Avrupa Futbol Şampiyonası İstatistikleri ve İlginç Bilgiler

Avrupa Futbol Şampiyonası bilindiği üzere 1960 yılında beri 4 yılda bir olacak şekilde düzenlenmektedir. Avrupa’da yer alan ülkelerin arasında düzenlenen bu turnuva UEFA’nın düzenlediği en prestijli turnuvalardan biri olarak kabul edilmektedir.

avrupa futbol şampiyonası

İlk düzenlendiği 1960 yılından 2020 yılına kadar bu turnuvada pek çok ilginç istatistikler ortaya çıktı. Bu istatistikler turnuvayı çok daha ilginç bir hale getirmektedir. İşte Avrupa Futbol Şampiyonası hakkında ilginç bilgiler ve istatistikler.

En Çok Final Oynayan Takım

Bu turnuvanın tarihi boyunca en çok final oynayan takım Almanya’dır. Alman milli takımı tarihi boyunca toplamda 6 kez finale kalmayı başarmıştır.

En Çok Maç Oynayan Takım

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihi boyunca en çok maça çıkan takım da yine Almanya’dır. Panzerler bu turnuva tarihi boyunca toplamda 53 maça çıkmıştır.

En Çok Galibiyet Alan Takım

UEFA’nın düzenlemiş olduğu bu turnuvada en çok galibiyet alan takım da Almanya olarak karşımıza çıkmaktadır. Almanya tarihi boyunca bu turnuvada toplamda 27 galibiyet almayı başarmıştır.

En Çok Mağlubiyet Alan Takım

Bu prestejli turnuvanın en çok mağlubiyet alan takımı ise Danimarka’dır. Danimarka bu turnuvada tarihi boyunca toplamda 17 mağlubiyet almıştır.

En Çok Beraberlik Alan Takım

Avrupa’nın en çok takip edilen bu turnuvasında en çok beraberlik almış olan takım ise İtalya’dır. İtalyan milli takımı ise tarihi boyunca bu turnuvada 18 beraberlik almıştır.

En Çok Gol Atan Takım

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihi boyunca en çok atan takım Almanya’dır. Bu takım turnuvada tarihi boyunca 78 gol atmayı başarmıştır.

En Çok Gol Yiyen Takım

İlginç bir şekilde Almanya turnuvanın en çok gol atan takımı olsa da aynı zamanda en çok gol yiyen takımıdır. Alman milli takımı bu turnuva tarihi boyunca toplamda 55 gol yemiştir.

Bir Turnuvada En Çok Gol Atan Takım

Fransa milli takımı 1984 Avrupa Futbol Şampiyonası’da atmış olduğu 14 gol ile turnuva tarihinin bir turnuvada en çok gol atan takımı olmayı başarmıştır.

Bir Maçtaki En Yüksek Skor Farkı

Oynanılan bir maçta en büyük bozgunu yapan takım ise Hollanda olmuştur. Hollanda milli takımı 25 Haziran 2000 tarihinde Yugoslavya’yı 6 – 1 yenmiştir.

En Çok Gol Atılan Maç

Turnuva tarihinde en çok golün olduğu maç ise 1960 yılında Fransa ile Yugoslavya arasında oynanmıştır. Bu maçı kazanan taraf ise 4 – 5’lik skor ile Yugoslavya olmuştur.

Turnuvaya En Çok Katılan Futbolcu

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihi boyunca 5 turnuvaya katılmış olan Cristiano Ronaldo, turnuvaya en çok katılan futbolcu olmuştur. Portekizli futbolcu aynı zamanda bu turnuvada farklı rekorlara da sahiptir. Ünlü futbolcu aynı zamanda turnuvaya en çok katılan futbolcudur. Toplamda 25 maça çıkmıştır. Bu bağlamda da rekoru elinde bulundurmaktadır.

Üst Üste En Çok Final Oynayan Futbolcu

Üst üste oynadığı 3 final maçı ile turnuva tarihinde bu anlamda rekor kıran oyuncu ise Rainer Bonhof’tur. Ünlü Alman futbolcu 1972, 1976 ve 1980 yıllarında ülkesi adına finalde forma giymiştir.

Turnuvada Oynayan En Genç Futbolcu

Turnuva tarihinde oynayan en genç futbolcu Jetro Willems’tir. Hollandalı futbolcu henüz 18 yaşında iken milli takımı adına turnuvada oynamıştır.

Turnuvada Oynayan En Yaşlı Futbolcu

Turnuvaya tarihinde oynayan en yaşlı futbolcu ise Gabor Kiraly’dir. Macaristanlı futbolcu 40 yaşında iken milli takımı adına bu turnuvada yer almıştır.

Turnuvada Gol Atan En Genç Futbolcu

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde gol atan en genç futbolcu ise Johan Vonlanthen’dir. İsviçreli futbolcu henüz 18 yaşında iken bu golü atmayı başarmıştır.

Turnuvada Gol Atan En Yaşlı Futbolcu

Bu turnuvanın tarihinde gol atan en yaşlu futbolcu ise Ivica Vastic’tir. Avusturyalı futbolcu 38 yaşında iken gol atmayı başarmıştır.

Avrupa Şampiyonası En Çok Hat Trick Yapan Futbolcu

Bu turnuvanın en çok hat trick yapan futbolcusu ise Michel Platini’dir. Fransız futbolcu toplamda 2 hat trick yapmayı başarmıştır.

Avrupa Futbol Şampiyonası En Hızlı Gol

2004 yılında Rusya ile Yunanistan arasında oynanan maçta Rus futbolcu Dmitri Kirichenko maçın 64. Saniyesinde gol atmayı başarmıştır. Bu golü ile turnuvanın en hızlı gol rekorunu elinde bulundurmaktadır. 

Avrupa Şampiyonası’nda Finalde Atılan En Hızlı Gol

1964 yılında İspanya ile Sovyetler Birliği arasında oynanan final maçında İspanyol futbolcu Jesus Maria Pereda maçın 6. dakikasında atmış olduğu gol ile turnuva tarihinin finalinde atılan en hızlı golü atmıştır. 

Gol Yemeden En Çok Maça Çıkan Kaleci

Hollandalı kaleci Van der Sar ile İspanyol kaleci Iker Casillas bu turnuvanın en çok maçta gol yemeyen kalecisidir. Her iki kaleci de 9 maç boyunca gol yememeyi başarmıştır.

Üst Üste Gol Yemeden En Çok Dakika Geçiren Kaleci

Turnuva tarihinde 509 dakika boyunca gol yemeyerek en uzun süre gol yemeyen kaleci İspanyol futbolcu Iker Casillas olmuştur. Ünlü kalecinin rekoru hala kırılamamıştır.

En Çok Maça Çıkan Teknik Direktör

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde en çok maça çıkan teknik direktör Joachim Löw’dür. Ünlü teknik adam Almanya adına 21 maça çıkmıştır. Kendisi aynı zamanda turnuva tarihi boyunca en çok galibiyet elde eden teknik direktördür. Toplamda 12 galibiyet almayı başarmıştır. Ayrıca herhangi bir teknik direktörün bu turnuva tarihi boyunca birden fazla şampiyonluğu olmadığını belirtmek gerekir.

Avrupa Futbol Şampiyonası En Çok Taraftarın Bulunduğu Maç

1964 yılında İspanya ile Sovyetler Birliği arasında oynanan final maçını toplamda 79.115 kişi izlemiştir. Bu maç İspanya’nın Madrid şehrindeki ünlü Santiago Bernabeu Stadyumu’nda oynanmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir