Dünya Kupası’nı Kazanan Ülkeler

Dünya Kupası şu anda dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından biridir. İlk olarak 1930 yılında Uruguay’da düzenlenen turnuva o günden bu yana 4 yılda bir düzenlenmektedir. İlk düzenlendiği günden bu yana sadece iki tanesi İkinci Dünya Savaşı’ndan ötürü düzenlenememiştir. Fakat bu dönem dışında Dünya Kupası daima düzenlendi ve tüm dünya çapında popüler bir hale geldi. Turnuva zaman içinde o kadar popüler bir hale geldi ki FIFA’nın açıklamış olduğu verilere göre 2018 yılında düzenlenmiş olan Dünya Kupası’nı dünya çapında 3 milyardan fazla kişi izlemiştir.

dünya kupası

Her ülke milli takımının Dünya Kupası’nı ister. Çünkü neredeyse her ülkede futbol en popüler spor olarak karşımıza çıkıyor. Son Dünya Kupası’nda FIFA’nın paylaşmış olduğu izlenme verileri de bunu kanıtlar nitelikte. Futbol eğer doğru bir şekilde algılanır ve o şekilde bir eğlence aracı olarak kullanılırsa aslında oldukça faydalı bir spordur. Aşırı fanatikliğe kaçmadan oyunun keyfini çıkarmak bizlere çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Sizler için Dünya Kupası’nı kazanan ülkeler listesini derledik.

Brezilya

Futbol denilince dünya çapında akla gelen ilk ülkelerden biri olan Brezilya, Dünya Kupası’nı en çok kazanan ülkedir. Bu alanda pek çok rekora imza atan ülke Dünya Kupası’nı tam 5 kez kazanmıştır. İlk şampiyonluğunu ise 1958 yılında kazanmıştır. Bu ilk şampiyonluğun ardından 4 sene sonra sıradaki Dünya Kupası’nı da kazandılar. Sonrasında ise aradan geçen 8 senenin ardından Yeni bir Dünya Kupası şampiyonluğu daha geldi. Tüm bu şampiyonluklarda kadroda yer alan isim ise futbol efsanesi Pele’dir. Kendisi bu anlamda 3 Dünya Kupası kazanan ve hepsinde oynayan tek futbolcudur.

Brezilya dördüncü şampiyonluğunu ise Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenmiş olan 1994 Dünya Kupası’nda kazanmıştır. Son şampiyonluklarını ise Türkiye’nin Güney Kore’yi yenerek üçüncü olduğu 2002 Dünya Kupası’nda kazandılar.  Tüm bu şampiyonluklar ile Brezilya, Dünya Kupası konusunda liderliği elinde bulunduruyor.

İtalya

Brezilya’nın ardından en çok Dünya Kupası şampiyonluğu olan ülkesi ise İtalya’dır. İtalya, Dünya Kupası tarihi boyunca bu kupayı tam 4 kez kazanmayı başardı. İlk şampiyonluklarını ise düzenlenen ikinci Dünya Kupası’nda yani 1934 senesinde kazandılar. Sonrasında ise 1938 Dünya Kupası’nı da kazanmayı başardılar. Böylece Dünya Kupası tarihinde ard arda iki Dünya Kupası kazanmayı başaran ilk ülke olmayı da başardılar.

Her ne kadar iki defa üst üste şampiyon olmayı başarsalar da üçüncü şampiyonlukları tam 44 sene sonra geldi. İspanya’da düzenlenmiş olan 1982 Dünya Kupası’nı kazanarak üçüncü şampiyonluklarını elde ettiler. İtalyanların son Dünya Kupası şampiyonluğu ise 2006 yılında geldi. Böylece İtalya tarihi boyunca dört kez bu şampiyonluğu kazanmış oldu.

Almanya

Almanya’da disiplinli futbolu ile öne çıkan ülkeler arasında yer alıyor. Ülke ilk Dünya Kupası’nı 1954 senesinde İsviçre’de kazandılar. Aradan geçen 20 yılın ardından yani 1974 Dünya Kupası’nda ikinci şampiyonluk geldi.

Üçüncü şampiyonluk ise tam 16 yıl sonra 1990’da geldi. Kazandıkları bu Dünya Kupası onların Batı Almanya ismiyle kazanmış oldukları son kupa oldu. Almanların dördüncü ve en son kazandıkları kupa ise 2014 Dünya Kupası’nda geldi. Arjantin’i finalde yendiler ve kupanın sahibi oldular.

Arjantin

Arjantin milli takımı ise tarihlerinde iki defa Dünya Kupası’nı kazanmayı başardı. Kazanmış oldukları ilk kupa 1978 Dünya Kupası’nda geldi. Finalde Hollanda’yı yenerek kupayı kazandılar.

İkinci şampiyonlukları ise 1986 senesinde geldi. Meksika’da düzenlenen bu Dünya Kupası’nı da kazanmayı başardılar. O günden bu yana kadar Arjantin yeni bir Dünya Kupası kazanmayı başaramadı.

Uruguay

Tıpkı Arjantin gibi Uruguay’ın iki Dünya Kupası şampiyonluğu bulunmaktadır. Uruguay pek çok açıdan Dünya Kupası tarihinde ilklere imza atmış bir takımdır. İlk Dünya Kupası yine bu ülkede düzenlenmiştir ve düzenlenen ilk Dünya Kupası’nı da yine Uruguay kazanmıştır. İkinci kupayı ise aradan geçen 20 yılın ardından yani 1950 yılında kazanmayı başardılar.

Fransa

Fransa da Arjantin ve Uruguay gibi iki Dünya Kupası’na sahip olan ülkeler arasındadır. İlk kupalarını yine kendilerinin ev sahipliğini yaptıkları 1998 Dünya Kupası’nda kazandılar. Bu aynı zamanda Dünya Kupası’na ev sahipliği yaptıkları ilk turnuvadır. Fransa’nın bir sonraki şampiyonluğu ise 2018 Dünya Kupası’nda geldi. Böylece şu an için düzenlenmiş olan son Dünya Kupası’nın sahibi oldular.

İspanya

2010 Dünya Kupası herkesin bildiği üzere Güney Afrika’da düzenlendi. O dönemde ülkemizden de büyük bir ilgiyle takip edilmişti ve akılda en çok kalan olaylardan biri de vuvuzelalardı. Bu turnuvadan İspanya galip çıktı ve ilk Dünya Kupası’nı kazanmış oldu.

İngiltere

İngiltere de İspanya gibi tarihlerinde bir defa bu kupayı kaldırdılar. Fakat İspanya’nın aksine onların bu kupayı kazanmaları biraz daha eski bir tarihe dayanıyor. İngiltere ilk ve son Dünya Kupası’nı 1966 yılında kazandı. Bu turnuva yine İngiltere’nin ev sahipliğinde düzenlenmişti.

Dünya Kupası

Genel olarak bakıldığında Dünya Kupası gezegenin en prestijli turnuvalarından biri olarak görülmektedir. Fakat ilk düzenlenen Dünya Kupası’nda yani 1930 yılında son düzenlenene yani 2018 yılına kadar bu kupayı sadece 8 ülke kazandı. Elbette ki neden sadece bu 8 ülkenin kazandığı beraberinde bazı tartışmaları ve durumun neden böyle olduğu sorularını getirebilir. Fakat her şeye rağmen bu ülkeler kendi hakları ile bu kupaları kazandılar.

Türkiye ise maalesef henüz Dünya Kupası kazanan ülkeler arasında yer almıyor. Ülkemizin bu konudaki en büyük başarısı 2002 Dünya Kupası’nda kazanmış olduğu üçüncülüktü. O günden bu yana da Dünya Kupası’nda maalesef kayda değer bir başarı elde edemedik. Umuyoruz ki ilerleyen dönemlerde Türkiye de bu kupaya sahip olur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir