Bundesliga En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Bundesliga bilindiği üzere Almanya’nın futbol alanındaki en büyük ligidir. 1963 yılından beri oynanmakta olan bu ligde günümüze kadar pek çok şampiyon çıktı. Her ne kadar özellikle bir takım bu şampiyonluk konusunda en çok öne çıkan takım olsa da ligde günümüze kadar toplamda 12 farklı takım şampiyonluk elde etmeyi başardı.

bundesliga

Genel olarak dünyanın birçok liginde birkaç takımın diğer takımlardan daha fazla öne çıktığını ve adeta bir hegomanya yarattıklarını görüyoruz. Ancak Bundesliga’da durumlar nispeten çok daha farklı. Burada özellikle Bayern Münih’in tek başına bir hegomanyası olduğunu görüyoruz. Çünkü şampiyonluk sayısı bakımından en yakın rakibiyle arasında ciddi anlamda muazzam bir fark biliniyor. Liglerde bu şekilde bazı takımların öne çıktığına çok fazla şahitlik ediyoruz. Ancak şampiyonluk sayısı bakımından farkın bu denli fazla olması oldukça dikkat çekici yönlerinden biri. Bu yazımızda sizler için Bundesliga’da en çok şampiyonluk yaşayan takımları derledik.

Bayern Münih

Bundesliga tarihinin açık ara en çok şampiyonluk yaşayan takımı Bayern Münih. Kulüp, lig tarihi boyunca 30 kez şampiyon olmayı başardı. Genel olarak baktığımızda ligin 1963 yılından beri oynandığını gördüğümüzde elde edilen 30 şampiyonluğun gerçekten de büyük bir başarı olduğunu da belirtmek gerekiyor. Bayern Münih, Bundesliga’daki ilk şampiyonluğunu 1968 – 1969 sezonunda elde ederken, son şampiyonluğunu ise 2020 – 2021 sezonunda elde etti.

Bayern Münih genel olarak lige hakim olan kulüp olsa da özellikle 2012 – 2013 sezonundan beri ligdeki tüm şampiyonlukları elde etti. O günden bu yana hala Bayern Münih’in yerine şampiyon olabilecek bir takım çıkmadı. Bu elbette ki kulüp için oldukça büyük bir başarı olsa da Bundesliga’da yer alan diğer kulüpler için de oldukça zorlu bir durum. Fakat işin sonunda futbol daha iyi ve güçlü olanın kazandığı bir oyundur.

Bundesliga’da 5 Kez Şampiyon Olan Takımlar

Ligin kuruluşundan bu yana 5 kez şampiyonluk yaşayan iki takım bulunmaktadır. Bu takımlar ise Borussia Mönchengladbach ve Borussia Dortmund’dur. Her iki takım da lig tarihi boyunca beşer kez şampiyonluklarını ilan etmeyi başardılar.

Borussia Mönchengladbach

Bundesliga tarihinin en çok şampiyonluk yaşayan ikinci takımı olan Mönchengladbach, lig tarihi boyunca 5 kez şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp, Borussia Dortmund takımı ile birlikte ligde en çok şampiyonluk yaşayan ikinci takım oldu. Kulüp ilk şampiyonluğunu 1969 – 1970 sezonunda yaşarken, son şampiyonluğunu ise 1976 – 1977 sezonunda yaşadı.

Borussia Dortmund

Lig tarihinde Mönchengladbach ile birlikte en çok şampiyon olan ikinci kulüptür. Lig tarihi boyunca Dortmund da 5 kez şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Özellikle 2010’lu yılların başına damga vurmayı başaran takım dünya çapında da büyük ses getirmeyi başarmıştı. Dortmund takımı ilk şampiyonluğunu 1994 – 1995 sezonunda ilan ederken, son şampiyonluğunu ise 2011 – 2012 sezonuda ilan etti.

Bundesliga’da 4 Kez Şampiyon Olan Takım

Werder Bremen

Bundesliga tarihinin en çok şampiyonluk kazanan dördüncü takımı ise Werder Bremen’dir. Kulüp, bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 4 kez şampiyonluk elde etti. Werder Bremen kulübü, Bundesliga’daki ilk şampiyonluğunu 1964 – 1965 sezonunda elde ederken, son şampiyonluğunu ise 2003 – 2004 sezonunda elde etti.

Bundesliga’da 3 Kez Şampiyon Olan Takımlar

Lig tarihinde 3 kez şampiyonluk elde eden iki takım bulunmaktadır. Bu üçer şampiyonluğu elde eden takımlar ise Stuttgart ve Hamburg’dur. Her iki takım da ligin belirli dönemlerinde önemli başarılara imza attılar.

Hamburg

Bundesliga’da Stutgart takımı ile birlikte en çok şampiyonluk kazanan takımlardan biri olan Hamburg takımı lig tarihi boyunca 3 kez şampiyon olmayı başardı. İlk şampiyonluğunu 1979 – 1980 sezonunda yaşayan kulüp, son şampiyonluğunu ise 1982 – 1983 sezonunda yaşadı.

Stuttgart

Tıpkı Hamburg gibi ligde 3 kez şampiyon olmayı başaran Stutgart takımı da ligin önemli takımlarından biridir. Kulüp, Bundesliga’daki ilk şampiyonluğunu 1983 – 1984 sezonunda yaşarken, son şampiyonluğunu ise 2006 – 2007 sezonunda yaşadı.

Bundesliga’da 2 Kez Şampiyon Olan Takımlar

Lig tarihi boyunca 2 kez şampiyonluk yaşayan iki kulüp bulunmaktadır. Bu kulüpler ise Köln ve Kaiserslautern’dir. Her iki kulüp de Bundesliga’daki mücadeleleri boyunca ikişer kez şampiyon olmayı başardı.

Köln

Kaiserslautern takımı ile birlikte iki şampiyonluğunu bulunan kulüp ilk şampiyonluğunu 1963 – 1964 sezonunda yaşarken, son şampiyonluğunu da 1977 – 1978 sezonunda yaşamıştır. Aynı zamanda Köln lig tarihinin ilk şampiyonu olarak karşımıza çıkan kulüptür.

Kaiserslautern

Köln ile birlikte lig tarihinde iki şampiyonluğu bulunan iki takımdan biridir. Kulüp ise ligdeki ilk şampiyonluğunu 1990 – 1991 sezonunda elde ederken, son şampiyonluğunu da 1997 – 1998 sezonunda elde etmiştir.

Bundesliga’da 1 Kez Şampiyon Olan Takımlar

1963 yılından beri oynanmakta olan ligde 1 kez şampiyonluk elde etmeyi başaran 4 takım bulunmaktadır. Bu takımlar lig tarihi boyunca yalnızca bir kez şampiyonluk elde etmeyi başardılar. Ancak bir kez elde edilen bu şampiyonlukların bile her bir kulüp için çok önemli bir değeri bulunmaktadır. İşte bu ligde 1 kez şampiyonluk elde eden takımlar ve şampiyon oldukları sezonlar;

 1860 Münih | Şampiyon Olduğu Sezon: 1965 – 1966

Eintracht Braunschweig | Şampiyon Olduğu Sezon: 1966 – 1967

Nürnberg | Şampiyon Olduğu Sezon: 1967 – 1968

Wolfsburg | Şampiyon Olduğu Sezon: 2008 – 2009

Bundesliga tarihinde 1 kez şampiyonluk yaşayan takımlara baktığımızda 1860 Münih, Eintracht Braunschweig ve Nürnberg takımlarının üst üste şampiyonluk yaşamaları da oldukça dikkat çekici bir ayrıntıdır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir