları paylaşacağız.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Bilindiği üzere bu turnuvayı kazanan ülke Almanya olmuştu. Böylece Almanya tarihinde üçüncü kez bu kupayı kaldırmış oldu. Alman milli takımında takıma çok önemli katkılarda bulunan oyunculardan biri de Matthias Sammer’dı. Takıma sağlamış olduğu katkılardan ötürü yetenekli oyuncu en iyi oyuncu ödülüne layık görüldü.

2000 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Turnuvanın finalinde ise Fransa ile İtalya karşı karşıya gelmiş ve kazanan Fransa olmuştur. Bu sayede Fransa bu kupayı ikinci kez kaldırma başarısını da elde etmiştir. Fransa milli takımına en çok katkıda bulunan kişilerden biri Zinedine Zidane’dı. O dönemde ünlü futbolcu dünya çapında tanınan bir futbolcu olmuştu. Milli takımına çok önemli katkılarda bulundu ve turnuvanın en iyi oyuncusu seçildi.

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Finalde Yunanistan ile Portekiz karşı karşıya geldi. Maçı kazanan taraf Yunanistan oldu ve böylece tarihinde ilk kez bu kupaya sahip olmuş oldu. Yunanistan milli takımında ise en öne çıkan futbolculardan biri Theodoros Zagorakis’ti. Yetenekli futbolcu takımının kupayı kaldırmasında çok önemli katkılarda bulundu ve turnuvanın en iyi oyuncusu olmaya layık görüldü.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Ülkemizin yarı finale çıkma başarısı elde ettiği bu turnuvanın final maçı ise Almanya ile İspanya arasında oynanmıştır. Oynanan bu maçı ise İspanya kazandı ve tarihinde ikinci kez bu kupayı kaldırdı. İspanya takımında ise en çok öne çıkan ve önemli katkılarda bulunan Xavi turnuvanın en iyi oyuncusu olarak kabul edildi. Ünlü futbolcu hiç şüphesiz hem kendi döneminin hem de futbol tarihinin en iyi orta saha oyuncularından biriydi. Öte yandan turnuvanın gol kralı da yine İspanya’dan çıkmıştır. David Villa atmış olduğu 4 gol ile turnuvanın gol kralı olmuştur.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

İspanya takımı çok önemli bir başarıya daha imza attı ve üst üste iki defa bu kupayı kaldırmayı başardı. Bu dönem bir anlamda İspanya’nın futbol alanında altın dönemlerinden biriydi. Bilindiği üzere Güney Afrika’da düzenlenen 2010 Dünya Kupası’nı da kazanmayı başarmışlardı. 2012 yılında düzenlenen bu turnuvayı da kazanmayı başararak tarihlerinde üçüncü kez bu kupayı kaldırma başarısını elde ettiler. Bu kupayı kaldırmada önemli katkıları bulunan oyunculardan biri de tıpkı Xavi gibi o dönemin en iyi orta saha oyuncularından biri olan Andres Iniesta’dır. Başarılı futbolcu göstermiş olduğu muazzam performans ile turnuvanın en iyi futbolcusu seçilmeyi başarmıştır.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Bilindiği üzere bu turnuvayı kazanan Portekiz oldu. Portekiz finalde Fransa’yı yenmeyi başardı ve tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi olmayı başardı. Hiç şüphesiz turnuvanın en dikkat çeken oyuncusu ise Fransız futbolcu Antoine Griezmann’dı. Yetenekli futbolcu turnuva boyunca toplamda 6 gol atmayı başardı ve turnuvanın gol kralı oldu. Her ne kadar takımı kupayı kazanamamış olsa da kendisi turnuvanın en iyi oyuncusu seçildi.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası En İyi Oyuncu Ödülü

Turnuvanın finalinde İtalya ile İngiltere karşı karşıya geldi. Oldukça heyecan dolu geçen maç uzatmalara gitti ve finalde kazanan taraf İtalya oldu. İtalya’da takıma çok büyük katkılarda bulunan oyunculardan biri de Gianluigi Donnarumma’ydı. Yetenekli futbolcu sergilemiş olduğu performans ile turnuvanın en iyi oyuncusu olmayı başardı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir