Dünya Kupası Hakkında 10 İlginç Bilgi

Dünya Kupası günümüzde dünyanın en çok ilgi gören spor etkinliklerinden biri olarak kabul ediliyor. Pek çok futbolsever 4 senede bir düzenlenmekte olan bu turnuvayı büyük bir heyecanla bekliyor ve takip ediyor.

dünya kupası

Elde edilen son istatistiklere göre Dünya Kupası, milyarlarca kişi tarafından takip ediliyor. Katılan ülkelerin taraftarları ile birlikte dünyanın dört bir yanında turnuva büyük bir ilgiyle izleniyor. Hem futbolcuların hem de futbolseverlerin en büyük hayallerinden biri de takımlarının bu turnuvada önemli başarılar elde etmesi hatta kupayı kazanmasıdır. Her ne kadar genel olarak belli başlı ülkeler bu kupayı kazanıyor olsa da kendi içerisinde büyük heyecanı ve atmosferi olan bir etkinlik demek mümkündür.

Dünya çapındaki bu spor etkinliği bilindiği üzere 1930 yılından beri 4 senede bir düzenli olarak düzenlenmeye devam ediyor. Pek çok kişi tarafından da FIFA’nın düzenlemiş olduğu en prestijli spor etkinliğidir.

En Çok İzlenen Dünya Kupası

Futbolun dünyanın en popüler olduğunu söylemek mümkün. Bunun en büyük kanıtlarından biri de 2018 Dünya Kupası’nda yaşanmıştır. Rusya’da düzenlenen bu turnuvayı elde edilen verilere göre 3,5 milyardan fazla kişi izlemiştir.

Cinselliğin Yasaklanması

Dünya Kupası bu kadar prestijli bir etkinlik olunca bazı milli takımların teknik direktörleri futbolcularının belirli bir süre boyunca cinsel ilişki yaşamalarını yasaklamıştır. Bu şekilde oyuncunun tam performans ve odak ile maçlara odaklanması istenmiştir. Almanya, Şili, İspanya ve Meksika gibi ülkelerin bunu yasakladıkları biliniyor.

Dünya Kupası İle Doğum Oranlarının Yükselmesi

İlk duyulduğunda oldukça saçma bir bilgi olarak gelse de 2006 Dünya Kupası’nda Almanya’nın ev sahipliği yaptığı turnuvadan 9 ay sonrasında doğan bebeklerin sayısında artış yaşandığı ortaya çıkmıştır. Elbette ki bu durum tamamen rastlantısal bir olay olabilir. Ancak ortada böyle bir veri de olduğu ayrı bir gerçek. Almanya’nın ev sahipliği yapmasının ardından doğum oranı yüzde 10 artmıştır. Bu ilk bakışta yüksek bir oran gibi gelmese de ortalama olarak Almanya’nın doğum oranının yüzde 0,7 olduğu düşünüldüğün olay çok daha ilginç bir hal alıyor.

3 Milyon Şişe Alkol İçilmesi

 Dünya Kupası oldukça sosyal bir etkinlik ve işin içine alkol de belirli noktadan sonra dahil oluyor. Bazı ülkelerde futbolcular sahada mücadele ederken taraftarlar da bira gibi alkolleri tüketebiliyorlar.

2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen turnuvada da böyle bir durum yaşandı ve sadece stadyumlarda 3 milyondan fazla bira tüketildi. Bunların toplamı ise 750 bin litreden fazladır. Aynı şekilde 390 binden fazla da sosisli satıldığı biliniyor.

38 Milyon Dolarlık Ödül

Dünya Kupası elbette ki prestijli bir turnuva. Ancak takımlar yalnızca bu kupa için mücadele etmiyorlar. Aynı zamanda pek çok kişinin bilmediği şey kazanan takımın 38 Milyon Dolar ödül kazanıyor olmasıdır. Benzer şekilde ikinci olan takım ve grup aşamalarına kalan takımlar da belirli miktarlarda para ödülü kazanmaktadır. İkincilik ödülü 24 Milyon Dolar ve üçüncülük ödülü de 22 Milyon Dolar’dır. En son düzenlenen Dünya Kupası’nda katılmış olan tüm takımlara toplamda 400 Milyon Dolar verilmiştir.

Kazançların Hayır Kurumuna Bağışlanması

Turnuvaya katılan ve belirli dereceye kadar gelmeyi başaran takımların belirli miktarlarda ödül kazandıklarını belirtmiştik. 2018 yılında düzenlenen Dünya Kupası’nda bilindiği üzere Hırvatistan milli takımı finale kadar yükselmeyi başarmıştı. Her ne kadar finalde Fransa milli takımına karşı kaybetmiş olsalar da finale katılmalarından dolayı 28 Milyon Dolar gibi bir ödülü kazanmayı başardılar. Hırvat milli takımı gelen tüm bu parayı hayır kurumlarına bağışlamıştır.

Dünya Kupası’nı En Çok Kazanan Ülkeler

1930 yılından beri düzenlenmekte olan bu turnuvayı en çok kazanan takım Brezilya’dır. Toplamda beş defa bu kupayı kaldırmayı başardılar. Turnuvayı en çok kazanan ikinci takım ise İtalya’dır. İtalya da toplamda dört şampiyonluk ile ikinci sırada yer alıyor. Sonrasında ise ise sırası ile Almanya, Arjantin, Fransa ve Uruguay yer alıyor.

17 Ülkenin Turnuvaya Ev Sahipliği Yapması

Düzenlenen ilk Dünya Kupası’na tam 17 ülke ev sahipliği yapmıştır. Bilindiği üzere son Dünya Kupası, Rusya’da düzenlenmişti. 2022 yılında ise Katar’da düzenlenmesi planlanıyor. Bir sonraki Dünya Kupası ise 2026 yılında ABD, Kanada ve Meksika dahil olmak üzere üç ülke bazında yapılacak.

Dünya Kupası’nda Atılan En Hızlı Gol

Bilindiği üzere milli takımımız Güney Kore ile Dünya Kupası’nda karşı karşıya geldi. Maçın henüz 11. saniyesinde Hakan Şükür, Dünya Kupası tarihinin en hızlı golünü atmıştır. Milli takımımız bu maçı 3-2 kazanmayı başarmıştı.

FIFA Tarafından Organize Edilmesi

Dünya Kupası, FIFA tarafından organize edilen bir turnuvadır. İlk olarak 1904 senesinde İsviçre’de kurulmuştur. Merkezi ise Zürih’te bulunmaktadır. Dünya Kupası da daha öncesinde de bahsettiğimiz gibi FIFA’nın organize ettiği en prestijli turnuvalardan biri olarak kabul edilmektedir.

Genel olarak bakıldığında Dünya Kupası’nın futbol tarihi açısından oldukça önemli bir turnuva olduğunu belirtmek mümkündür. 1930 senesinden bu yana hala büyük bir ilgiyle takip edilmeye devam ediyor. Bunda hiç şüphesiz futbolun, dünyanın en popüler spor dalı olmasının da etkisi büyük. Ancak turnuvanın ülkeler bazında yapılması bu rekabeti çok daha eğlenceli bir noktaya getiriyor. Durum böyle olunca Dünya Kupası’da ülkelerin kendi prestijlerini yükseltebilecek bir alan olarak karşımıza çıkıyor. Çünkü turnuvaya kazanan takım aynı zamanda ülkesini de dünya çapında tanıtmış oluyor. Umuyoruz ki Türkiye milli takımı da gelecek turnuvalarda oldukça önemli başarılar elde edebilir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir