Son Yıllarda Futbolun Gelişimi

Hayatta her şeyde olduğu gibi futbol da bir değişim ve gelişim halindedir. Özellikle 2000 yılından itibaren futbolun gelişimi konusunda çok önemli değişimler meydana geldi. Bu dönemden önceki oyunlar daha yavaştı ve orta sahayı daha az oyun kriteriyle geçmek nispeten daha kolaydı.

futbolun gelişimi

O dönemlerde futbolol teknik kısmından öte daha fiziksel bir oyundu. Ancak oyun zaman içinde daha teknik bir hale gelmeyi başardı. Bunların yanı sıra oyuncuların yapmış olduğu antrenmanlardan fiziksel durumlarının değerlendirmesine kadar pek çok değişim yaşandı. Oyuncuların kondisyonunun sağlanması için artık günümüzde pek çok teknik olduğunu da biliyoruz. Günümüzde artık bu tarz çalışmalar futbolcuların günlük rutinleri haline gelmiştir.

Günümüzde artık strateji, kombinasyonlar, teknik ve fizik konusunda modernleşme yaşanıyor. Her geçen gelişmekte olan teknoloji de bir noktada buna entegre oluyor. 70’li 80’li yıllarda kullanılan kramponun kalitesiyle günümüzdeki kramponların kalitesi arasında bile çok büyük farklar var. Üstelik bu sadece krampon değil aynı zamanda formalar, dizlikler hatta futbol toplarında bile yaşanan bir değişimdir.

Futbol konusundaki bir diğer değişim ise altyapı, kullanılan tesisler ve stadyumlarda oldu. Günümüzde her türlü ihtiyacın düşünüldüğü altyapı tesisleri ve stadyumlar bulunuyor. Özellikle modern stadyumlar konusunda FIFA ve UEFA önemli düzenlemeler yaptı. Ayrıca olimpiyatlar ya da Dünya Kupası gibi turnuvalar sayesinde pek çok ülke dünya standardında stadyumlar inşa etti.

Avrupa futbol konusunda dünyanın en güçlü coğrafyası konumunda bulunuyor. Burada ise İngiltere, İspanya, Almanya ve İtalya gibi liglerin sportif açıdan en güçlü ülkeler olduğunu biliyoruz.

Günümüzde örneğin, İspanya’da Real Madrid ve Barcelona takımları dünya çapında futbolcuları bünyesinde barındırıyor. Genel olarak bakıldığında bazı konularda adaletsizlik olduğunu söylemek de mümkün olabilir. Çünkü maddi olarak diğer kulüplerden daha üst düzeyde olan kulüpler bünyelerine dünyanın en iyi oyuncularını katabiliyor. Durum böyle olunca bu transferleri yapacak durumu olmayan takımların şampiyon olma olasılığı oldukça düşük görünüyor.

Ülkemizde bilindiği üzere seneler boyunca sadece Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş ve Trabzonspor gibi takımların şampiyonluk yaşadığını görmüştük. Elbette ki bu kulüplerin şampiyonluk yaşamalarında pek çok etkili faktör bulunuyor. Ancak genel olarak baktığımızda bu takımların diğer takımlara göre gerek maddi açıdan gerekse de farklı imkanlara sahip olmaları açısından daha avantajlı olduklarını görebiliyoruz. Bu tarz rekabetlerin olması elbette ki ligi çok daha heyecanlı hale getiriyor. Fakat yeri geldiğinde farklı takımların da imkanları kısıtlanmamalı ve onların da kendilerini geliştirebilmesi için fırsatlar verilmelidir. Böylece lig içinde mücadele birkaç takım arasındaki mücadeleden çok genele yayılmış olur ve ortaya seyir zevki oldukça yüksek maçlar çıkar.

Futbolda elbette ki değişimler oldu ve olmaya da devam edecek. Pek çok şeyde olduğu gibi bilet fiyatları bu süreçte değişti. Elbette ki bu durum ülkelerin durumlarına göre değişen bir hale geldi. Ayrıca artık günümüzde internet üzerinden kolayca bilet almak da mümkün hale geldi. Mesela takımınızın başka ülkede oynanacak olan maçına hem maç biletinizi hem de uçak biletinizi internet üzerinden alabilirsiniz. Üstelik ülkeye gitmeden önce stadyuma yakın bir otelde kendinize bir oda ayarlayabilir ve sonraki gün de yeniden dönebilirsiniz. İnternetin yaygın olmadığı dönemlerde bunu yapmak pek mümkün değildi.

Son dönemlerde ise artık futbolun içine VAR sistemi dahil oldu. Böylece hakem tartışmalı bir pozisyon olduğunda pozisyonun görüntüleri izliyor ve sonrasında kararını ona göre verebiliyor. Her ne kadar bu beraberinde bazı tartışmaları getirse de artık oldukça yaygın bir hale geldiğini de söylemek mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir