Avrupa Futbol Şampiyonası Tüm Gol Kralları

Avrupa Futbol Şampiyonası futbol tarihinin en prestijli turnuvalarından biri olarak kabul edilmektedir. UEFA tarafından düzenlenen bu turnuva 1960 yılından beri 4 senede bir düzenlenmektedir.

avrupa futbol şampiyonası

Turnuvanın tarihi boyunca pek çok takım ve futbolcu mücadele etti. Her bir dönemde ise turnuva kendi için gol krallarını çıkardı. Sizler için bu yazımızda Avrupa Futbol Şampiyonası gol krallarını yıllara göre paylaşacağız.

1960 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Düzenlenen ilk Avrupa Futbol Şampiyonası’nın toplamda 5 gol kralı bulunuyor. Bu 5 futbolcu ise toplamda ikişer gol atarak gol kralı olmuştur. Yugoslavya’dan Drazan Jerkovic ve Milan Galic, Fransa’dan François Heutte ve Sovyetler Birliği’nden Viktor Ponedelnik ve Valentin Ivanov atmış oldukları ikişer gol ile turnuvanın gol kralları olmuşlardır.

1964 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Düzenlenen ikinci turnuvada ise toplamda 3 gol kralı bulunmaktadır. Aynı şekilde bu 3 futbolcu da ikişer gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Macaristan’dan Dezso Novak, Ferenc Bene ve Jesus Maria Pereda atmış oldukları ikişer gol ile turnuvanın gol kralı oldular.

1968 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Düzenlenmiş olan üçüncü turnuvanın gol kralı ise atmış olduğu iki golle Yugoslavya’dan Dragan Dzajic olmuştur. Atmış olduğu iki gol ile takımına çok önemli katkıda bulunmuştur.

1972 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

1972 yılında düzenlenen bu turnuvanın gol kralı ise Almanya’nın efsane futbolcularından biri olan Gerd Müller olmuştur. Başarılı futbolcu atmış olduğu 4 gol ile milli takımına katkı sağlamıştır.

1976 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

1976 yılında düzenlenen bu turnuvanın gol kralı da yine Almanya’da çıkmıştır. Ünlü futbolcu Dieter Müller atmış olduğu gol ile takımına çok önemli bir katkıda bulunmuştur.

1980 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Aynı şekilde bu turnuvada da gol kralı yine Almanya milli takımından çıkmıştır. Böylece Almanya üst üste üç Avrupa Futbol Şampiyonası’nda gol kralı çıkarma başarısını göstermiştir. Bu turnuvada gol kralı olan isim ise atmış olduğu 3 gol ile Klaus Allofs’tur.

1984 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinde bir turnuvada en çok gol atan futbolcu Fransa’dan Michel Platini olmuştur. Atmış olduğu 9 gol ile bu rekoru elinde bulundurmaktadır. Oynadığı 5 maçta 9 gol atma başarısnını göstermiştir.

1988 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Bu turnuvanın gol kralı ise Hollanda’dan çıkmıştır. Yetenekli futbolcu Marco van Basten atmış olduğu 5 gol ile takımına oldukça önemli bir katkıda bulunmuş ve turnuvanın en çok gol atan futbolcusu olmuştur.

1992 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

1992 yılında düzenlenen bu turnuvanın ise toplamda 4 gol kralı bulunuyor. Bu 4 futbolcu ise toplamda üçer gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. İsveç’ten Tomas Brolin, Danimarka’dan Henrik Larsen, Hollanda’dan Dennis Bergkamp ve Almanya’da Karl Heinz Riedle atmış oldukları üçer gol ile turnuvanın gol kralları olmayı başarmışlardır.

1996 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Bu turnuvanın Avrupa Futbol Şampiyonası açısından ayrı bir önemi bulunmaktadır. Turnuvaya katılan ülke sayısı artmış ve aynı zamanda turnuvaya Altın Gol uygulaması konmuştur. 1996 yılında bu şampiyonanın gol kralı ise İngiltere’nin efsane futbolcusu Alan Shearer olmuştur. Efsane futbolcu toplamda 5 gol atma başarısı göstermiştir.

2000 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Milenyum’daki Avrupa Futbol Şampiyonası ise iki gol kralına sahne olmuştur. İki futbolcu da toplama beşer gol atma başarısı göstermiştir. Yugoslavya’dan Savo Milosevic ve Hollanda’dan Patrick Kluivert atmış oldukları beşer gol ile turnuvanın en çok gol atan futbolcuları oldular..

2004 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Bir dönem Türkiye’de Galatasaray forması da giymiş olan Milan Baros atmış olduğu 5 gol ile 2004 yılında düzenlenen turnuvanın gol kralı olmayı başarmıştır. O dönemde ünlü futbolcu tüm dünyanın ilgisini çekmeyi başarmıştı. İlerleyen dönemlerde de ülkemizde sarı kırmızılı ekipte forma giydi ve takımına önemli katkılarda bulundu.

2008 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

İspanya’nın efsane futbolcularından biri olan David Villa atmış olduğu 4 gol ile turnuvanın gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sene düzenlenmiş olan Avrupa Futbol Şampiyonası’nda bilindiği üzere Türkiye milli takımı yarı finale kadar yükselme başarısını göstermiştir. Yarı finalde ise Almanya’ya kaybetmiştik.

2012 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Bu turnuva ise toplamda 6 gol kralını ev sahipliği yapmıştır. Her bir futbolcu atmış olduğu üçer gol ile turnuvanın gol kralı olmayı başarmıştır. İspanya’dan Fernando Torres, Portekiz’den Cristiano Ronaldo, Hırvatistan’dan Mario Mandzukic, Rusya’dan Alan Dzagoev, İtalya’dan Mario Balotelli ve Almanya’dan Mario Gomez atmış oldukları üçer gol ile turnuvanın en çok gol atan futbolcuları oldular.

2016 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Son dönemlerin en dikkat çeken  futbolcularından biri olan Antoine Griezmann, ülkesi Fransa adına atmış olduğu 6 gol ile turnuvanın gol kralı oldu. Ünlü futbolcu atmış olduğu goller ile ne kadar yetenekli bir oyuncu olduğunu bir kez daha kanıtlamıştır.

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası Gol Kralı

Bilindiği üzere pandemiden ötürü 2020 yılından düzenlenmesi gereken bu turnuva 2021 yılında düzenlenmişti. Turnuvada dünyaca ünlü Portekizli futbolcu Cristiano Ronaldo atmış olduğu 5 gol ile turnuvanın gol kralı olmayı başardı. Ayrıca atmış olduğu 5 gol ile Avrupa Futbol Şampiyonası tarihinin en çok gol atan futbolcusu olmayı başarmıştır. Ünlü futbolcu kariyeri boyunca Avrupa Futbol Şampiyonası’nda toplamda 14 gol atmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir