Avrupa Futbol Şampiyonası’nı Kazanan Ülkeler

Avrupa Futbol Şampiyonası bilindiği üzere 1960 yılından beri düzenli olarak oynanıyor ve o günden bu yana pek çok takım bu kupayı kazandı. Kupayı kazanan ülkeler arasında bazı ülkelerin de öne çıktığı görülüyor.

avrupa futbol şampiyonası

Bu kupayı en çok kazanan ülke ise İspanya ve Almanya’dır. Her iki ülke de toplamda üçer defa bu kupayı kazanmayı başardı. Sonrasında ise İtalya ve Fransa elde ettikleri iki şampiyonluk ile bu kupanın en çok kazananları. Ayrıca Yunanistan, Portekiz, Danimarka, Sovyetler Birliği, Çekoslovakya ve Hollanda gibi ülkeler de bu kupayı birer defa kazanmayı başarmıştır.

Sizler için bu yazımızda Avrupa Futbol Şampiyonası’nı kazanmış olan tüm ülkeleri yıllarına göre paylaşacağız.

1960 Avrupa Futbol Şampiyonası

Düzenlenen bu ilk turnuvayı kazanan takım Sovyetler Birliği olmuştur. Finalde Yugoslavya ile karşılaşan Sovyetler Birliği maçı 2 – 1 kazanmış ve kupanın sahibi olmayı başarmıştır.

1964 Avrupa Futbol Şampiyonası

Düzenlenen bu ikinci turnuvayı ise kazanan takım İspanya olmuştur. Sovyetler Birliği her ne kadar finale kadar çıkmış olsa da İspanya’ya karşı 2 – 1 kaybetmiş ve ikinci olmuştur. Böylece İspanya’da tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi olmuştur.

1968 Avrupa Futbol Şampiyonası

Düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’nda finale çıkan Yugoslavya bu turnuvada da finale çıkma başarısı göstermiştir. Ancak bu final maçında ise İtalya’ya karşı kaybettiler. Günün sonunda kupayı kazanan taraf İtalya olmuştur. Böylece İtalya tarihinde ilk kez bu kupayı kaldırmıştır.

1972 Avrupa Futbol Şampiyonası

Batı Almanya ise bu turnuvada finalde Sovyetler Birliği ile karşı karşıya geldi. Daha öncesinde de bu kupayı kaldıran ve final oynamış olan Sovyetler Birliği, Batı Almanya’ya karşı 3 – 0 mağlup olmuştur. Böylece Batı Almanya tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi oldu.

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası

Bir önceki şampiyonayı kazanmış olan Batı Almanya, bu şampiyonada da finale çıkmayı başardı. Ancak bu kez finalde rakibi Çekoslovakya’ydı. Normal süresi 2 – 2 biten maç penaltılara gitti ve günün sonunda penaltılarda kazanan taraf Çekoslovakya oldu. Böylece Çekoslovakya tarihinde ilk defa bu kupanın sahibi olmayı başardı.

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası

Batı Almanya üst üste üçüncü kez finale çıkmayı başardı. Bu finalde ise rakibi Belçika’ydı. Batı Almanya maçın son dakikalarında bulduğu gol ile Belçika’yı 2 – 1 yenmeyi başardı. Böylece ikinci defa bu kupanın sahibi oldu.

1984 Avrupa Futbol Şampiyonası

Bu turnuvanın finalinde ise Fransa ile İspanya karşı karşıya geldi. İspanya tarihinde ikinci kez bu turnuvanın finaline çıkıyordu. Ancak final maçını Fransa 2 – 0 kazandı ve kupanın sahibi oldu. Böylece Fransa tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi oldu. Turnuvada ise Fransız futbolcu Michel Platini toplamda 9 gol atmayı başarmıştır.

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası

Sovyetler Birliği seneler sonra bu turnuvada yeniden finale çıkmayı başardı. Bu final maçında ise rakibi Hollanda’ydı. Final maçında Hollanda, Sovyetler Birliği’ni 2 – 0 yendi ve kupanın sahibi oldu. Bu sayede Hollanda tarihinde ilk kez kupanın sahibi oldu.

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası

Almanya yeniden bu şampiyonada finale çıkmayı başardı. Finalde ise rakibi Danimarka’ydı. Günün sonunda final maçında kazanan taraf ise 2 – 0’lık skor ile Danimarka olmuştur. Böylece Danimarka tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi olmayı başarmıştır.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası

Bu turnuvanın diğer turnuvalarda ayrı bir önemi bulunmaktadır. Altın gol uygulamasının ve getirilmesi ve daha fazla ülkenin bu turnuvaya katılmasının dışında Türkiye’nin de katıldığı ilk Avrupa Futbol Şampiyonası olarak karşımıza çıkmaktadır. Turnuvanın final maçı ise Almanya ile Çek Cumhuriyeti arasında oynanmıştır. Maçı kazanan taraf ise 2 – 1’lik skor ile Almanya olmuştur. Böylece Almanya tarihinde üçüncü kez bu kupaya sahip olmuştur.

2000 Avrupa Futbol Şampiyonası

Turnuvanın finalinde İtalya ve Fransa  karşı karşıya geldi. Her iki takımda da dönemin yetenekli futbolcuları bulunuyordu. Ancak günün sonunda finalde kazanan taraf 2 – 1’lik skor ile Fransa olmuştur. Böylece Fransa tarihinde ikinci kez bu kupanın sahibi olmuştur.

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası

Düzenlenen bu turnuvanın finalinde ise Yunanistan ile Portekiz karşı karşıya geldi. Turnuvaya da Portekiz ev sahipliği yapıyordu. Ancak günün sonunda finalde kazanan taraf 1 – 0’lık skor ile Yunanistan olmuştur. Böylece Yunanistan tarihinde ilk defa bu kupaya sahip olmuştur.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası

Türkiye’nin yarı finale kadar çıktığı bu turnuvanın finali ise Almanya ile İspanya arasında oynanmıştır. Maçı kazanan taraf ise 1 – 0’lık skor ile İspanya olmuştur. İspanya bu kupayı Fernando Torres’in atmış olduğu golle kazandı. Böylece tarihinde ikinci defa bu kupayı kazanmış oldu.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası

Bir önceki turnuvaya kazanan İspanya yeniden finale çıkmayı başardı. O dönemde İspanya’nın kadrosunda belki de dönemin en iyi futbolcuları yer alıyordu. Bu takım aynı zamanda 2010 Dünya Kupası’nı da kazanmayı başarmıştı. Finalde ise İspanya, İtalya ile karşı karşıya geldi. İspanya final maçını 4 – 0 kazanarak tarihinde üçüncü defa bu kupanın sahibi olmuştur.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası

Antoine Griezmann’ın sergilemiş olduğu muazzam performans ile öne çıktığı bu turnuvanın finalinde Fransa ile Portekiz karşı karşıya geldi. Maçın normal süresi berabere bitince maç uzatmalara gitti ve Portekiz uzatmalarda 109. dakikada Eder’in atmış olduğu gol ile maçı kazandı ve tarihinde ilk kez bu kupanın sahibi oldu.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası

Covid – 19’dan kaynaklanan küresel salgından ötürü bilindiği üzere bu turnuvanın 2020 yılında düzenlenmesi bekleniyordu. Ancak gerekli şartlar uygun olmadığından ötürü turnuva maçları 2021 yılında oynanmıştır. 2021 yılında oynanan final maçında ise İtalya ile İngiltere karşı karşıya geldi. Maçın normal süresi 1 – 1 bitince maç uzatmalara gitti. Uzatmalarda da gol olmadı ve penaltı atışlarında galip çıkan taraf İtalya oldu. Böylece İtalya tarihinde ikinci kez bu kupanın sahibi oldu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir