Bundesliga En Çok Forma Giyen Futbolcular

Dünya futbolunda önemli bir yere sahip olan Bundesliga, bugüne kadar pek çok yetenekli futbolcuya ev sahipliği yaptı. Ligde oynayan futbolcuların bazıları ise dünya futbol tarihine damgalarını vurmayı başardılar. Günümüzde de bu ligde oynayan dünya çapında yıldızlar yer alıyor.

bundesliga

Bundesliga bilindiği üzere 1963 yılından beri oynanıyor ve o günden bu yana lig, pek çok futbolcuya ev sahipliği yapsa da bazı oyuncular diğerlerine göre çok daha uzun bir süre boyunca ligde top koşturdular. Oynadıkları maç sayıları ile dikkat çeken ve kulüplerine yaptıkları katkıları ile taraftarlar tarafından efsane haline getirilen pek çok futbolcu bulunuyor. Bu yazımızda sizler için Bundesliga’da en çok forma giyen futbolcuları derledik.

Charly Körbel

Alman futbol tarihi için önemli futbolculardan biri olan Charly Körbel, futbol kariyeri boyunca Bundesliga’da tam 602 maça çıktı ve lig tarihinde en çok forma giyen futbolcu rekorunun sahibi oldu. Üstelik ünlü futbolcu bu ligdeki kariyerinin tümünde Eintracht Frankfurt takımında oynamıştır. 1972 ile 1991 yılları arasında ünlü futbolcu bu takım ile 602 maça çıktı. Günümüzde bile hala rekoru kırılamamıştır.

Manfred Kaltz

Bundesliga’da en çok forma giyen ikinci futbolcu ise Manfred Kaltz’dır. Yetenekli futbolcu bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 581 maça çıktı. Fransa’da birkaç takımda forma giymiş olsa da futbol kariyerindeki maçların büyük bir kısmını Hamburg takımında oynamıştır. Bundesliga’da çıktığı 581 maçı da benzer şekilde Hamburg ile oynadı.

Oliver Kahn

Günümüzde dünya futbol tarihinde iyi kaleci denildiğinde akla ilk gelen isimlerden biri olan Oliver Kahn, Bundesliga’da toplamda 557 maça çıktı ve lig tarihinin en çok forma giyen üçüncü futbolcusu oldu. Kimilerine göre dünya futbol tarihinin en iyi kalecisi olarak kabul edilen Oliver Kahn, Bundesliga’da Bayern Münih ve Karlsruher SC takımlarında forma giydi. Kariyeri boyunca çıktığı 557 maçın, 429’unda Bayern Münih formasını giymiştir.

Klaus Fichtel

Ünlü futbolcu, bu ligdeki kariyerinde bazı önemli rekorlara sahip olan nadir oyunculardan biridir. Klaus Fichtel, Bundesliga kariyeri boyunca toplamda 552 maça çıktı ve lig tarihinde en çok forma giyen dördüncü futbolcu oldu. Aynı zamanda yetenekli futbolcu Bundesliga’da forma giymiş olan en yaşlı futbolcu unvanına da sahiptir. Kariyeri boyunca ligde Schalke 04 ve Werder Bremen takımlarında oynadı. Ancak, bu ligdeki kariyerinde en çok Schalke 04 forması giymiştir. Bu kulüp ligde toplamda 477 maça çıkan futbolcu, Werder Bremen takımıyla da 75 maça çıkmıştır.

Miroslav Votava

Başarılı futbolcu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 546 maça çıktı ve Bundesliga tarihinde en çok maça çıkan beşinci futbolcu oldu. Kariyeri boyunca Werder Bremen ve Borussia Dortmund takımlarında forma giydi. Ligdeki maçlarının büyük bir kısmını ise Werder Bremen takımı ile birlikte oynadı. Bu kulüple toplamda 357 maça çıkan futbolcu, Borussia Dortmund ile 189 maça çıkmıştır.

Klaus Fischer

Alman futbol tarihi için önemli isimlerden biri olan Klaus Fischer, bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 535 maça çıktı. Bundesliga’da VfL Bochum, 1860 Münih, Köln ve Schalke 04 gibi takımlarda forma giydi. Ligde maçlarının büyük bir kısmını ise Schalke 04 takımı ile birlikte oynamıştır. Bu kulüple toplamda 295 maça çıkan yetenekli futbolcu, Köln ile 96, VfL Bochum ile 84, 1860 Münih ile 60 maça çıkmıştır. Lig tarihinin en çok forma giyen altıncı futbolcusudur.

Eike Immel

Yetenekli futbolcu ise Bundesliga’daki kariyeri boyunca toplamda 534 maça çıktı ve lig tarihinde en çok maça çıkan yedinci futbolcu oldu. Kariyeri boyunca Stuttgart ve Borussia Dortmund takımlarında forma giydi. 1978 ve 1995 yılları arasında futbol oynayan Eike Immel, ligdeki maçların büyük bir kısmını Stuttgart takımı ile oynamıştır. Stuttgart takımı ile 287 maça çıkan futbolcu, Borussia Dortmund takımıyla da 247 maça çıkmıştır.

Willi Neuberger

Ünlü futbolcu ligdeki kariyeri boyunca 1966 ve 1983 yılları arasında forma giydi. Bu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 520 maça çıkan başarılı futbolcu bir dönem boyunca ligde en çok forma giyen futbolcu unvanına sahipti. Ancak bu rekorunu kıran kişi ise Charly Körbel oldu. Ligdeki farklı takımlar oynayan Willi Neuberger, Bundesliga’daki maçlarının büyük bir kısmını Eintracht Frankfurt takımı ile birlikte oynamıştır. Bu kulüple 264 maça çıkarken, Borussia Dortmund ile 148, Werder Bremen ile 63 ve Wuppertaler SV takımıyla 42 maça çıkmıştır.

Michael Lameck

Kariyeri boyunca Bundesliga’da 1972 ve 1988 yılları arasında forma giyen futbolcu toplamda 518 maça çıktı. Ligde oynadığı tüm maçları ise VfL Bochum takımı ile birlikte oynadı. Böylece aynı zamanda bu kulüpte de en çok forma giyen futbolcu olma unvanına sahip oldu. Tüm bunlar göz önüne alındığında ünlü futbolcu, lig tarihinde en çok forma giyen dokuzuncu futbolcu olmuştur.

Uli Stein

Alman futbol tarihinin önemli kalecilerden biri olarak anılan Uli Stein ise kariyeri boyunca Bundesliga’da 512 maça çıktı. Bu ligdeki kariyeri boyunca farklı takımlar oynadı. Ancak en çok maça çıktığı takım Hamburg’dur. Hamburg ile 228 maça çıkarken, Eintracht Frankfurt takımı ile 224 ve Arminia Bielefeld takımı ile 60 maça çıktı. 1978 ile 1997 yılları arasında futbol oynayan Uli Stein, Bundesliga tarihinde en çok forma giyen 10 oyuncudan biridir. Tüm bunlar göz önüne alındığında ünlü kalecinin Alman futboluna da önemli katkılarda bulunduğunu belirtmek gerekiyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir