Bundesliga En Çok Gol Atan Futbolcular

1963 yılından beri oynanmakta olan Bundesliga günümüzde dünyanın en çok takip edilen ligleri arasında yer almaktadır. Bu ligde oynayan bazı takımlar ise uluslararası anlamda çok önemli başarılara imza attılar. Aynı zamanda ligde pek çok yetekli futbolcu ve dünya yıldızları da yer aldı.

bundesliga

Ligde bulunun oyuncular bugüne dek pek çok gol attı. Ancak bunlardan bazıları takımları ile birlikte çok daha fazla gol attı. Böylece lig tarihine adlarını yazdırdılar ve bu alanda rekorlar kırdılar. İşte Bundesliga tarihinde en çok gol atan futbolcular.

Gerd Müller

Ünlü futbolcu sadece Alman futbolunun değil dünya futbol tarihinin de en iyi futbolcularından biri olarak kabul ediliyor. Efsanevi oyuncu ligde çıktığı 427 maçta 365 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan futbolcusu olmayı başardı. Tüm gollerini ise Bundesliga’nın en çok şampiyonluk yaşayan takımı Bayern Münih atmıştır. 1965 yılı ile 1979 yılları arasında futbol oynayan yetenekli futbolcunun bu rekoru günümüzde bile hala kırılamamıştır. Ünlü futbolcu aynı zamanda 1971 – 1972 sezonunda 40 gol atarak gol kralı olmuştu. Böylece lig tarihinin bir sezonda en çok gol atan futbolcusu oldu. Bu rekor 2020 – 2021 sezonunda Bayern Münih’in futbolcusu Robert Lewandowski tarafından 41 gol atarak kırılmıştır. Yani ünlü futbolcunun rekoru neredeyse 50 yıl boyunca kırılamamıştı. Ayrıca yetenekli futbolcu Bundesliga’da toplamda 7 kez gol kralı olmayı da başardı.

Robert Lewandowski

Son dönemlerin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Robert Lewandowski ise günümüzde hala Bundesliga’da oynamaya devam ediyor. Yetenekli futbolcu günümüz itibariyle ligde attığı 290 golle lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusudur. Ünlü futbolcu attığı bu golleri Borussia Dortmund ve Bayern Münih takımları ile attı. Gollerin büyük bir kısmını ise Bayern Münih takımı ile birlikte atmıştır. Ünlü futbolcunun ligdeki kariyeri hala devam ediyor ve eğer ilerleyen dönemlerde ligde 76 gol daha atarsa Gerd Müller’in rekorunu da kırarak Bundesliga tarihinde en çok gol atan futbolcu olacaktır. Elbette ki bunun olup olmayacağını ilerleyen dönemlerde göreceğiz. Ayrıca Robert Lewandowski, Bundesliga’da oynanan son dört sezonun hepsinde de gol kralı olmayı başaran futbolcu oldu. Daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi ünlü futbolcu ligde bir sezonda attığı 41 gol ile bir sezonda en çok gol atan futbolcu unvanını ele geçirdi.

Klaus Fischer

Bir döneme damgasını vuran efsanevi futbolcu Robert Lewandowski sahaya çıkana kadar lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusuydu. Ancak ünlü futbolcu attığı goller ile Klaus Fischer’ın gol sayısını geçmeyi başardı. Ancak ünlü futbolcu Klaus Fischer, Bundesliga’daki kariyeri boyunca çıktığı 535 maçta, 268 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan üçüncü futbolcusu oldu. Yetenekli futbolcu bu golleri Köln, Schalke, 1860 Münih ve Bochum gibi takımlarda attı. Ligde atmış olduğu gollerin büyük bir bölümünü ise Schalke takımı ile atmıştır.

Jupp Heynckes

Lig tarihinde bir dönema damgasını vurmayı başaran Jupp Heynckes ise Bundesliga’da çıktığı 369 maçta 220 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan dördüncü futbolcusu oldu. Başarılı futbolcu ligde bu golleri Hannover ve Mönchengladbach takımlarında atmıştır. Gollerin büyük bir kısmını ise Mönchengladbach takımında attı.

Manfred Burgsmüller

Ligde 1969 yılları ile 1990 yılları arasında forma giyen efsanevi oyuncu ligde çıktığı 447 maçta 213 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan beşinci futbolcusu olmayı başardı. Bir döneme damgasını vuran yetenekli futbolcu bu golleri Essen, Werder Bremen, Dortmund ve Nürnberg gibi takımlarda attı. Gollerin büyük bir kısmını ise Borussia Dortmund takımı ile birlikte atmıştır.

Claudio Pizarro

Perulu yetenekli futbolcu Bundesliga liginde oynadığı 490 maçta 197 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan altıncı futbolcusu olmuştur. Aynı zamanda Pizarro attığı bu goller ile Bundesliga’da en çok gol atan yabancı futbolcu olmayı da başardı. Bundesliga’da en çok gol atan 10 futbolcu arasında Alman olmayan tek futbolcu da yine kendisidir. Ünlü futbolcu attığı bu golleri ise Bayern Münih, Werder Bremen ve Köln takımları ile birlikte atmıştır. Attığı gollerin büyük bir kısmını ise Werder Bremen takımıyla atmıştır.

Ulf Kirsten

Ligde 1990 yılı ile 2003 yılları arasında oynayan yetenekli futbolcu ise çıktığı 350 maçta 181 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan yedinci futbolcusu oldu. Ulf Kirsten ligde attığı gollerin tamamını Bayer Leverkusen takımı ile birlikte attı. Ayrıca ünlü futbolcu ligde 1992 – 1993, 1996 – 1997 ve 1997 – 1998 sezonlarında gol kralı olmayı başarmıştır.

Stefan Kuntz

Bundesliga’da 1983 yılı ile 1999 yılları arasında forma giyen başarılı futbolcu çıktığı 449 lig maçında 179 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan sekizinci futbolcusu olmayı başardı. Ligde atmış olduğu golleri ise Bochum, Bielefeld, Uerdingen ve K’lautern takımmları attı. Attığı gollerin büyük bir kısmını ise K’lautern takımı ile birlikte atmıştır. Bilindiği üzere efsane futbolcu günümüzde de Türkiye milli takımımızın teknik direktörlüğünü yapmaktadır.

Dieter Müller

Ünlü futbolcu ligdeki kariyeri boyunca çıktığı 303 maçta 177 maç gol atarak lig tarihinin en çok gol atan 10 futbolcusundan biri olmayı başardı. Atılan gol sayısı bakımından Klaus Allofs ile aynı gol sayısına sahiptir. İki futbolcu da bu ligdeki kariyerleri boyunca toplamda 177 gol atmışlardır. Dieter Müller ise attığı bu golleri Köln, Saarbrücken, Stuttgart ve Offenbach  takımları ile attı. Bundesliga’da attığı gollerin büyük bir kısmını ise Köln takımı ile birlikte atmıştır.

Klaus Allofs

Daha öncesinde de belirttiğimiz gibi ünlü futbolcu, Dieter Müller ile aynı sayıda gol sayısına sahiptir. Ligde çıktığı 424 maçta 177 gol atma başarısını göstermiştir. Ünlü futbolcu bu golleri ise Werder Bremen, Köln ve Düsseldorf takımları ile birlikte attı. Bundesliga’daki gollerinin büyük bir bölümünü ise Köln takımı ile birlikte atmıştır. Maç başına gol ortalamasına baktığımızda ise ünlü futbolcunun Dieter Müller’den daha düşük bir orana sahip olduğunu görüyoruz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir