Maç Öncesinde Konsantrasyonun Önemi

Konsantrasyon hayatımızın her alanında olduğu gibi futbolda da oldukça önemlidir. Her maç öncesinde takımların galibiyete odaklanmış görüntülerini görmemiz de oldukça doğaldır.

konsantrasyon

Uzmanların yapmış olduğu araştırmalara göre tam konsantre olmuş bir şekilde maça çıkmak oyunda daha özgüvenli olmamız konusunda bizlere avantaj sağlamaktadır. Elbette ki bunu yapmak için bir çaba sarf etmek gerekiyor. Konsantre olabilmek sahip olduğunuz yeteneği bütün potansiyelleri ile sahada gösterebilmek demektir.

Teknik Direktörün Önemi

Teknik direktörün yapmış olduğu konuşmalar futbolcunun daha iyi konsantre olmasında etkili olabilir. Ayrıca soyunma odasındaki atmosferin de bunda çok büyük bir etkisi vardır. Eğer bu atmosfer doğru bir şekilde ayarlanırsa futbolcunun konsantre olması da kolaylaşacaktır. Maç öncesinde kendinizi olumsuz düşüncelerden arındırmaya çalışın ve olabildiğince olumlu düşünmeye çalışın.

Kontrolü Elinizde Tutun

Burada önemli olan nokta zihin kontrolünüzü elinizde tutmanızdır. Her zaman olumsuz durumlar ve yargılar ile karşılaşabilirsiniz. Ancak bunları takılı kalmak konsantrasyonunuzu ve performansınızı etkileyeceği için bir şekilde kurtulmanız gerekir. Bunun için de kendinize özgü yöntemler geliştirebilirsiniz. Çünkü konsantre olmanın tek bir yolu yoktur. Pek çok yöntem ile bunu sağlamanız mümkündür.

Elbette ki odaklanmak her şey değildir. Takım olarak çok fazla odaklanmış olsanız da maçın başlarında gol yemeniz mümkündür. Bu oldukça yaygın görülen bir durumdur. Ancak önemli olan bu konsantreyi sürdürebilmektir. Eğer maçın başında gol yedikten sonra bireysel ya da takım bazında konsantrenizi kaybederseniz sıradaki golü bulma şansınız da düşebilir. Hatta bu konsantre düşüklüğünden dolayı daha fazla gol yeme riski ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu da pek çok maçta gördüğümüz durumlardan biridir. Ancak benzer şekilde maçın başında gol yedikten sonra takım olarak konsantre olabilenler yeniden galibiyeti de elde edebilirler. Bu da yaşanılan olaylardan bir tanesidir.

Maç öncesinde konsantrasyonu artırmada müzik oldukça etkilidir. Bu konuda size yardımcı olabilir ve motivasyonunuzu artırabilir. Bunlar ile birlikte motivasyonunuzu artıracak videolar da izleyebilirsiniz.

Teknik direktörler de bu tarz konstrasyonlar için futbolcuları desteklemelidir. Ayrıca pek çok çalışan bunun için çalışmalı ve futbolculara yardımcı olmalıdırlar. Futbol bilindiği üzere bir takım oyunudur. O yüzden hem bireysel bazda hem de takım bazında konsantrasyon için herkes üzerine düşen görevi yerine getirmelidir.

Her takımın ve kişinin konsantre olmak için farklı teknikleri olabilir. Bunlar kişi kendi tespit etmeli ve doğru bir şekilde maç öncesinde uygulamaya çalışmalıdır. O yüzden maç öncesinde konsantrasyonunuzu olumsuz yönde etkileyecek şeylerden olabildiğince uzak durmaya çalışın. Zihninizi rahatlatın ve kendinizi çıkacağınız maça adayın. Böylece sahip olduğunuz yetenekleri bu konsantrasyon sayesinde daha iyi bir şekilde ortaya koyabilirsiniz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir