Dünya Kupası’nı En Fazla Kazanan Ülkeler

Futbol dünyanın en gözde spor dallarından biridir. Buna bağlı olarak da en çok takip edilen müsabakalar genellikle Dünya Kupası oluyor. Dört yılda bir düzenlenen Dünya Kupaları her ülkenin dahil olmak istediği köklü turnuvalar arasında yer almaktadır. Türkiye’de bugüne kadar pek çok kez Dünya Kupası’na katıldı. Ancak maalesef henüz bir kupa sahibi olamadık.

Dünya Kupası, 1930 yılından beri düzenleniyor ve o günden bugüne kadar sadece 8 ülke bu kupayı almayı başarmıştır. O yüzden genellikle belli başlı ülkelerin bu turnuvada daha çok öne çıktığını belirtmek mümkündür. Sizler için Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülkeler listesini derledik.

Dünya Kupası’nı 1 Kere Kazanan Ülkeler

İngiltere

Futbol denildiğinde akla gelen ilk ülkeler arasında İngiltere yer alıyor. Ülkemizde oyun tarzı en çok sevilen ülke İngiltere’dir. Genelde bu ülkenin takımlarının oynayış tarzından Türkiye’de övgüyle söz edilir. Fakat tüm bunlara rağmen Dünya Kupası tarihi boyunca İngiltere yalnız bir defa şampiyonluk yaşamıştır. Bu da 1966 senesinde gerçekleşti.

Final maçını ise İngiltere, Batı Almanya ile oynadı. Maç uzatmalara gitti ve Hurst bu süre zarfında attığı gol ile kupayı ülkesine kazandırdı. Hurst’ın atmış olduğu bu gol günümüzde bile hala tartışılmaktadır. Çünkü gol oldukça şüpheliydi ve hakem bile kararsız kalmıştı. Ancak hakem yardımcısının da doğrulaması ile birlikte gol kararı verildi ve İngiltere, Dünya Kupası’nı kazanmış oldu.

İspanya

Belki Dünya Kupası tarihinin en eğlenceli ve seyri güzel turnuvalarından biriydi. Güney Afrika’da gerçekleştirilen bu turnuva vuvuzela sesleri ile hala kulaklarımızda yankılanıyor. Ayrıca bu Dünya Kupası’na özel hazırlanan Shakira’nın Waka Waka şarkısı ise hala dillerde.

Bu Dünya Kupası, İspanyollar için oldukça özeldi. Kendilerine has ve bir yandan da sert bir oyun oynadılar. Bunun karşılığında da hak ettikleri Dünya Kupası’nı kazandılar.

Dünya Kupasını 2 Kere Kazanan Ülkeler

Uruguay

Futbol denildiğinde akla gelen ülkelerden birisi de Uruguay’dır. Ayrıca 1930 senesinde Dünya Kupası’nın yapıldığı ilk yer de yine bu ülkeydi. Uruguay ev sahipliği yapmış olduğu Dünya Kupası’nı da 1930 senesinde kazandı. Böylece Dünya Kupası’nın kazanan ilk ülke olarak da tarihe geçtiler. Aradan geçen 20 yılın ardından da 1950 senesinde yeniden Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı.

Arjantin

Güney Amerika ülkelerinin futbol konusunda ne kadar yetenekli olduklarını bu listeye baktığımız da daha net bir şekilde görüyoruz. İlginç bir şekilde Dünya Kupası’na ev sahipliği yapan ülkelerin kazanma olasılığı daha yüksek oluyor. Arjantin de bu geleneği devam ettirdi ve 1978 senesinde ilk Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı. Bu kupayı kazanması da oldukça büyük tartışmaları beraberinde getirdi.

1986 senesinde gelindiğinde Arjantin kazanmış olduğu tartışmalı Dünya Kupası’nın etkilerini bastırabilmek için yeniden kazanmayı hedefliyordu. Maradona eşliğinde Dünya Kupası’nı ikinci kez kazanmayı başardı. Aynı zamanda Maradona, tarihe Tanrı’nın Eli olarak geçecek olan golü bu turnuvada atmıştır.

Fransa

Genel olarak Dünya Kupası tarihine baktığımızda turnuvaya hakim olan ülkelerin Güney Amerika ve Avrupa ülkeleri olduğunu görüyoruz. Bu ülkelerde de futbol oldukça popüler ve o yüzden de bu spor dalına çok ciddi miktarlarda yatırım yapılıyor. Bir Avrupa ülkesi olarak Fransa da Dünya Kupası’nı iki kere kazanmayı başaran ülkelerarasında yer alıyor.

En unutulmaz Dünya Kupaları’ndan birinin olduğu 1998 yılında Fransa şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Aradan tam 20 sene geçti ve 2018 senesinde Fransa yeniden Dünya Kupası’nı ülkesine götürmeyi başardı.

Dünya Kupasını 4 Kez Kazanan Ülkeler

İtalya

Dünya Kupası’nın ilk olarak 1930 senesinde başladığını ve ilk şampiyonun da Uruguay olduğunu belirtmiştik. Ancak kupanın bir sonraki senelerine İtalya resmen damga vurdu. 1934 ve 1938 senelerinde yapılan Dünya Kupası’nı İtalya’ya kazanmış oldu. Böylece üst üste iki kez Dünya Kupası’nı kazanan ülke unvanını da elde etmiş oldular. Ayrıca İtalya, Dünya Kupası’nı kazanan ikinci ülkedir.

Bu büyük başarılarından seneler sonra 1982 senesinde yeniden Dünya Kupası’nı kazanmayı başardılar. 2006 Dünya Kupası’nda ise kimse İtalya’yı favori olarak görmüyordu. Ancak tüm dünyayı şaşırttılar ve penaltılar Fransa’ya karşı galip gelerek Turnuva’yı kazandılar. Böylece Dünya Kupası’nı 4 kez kazanmış olan ülkeler arasına isimlerini yazdırmış oldular.

Almanya

Almanya kendilerine strateji ve disiplin odaklı oyun tarzlarının karşılığını ilk olarak 1954 Dünya Kupası’nda aldılar. Aradan 20 yıl geçti ve 1974 senesinde ise Hollanda’yı finalde yenerek ikinci kez kupanın sahibi oldular.

1990 yılına geldiğimizde yeniden birleşmiş olan bir Almanya ile karşı karşıyaydık. Elde ettikleri çok skorlar ile o sene yapılan kupayı da ülkelerine götürdüler. Bu başarının ardından tam 24 sene sonra 2014 yılında bir kez daha Dünya Kupası’nı kaldırarak 4. kez bu başarıya imza atmış oldular. 

Dünya Kupası’nı 5 Kez Kazanan Ülke

Brezilya

Futbol tarihinde Dünya Kupası’nı 5 kere kazanma başarısını gösteren tek bir ülke vardır. Elbette ki bu ülke hepimizin tahmin edeceği gibi futbol denildiğinde akla gelen ilk ülke olan Brezilya.

Sambacılar ilk Dünya Kupası’nı kazanma başarısını 1958 yılında yaşadı. Bir sonraki Dünya Kupası yani 1962 senesinde yapılan turnuvadan da başarıyla ayrılması başardılar ve böylece üst üste iki kez Dünya Kupası’nı kazandılar. Kupanın tadını çok beğenecek olacaklar ki aradan çok daha uzun bir zaman geçmeden tam 8 yılın ardından 1970 senesinde yeniden Dünya Kupası’nın sahibi oldular.

Üçüncü kupalarını kazanmalarının ardından bir süre kupa kazanmaya ara veren Brezilya, 1994 senesinde yeniden sahalara dönüş yaptı. Penaltılar sonucunda finalde kazanarak tarihlerinde 4. kez kupayı ülkelerine götürdüler.

Brezilya’nın kazanmış olduğu 5. Dünya Kupası ise ülke olarak hepimizin hala unutamadığı 2002 Dünya Kupası’ydı. Türkiye, bu Dünya Kupası’nda Güney Kore’yi 3-2’lik bir skor ile yenerek üçüncü olmayı başarmıştır. Bu başarı Türkiye’nin şu ana kadar Dünya Kupası’nda elde ettiği en büyük başarıdır. 

Brezilya ise finalde Almanya’ya karşı 2-0’lık bir galibiyet alarak kupayı kazanmış oldu. Brezilya bu dönemde dönemin en iyi futbolcularına sahipti. 4R olarak nitelendirilen Ronaldo, Ronaldinho, Roberto Carlos ve Rivaldo, Brezilya milli takımının kadrosunda yer alıyordu.

Pek çok açıdan 2002 Dünya Kupası, futbol tarihinin en güzel turnuvalarından bir tanesiydi. Umuyoruz ki Türkiye’de en yakın zamanda bu listeye girmeyi başarır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir