Serie A En Çok Gol Atan Futbolcular

İtalya’nın en üst ligi olan Serie A, günümüzde dünyanın dört bir yanında takip edilen önemli liglerden biridir. 1898 yılından beri oynanıyor olsa da günümüzdeki formuna en yakın halini 1929 yılında almıştır.

serie a

1929 yılından günümüze kadar Serie A liginde pek çok futbolcu gol attı. Bu futbolcuların bazıları ise gol kralı olmayı başardılar. Ancak gol kralı olmalarının ötesinde lig tarihi boyunca attıkları toplam gol ile ligin en çok gol atan futbolcuları da bulunuyor. En çok golü atan bu futbolcuların bazıları ise döneme damgasını vuran efsane futbolculardı. İşte Serie A liginde en çok gol atan futbolcular…

Silvio Piola

İtalya futbol tarihine damgasını vurmayı başaran yetenekli futbolcu Serie A ligindeki kariyeri boyunca çıktığı 537 maçta 274 gol atarak, lig tarihinin en çok gol atan futbolcusu oldu. 1913 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu Serie A liginde, Lazio, Juventus, Pro Vercelli, Novara ve Torino gibi takımlarda oynadı. Bu takımlar arasında en çok golü ise Lazio takımı ile birlikte atmıştır.

Francesco Totti

Bir döneme damgasını vuran ve yaşayan futbol efsanelerinden biri olarak kabul edilen Totti ise Serie A kariyeri boyunca çıktığı 605 maçta 250 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusu oldu. Ünlü futbolcu lig kariyeri boyunca tüm gollerini Roma takımında attı. Böylece takımının da en çok gol atan futbolcusu olmayı başardı. 1976 yılında dünyaya gelen yetenekli futbolcu İtalya milli takımına da önemli katkılarda bulunmuştur.

Gunnar Nordahl

1921 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Gunnar Nordahl, Serie A ligindeki kariyeri boyunca çıktığı 291 maçta 225 gol atarak, lig tarihinin en çok gol atan üçüncü futbolcusu olmuştur. Ayrıca Serie A liginde en çok gol atan yabancı futbolcu rekoruna da sahiptir. Aslen İsveçli olan futbolcu Serie A liginde Milan ve Roma takımlarının formasını giydi. Ligde attığı gollerin büyük bir kısmını ise Milan takımı ile atmıştır. Bunlara ek olarak Gunnar Nordahl aynı zamanda uzun bir süre boyunca Serie A liginde bir sezonda en çok gol atan futbolcu rekoruna da sahipti. 1949 – 1950 sezonunda attığı 35 gol ile bu rekora sahipti. Ancak bu rekor 2015 – 2016 sezonunda Higuain’in attığı 36 gol ile kırıldı.

Jose Altafini

İtalya futbol tarihinin önemli futbolcularından biri olan Jose Altafini ise ligdeki kariyeri boyunca çıktığı 459 maçta 216 gol atarak Serie A tarihinin en çok gol atan dördüncü futbolcusu olmayı başarmıştır. 1938 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu Serie A liginde Palmeiras, Juventus, Milan  ve Napoli gibi takımlarda oynadı. Ligdeki gollerinin büyük bir kısmını ise Milan takımıyla attı.

Giuseppe Meazza

1910 yılında dünyaya gelen İtalyan futbol efsanesi Serie A liginde çıktığı 367 maçta 216 gol atarak lig tarihinin en çok gol atarak Jose Altafini ile birlikte ligin en çok gol atan dördüncü futbolcusu oldu. Yetenekli futbolcu lig kariyeri boyunca Milan, Inter, Atalanta, Juventus ve Varese gibi takımlar oynadı. Serie A’daki gollerinin büyük bir bölümü ise Inter takımıyla attı.

Antonio Di Natale

1977 yılında dünyaya gelen futbolcu ise ligde çıktığı 444 maçta, 210 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan futbolcularından biri oldu. Serie A’da ise Empoli, Udinese ve Varese gibi takımlarda oynadı. Ünlü futbolcu ligde attığı gollerin büyük bir bölümünü ise Udinese takımında atmıştır. Yetenekli futbolcu İtalya milli takımında pek çok maça çıkmış ve 11 gol atmayı başarmıştır.

Roberto Baggio

1967 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu özellikle 90’lı yıllara damgasını vurmayı başardı. Serie A liginde ise çıktığı 409 maçta 205 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan futbolcularından biri oldu. Efsane futbolcu bu ligdeki kariyeri boyunca Vicenza, Milan, Juventus, Inter, Brescia ve Fiorentina gibi takımlarda oynadı. Serie A’da attığı gollerin büyük bir kısmını ise Juventus takımında atmıştır.

Kurt Hammin

İtalya futbol tarihine damga vuran bir diğer futbolcu ise Kurt Hammin’dir. 1934 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Serie A liginde çıktığı 400 maçta 190 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan futbolcularından biri oldu. Ayrıca kendisi İsveçli olan Gunnar Nordahl’ın ardından ligde en çok gol atan ikinci yabancı futbolcudur. Serie A kariyeri boyunca Juventus, Napoli, Fiorentina, Milan ve Padova gibi takımlarda oynadı. Ligde attığı gollerin büyük bir kısmını ise Fiorentina takımı ile birlikte attı.

Giuseppe Signori

İtalyan futboluna bir dönem damga vurmayı başaran Giuseppe Signori ise Serie A liginde çıktığı 344 maçta 188 gol atarak lig tarihinin en çok gol atan futbolcularında biri olmayı başardı. İtalya’daki kariyeri boyunca Leffe, Bologna, Sampdoria ve Foggia gibi takımlarda oynadı. Serie A’da attığı gollerin büyük bir bölümü ise Lazio takımında attı.

Alessandro Del Piero

Futbol tarihinin son dönemlerine damga vurmayı başaran ve en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilen Del Piero ise lig kariyeri boyunca 493 maça çıktı ve 188 gol atarak lig tarihinin en golcü futbolcularından biri oldu. 1974 yılında dünyaya gelen efsane futbolcu Serie A liginde Juventus, Padova gibi takımlarda attığı. Ligde attığı gollerin büyük bir kısmını ise Juventus takımı ile birlikte attı.

Gabriel Batistuta

1969 yılında dünyaya gelen Arjantinli futbolcu Gabriel Batistuta, Serie A liginde çıktığı 318 maçta attığı 184 gol ile lig tarihinin en çok gol atan futbolcularından biri olmayı başardı. Bu ligdeki kariyeri boyunca Fiorentina, Inter ve Roma gibi takımlarda oynadı. Serie A liginde attığı gollerin büyük bir kısmını ise Fiorentina takımında attı. Ayrıca ünlü futbolcu Serie A liginde en çok gol atan üçüncü yabancı futbolcudur.

Giampiero Boniperti

İtalya futbol tarihine damga vurmayı başaran yetenekli futbolcu Giampiero Boniperti ise Serie A’da çıktığı 444 maçta attığı 178 gol ile lig tarihinin en çok gol atan futbolcularından biri oldu. Serie A liginde attığı tüm golleri ise Juventus takımı ile birlikte atmıştır. Ünlü futbolcu aynı zamanda Juventus tarihinin en çok gol atan futbolcusu olmayı da başarmıştır. 1928 yılında dünyaya gelen oyuncu 2021 yılının Haziran ayında hayatını kaybetti.

Amedeo Amadei

1921 yılında dünyaya gelen efsane futbolcu Amedeo Amadei, ligde kariyeri boyunca çıktığı 423 maçta 174 gol atarak Serie A liginin en çok gol atan futbolcularından biri olmayı başardı. Ligdeki kariyeri boyunca Napoli, Roma, Atalanta ve Inter gibi takımlarda oynadı. Serie A ligindeki attığı gollerin büyük bir kısmını ise Roma takımı ile birlikte atmıştır. Ayrıca bir dönem İtalya milli takımında da oynadı ve toplamda 7 gol atmayı başardı.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir