Serie A Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın en popüler liglerinden biri olan Serie A bilindiği üzere 1898 yılından beri oynanıyor. O günden bu yana futbolun da değişime uğramasıyla birlikte ligde önemli değişimler meydana geldi. Ayrıca bu kadar köklü bir tarihe sahip olan ligde çok ilginç bilgiler de ortaya çıktı.

serie a

Serie A liginde bugüne kadar pek çok futbol efsanesi de oynadı. Bu yetenekli futbolcuların bazıları ise önemli rekorlara imza attılar. İtalya’nın en prestijli ligi olan Serie A hakkındaki tüm ilginç bilgileri sizler için derledik.

Serie A İlginç Bilgiler

 • Juventus takımı ligin en çok şampiyonluğuna sahip olan takımıdır. Ligin başlangıcından günümüze kadar Juventus kulübü toplamda 36 kez şampiyonluğunu ilan etti. Juventus’un ardından 19 şampiyonluk ile Inter en çok şampiyonluk yaşayan ikinci takımdır. Milan ise elde ettiği 18 şampiyonluk ile lig tarihinde en çok şampiyon olan üçüncü takım olarak karşımıza çıkmaktadır.
 • Kurulduğu günden bu yana Serie A’da toplamda 16 farklı takım şampiyon oldu.
 • Ligde en çok gol atan futbolcu ise Silvio Piola’dır. Efsane futbolcu Serie A’da çıktığı 537 maçta toplamda 274 gol atmayı başardı. Böylece lig tarihinin en golcü futbolcusu oldu. Francesco Totti ise çıktığı 599 maçta 250 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusu oldu.
 • Serie A liginden en çok gol atan yabancı futbolcu ise İsveçli Gunnar Nordahl’dır. Yetenekli futbolcu bu ligde çıktığı 291 maçta 225 gol atmayı başararak lig tarihinin en çok gol atan futbolcusu oldu. Aynı zamanda efsane futbolcu Serie A liginde en çok gol atan üçüncü futbolcu unvanına da sahiptir.
 • Serie A liginde en çok gol atan yabancı futbolcular arasında Kurt Hamrin de yer almaktadır. İsveçli futbolcu da attığı 190 gol ile ligin en çok gol atan ikinci yabancı futbolcusu unvanına sahiptir. Ayrıca yetenekli futbolcu lig tarihinde en çok gol atan 10 futbolcu arasında yer almaktadır.
 • Lig tarihinde en çok maça çıkan futbolcu ise efsane kaleci Gianluigi Buffon’dur. Tüm zamanların en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilen Buffon kariyeri boyunca ligde tam 653 maça çıktı.
 • Serie A liginin adı 2006 sezonunda şike iddiaları ile sarsılmıştı. Bu dönemde lig tarihinin en çok şampiyonu olmayı başaran Juventus takımı bu olayların ardından Serie B ligini düşürülmüştü. Skandal olay uzun bir süre boyunca da dünya basınında yer bulmuştu.
 • Şike skandalının ardından ise şampiyonluk ligi ikinci sırada bitiren Milan’a verilmedi. Bunun sebebi ise Milan’ın da olaylarda ceza almasıydı. Tüm bunların üzerine ligi üçüncü sırada bitirmiş olan Inter, o sezonun şampiyonu ilan edildi.
 • Bilindiği üzere Türkiye’de Süper Lig’de 5 şampiyonluğa ulaşan her bir takıma 1 yıldız verilmektedir. Serie A’da 10 şampiyonluğa ulaşan her takıma 1 yıldız verilmektedir.
 • Ligde en çok yıldızı olan takım ise 3 yıldız ile Juventus’tur. Inter ve Milan takımlarının ise 1 yıldızı bulunmaktadır. Ancak günümüz itibariyle 19 şampiyonluğu bulunan Milan, eğer bir şampiyonluk daha kazanırsa ikinci yıldızını alabilecektir.
 • Serie A’da şampiyon olmayı başaran ilk kulüp ise Genoa’dır. Kulüp aynı zamanda lig tarihinin ilk üç şampiyonluğunu da kazanmayı başardı. Günümüz itibariyle Serie A liginde şampiyonluk yaşayan son takım ise Inter’dir.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir