Zorluklara Rağmen Takıma Liderlik Etmenin Yolları

Futbolda galibiyetler ardı ardına geldiğinde olaylara ve takıma liderlik etmek nispteten daha kolaydır. Ancak bu durumda bile karşınıza pek çok zorluk çıkabilir. Çünkü belirli bir dönem boyunca olumlu sonuçlar almak sizden beklenen beklentiyi de yükseltebilir.

liderlik

Ancak futbolda en zorlu şeylerden biri de kendi içinde pek problemi olan takıma liderlik etmektir. Üstelik bunlara bir de mağlubiyetler eklenirse liderlik etme konusunda karşınıza çok daha fazla problem çıkmaya başlayabilir. Günümüzde zorlu ve karmaşıklar durumlar karşısında ne yapmaları gerektiğini bilmeyen pek çok teknik direktörün görevlerinden uzaklaştırıldıklarını biliyoruz. Çünkü artık o kişiler takıma liderlik edecek kişi olarak görünmüyorlardı ve bu da onların takımlarından ayrılmasına sebebiyet verdi.

Takım Yönetimini Öğrenmek

Eğer bir teknik direktör iseniz bilmeniz gereken ilk şey bir takımın yönetiminin nasıl yapılacağıdır. Çünkü günümüzde takımları şampiyonluğa ulaştırabilecek kapasitede pek çok teknik direktör bulunuyor. Ancak sizin bir teknik direktör olarak bunların hepsinden önemli farklılıklarınız olmak zorundadır. Özellikle sıkıntılı ve karmaşık durumlarda takımı nasıl yöneteceğinizi bilmeniz gerekir.

Bunun için de asıl hedefinizi gözden kaçırmadan enerjinizi ve konsantrasyonunuzu kısa süreli hedeflere odaklamanız daha faydalı olabilir. Tabi ki de bunu yaparken dengeli yapmak da önem vardır. Eğer takımınız küme düşme potasındaysa sezon sonunda küme düşme durumundan kurtulmanız gerektiği hedefini de aklınızdan çıkarmamanız gerekir. Ancak bunu yaparken de kısa vadeli hedefleri olabildiğince iyi bir şekilde yapmaya özen göstermeniz çok daha faydalı olacaktır.

Liderlik Özelliğine Sahip Olun

Zor durumlarda oyuncuların ve ekibin geri kalanını ayakta tutmak için bir bağlılık oluşturmaya çalışın. Böylesi zorlu durumlardan çıkmanın mümkün olduğunu belirli temellere dayandırarak onlara motivasyon sağlayın. Bunu yaparken de gerçeklere bağlı kalmak çok daha faydalı olacaktır. Çünkü her şeyden önce hedefinizin ve vaatlerinizin gerçekçiliği konusunda dürüst olmanız gerekir. Bu aynı zamanda takım içinde güveni de sağlayacak bir tutumdur.

Kendinize hem fiziksel hem de psikolojik anlamda iyi bakın. Sahip olduğunuz komplekslerden arınmaya çalışın. Yeri geldiğinde özeleştiri yapın. Bunu yapmanız durumunda kendinizde eksik gördüğünüz kısımları tespit edebilir ve bunları düzeltmek için çaba sarf etmeye başlayabilirsiniz. Futbolda başarısızlığın yalnızca tek bir kişiden kaynaklandığını düşünme yanılgımız vardır. Özellikle teknik direktörler bunu çok fazla yaparlar ve tüm yükü kendi sırtlarına bindirirler. Elbette ki yaşanan başarısızlıklarda sizin de etkili olduğunuz kısımlar var. Ancak bunun dışında başarısızlığa sebep olan pek çok faktör de bulunmaktadır. O yüzden tüm yükü kendi sırtınıza bindirmeden sorunları tespit edin ve bunların çözümü için elinizden geleni yapmaya çalışın.

Takımınıızı bir arada tutmak için elinizden geleni yapın. Güçleri bölmemek burada önemlidir. O yüzden herkesin gücünü birleştirebilirseniz istediğiniz sonuçları da elde etmeye başlayabilirsiniz. Bu başarı şansınızı yüksek oranda artıracaktır.

Takım içindeki statü farklılıklarını olabildiğince azaltmak da önemlidir. Burada esas olan şeyin saygı olduğunu unutmadan bunu yapmak çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca takım içinde bir disiplin de iyi bir şekilde sağlanmalıdır. Takım içinde siz dahil herkesin bir görevi vardır ve herkes sorumluluklarını en iyi şekilde yerine getirmelidir. Oyuncuların birbirleriyle bağ kurmasını sağlamak da burada önemlidir. Böylece takım içindeki herkes birbirine karşı olması gereken saygıyı da gösterebilecek duruma gelecektir.

Takım içinde rekabet yeri geldiğinde iyi bir şeydir. Ancak bu büyük bir çatışmaya döndüğünde takımın düzeni bozulabilir. Bunun olabildiğince önüne geçmeniz gerekir. Aksi takdirde takım içindeki disiplini korumanız mümkün olmaz ve oyunculardan istediğiniz verimi de alamazsınız. Böyle durumlarda sessiz kalmak yerine usülünce müdahelede bulunmak çok daha mantıklı bir hareket olacaktır.

Takımınız ile birlikte eğlenin ve bazen kutlamalar yapın. Takımın motivasyonunu yükseltecek kutlamalar yapmak burada çok büyük fayda sağlayabilir. Küçük başarıları bile kutlamanız takımın eğlenerek arasındaki bağı güçlendirmesini sağlayacaktır.

Yeri geldiğinde risk almaktan da korkmayın. Çünkü bazı zamanlarda risk almadan hedefe ulaşmak da mümkün olmayabilir. Bu yüzden de yeri geldiğinde cesur olmanız gerekir. Hangi durumlar risk almanız hangi durumlarda ise risk almamanız gerektiğini en iyi bilecek olan kişi sizsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir