Carlo Ancelotti Hayatı

Ünlü futbolcu ve teknik direktör Carlo Ancelotti, 1959 yılında İtalya’da doğmuştur. Kariyeri boyunca pek çok başarı elde eden teknik adam futbol kariyerine ise ilk olarak 1976 yılında Parma kulübünde başlamıştır. Teknik direktörlük kariyerine ise 1995 yılında AC Reggiana takımında başlamıştır.

carlo ancelotti

İlk evliliğini ise 1983 yılında Laura Gibelline ile yapmış ve bu evlilik 2008 yılında sona ermiştir. Bu evliliğin sona ermesinden 6 yıl sonra 2014 yılında ise Mariann Barrena McClay ile dünya evine girmiştir. Carlo Ancelotti’nin Davide ve Katia isminde de iki çocuğu bulunmaktadır.

Futbol kariyerine Parma’nın genç takımında başlamış ve sonrasında 1976 yılında A takıma yükselmeyi başarmıştır.

Carlo Ancelotti Futbol Kariyeri

Roma Kariyeri

1979 yılında ise İtalya’nın önemli takımlarından biri olan Roma ile sözleşme imzaladı. Bu takımdaki ilk maçını ise 16 Eylül 1979 tarihinde Milan’a karşı oynamıştır. Bu takımda dört kez İtalya Kupası kazanmayı da başarmıştır.

Milan Kariyeri

1987 yılında Milan takımına transfer olana dek İtalya futbol tarihinin en iyi takımlarından birinin parçası olmuştur. Frank, Gullit ve Donadoni ile sahanın merkezinde oynadı. Bu sayede futbol kariyerinin zirvesine ulaşmayı başarmıştır.

Milan ilke Avrupa Süper Kupası, Kıtalararası Kupası, Avrupa Kupası kazanmış aynı zamanda da İtalya Ligi şampiyonluğu yaşamıştır. Milan takımına çok ciddi katkılarda bulundu. Ancak bir dönem yaşadığı ciddi sakatlıklardan ötürü düzenli olarak oynamakta sıkıntılar yaşadı.

Carlo Ancelotti Teknik Direktörlük Kariyeri

1995 yılına geldiğinde artık ünlü futbolcu teknik direktörlük kariyerindeki ilk adımını atmıştı. Böylece AC Reggiana takımı ile ilk maçına çıktı.

Juventus Kariyeri

Ünlü futbolcu AC Reggiana takımının ardından 1996 yılında Parma’nın teknik direktörlüğünü yapmış sonrasında ise 1999 yılında Juventus takımının başına geçmiştir. 2001 yılına kadar bu takımda kaldı ve burada Pyrrhic Intertoto Kupası’nı kazandı.

Milan Teknik Direktörlük Kariyeri

2001 yılında Milan’ın başına geçen ünlü teknik adam 2003 yılında daha önce çalıştırmış olduğu Juventus takımı ile UEFA Şampiyonlar Ligi finalinde karşı karşıya geldi. İki takım berabere kalınca maç penaltılara gitti ve maçı Milan kazanmayı başardı. Benzer şekilde 2007 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde İngiliz ekibi Liverpool ile oynadılar. Bu maçı ise 2 – 1’lik skor ile kazanmayı başardılar.

Chelsea Kariyeri

2009 yılına gelindiğinde ise ünlü teknik direktörün ismi Real Madrid ile anılıyordu. Hatta sözleşme imzalamasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyordu. Ancak bu tarihte Ancelotti, Chelsea ile anlaşma sağladı. Henüz ilk sezonunda iken lig şampiyonluğu ile birlikte FA Cup kazanmayı başarmıştır.

Paris Saint Germain Kariyeri

2011 yılında Chelsea’den ayrılan teknik adam PSG ile anlaşma sağladı. Takım ile ikinci olmayı başardı. Bu takımın 1994 yılından beri elde edemediği bir başarıydı ve bu sebepten ötürü de Fransa Ligi’nin en iyi teknik direktörü seçildi.

Sonraki kariyerinde ise Ancelotti, Real Madrid, Bayern Münih, Napoli, Everton gibi kulüpleri çalıştırdı. Kimilerine göre Carlo Ancelotti futbol tarihinin en iyi teknik direktörlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kariyeri boyunca pek çok ödül kazandı ve önemli başarılar elde etti. Kendisi bir kulüpte oldukça uzun bir süre boyunca kalmamış olsa da oynadığı kulüplere çok önemli katkılar sağlamayı başardı. Bu kadar farklı kulüpte teknik direktör olarak görev almak ve buralarda başarılar elde etmek herkesin yapabileceği kolay bir iş değildir. Bu açıdan Ancelotti işinde başarılı olan bir insan olarak övgüleri hak ediyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir