Futbol Oynamanın Faydaları

Futbolun pek çok açıdan hem vücut hem de zihin sağlığı açısından ne kadar faydalı bir spor olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır. Bu sebepten dolayı da pek çok toplumda çocukların ve gençlerin futbol oynanması teşvik edilmektedir. Elbette ki bu teşvikin profesyonel futbolcu yetiştirmek gibi bir amacı da bulunmaktadır. Ancak genel olarak amaç toplumda düzenli spor yapan ve bilinçli bir sorumluluğa sahip kişiler yetiştirmektir. Bu konuda da futbol oldukça iyi bir işlev görmektedir.

Hayatınızda ister büyük hayalleriniz isterse de sağlık için olsun futbol eğlenceli bir spordur. Yaşam içinde formda kalmanızı sağlar ve bu da sizi pek çok hastalıktan korur. Aynı zamanda her yaştan, sosyal statüden, görüşten ve cinsiyetten insanı da bir araya getirir. Ülkemizde de özellikle belli bir yaşa geldikten sonra özellikle 30’lu yaşlara gelindiğinde çok fazla spor yapmama gibi bir durum ortaya çıkıyor. Fakat 30 yaş ve üzere pek çok insan halı sahalarda haftalık olarak düzenli olarak futbol oynayarak en azından formunu koruyarak spor yapabilmektedir. Bu da elbette ki hiç spor yapmamalarından çok daha iyidir.

futbol

Ayrıca futbol gençleri kötü alışkanlıklardan da uzak tutmayı nispeten başarabilmektedir. Günümüzde sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımının çok küçük yaşlara kadar düştüğünü biliyoruz. Bunlar ile mücadelede kullanılabilecek silahlardan biri de kesinlikle futbol. Çünkü genç yaşlardaki insanların stresten uzak kalmasını sağlayarak onların gelecekle alakalı umutlarını artırmalarına sebep oluyor. Böylece gençler hem stresten uzak kalıyor hem de zararlı maddeleri kullanmıyorlar. Stresten uzaklaştırmasının en büyük sebeplerinden biri de futbolun oldukça sosyal bir spor dalı olmasıdır. Maçlar genellikle takımlar halinde oynandığı için de hem daha iyi bir sosyalleşme yaşanır hem de ekip olarak hareket etmenin önemi küçük yaşlarda daha iyi bir şekilde anlaşılır.

Gün içinde de daha enerjik olmak istiyorsanız düzenli olarak futbol oynamayı ihmal etmeyin. Özellikle hafta en az 3 gün halı saha maçı yapmanız vücut sağlığınız açısından da oldukça faydalı olacaktır. Düzenli olarak futbol oynayan gençlerin obezite, kalp hastalıkları, diyabet ve kanser türlerine yakalanma olasılığı da azalmaktadır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir