Euro 2004 Hakkında İlginç Bilgiler

Portekiz’in ev sahipliği yaptığı Euro 2004 bilindiği üzere 12 Haziran 2004 tarihinde başladı ve 4 Temmuz 2004 tarihinde sona erdi. Oldukça zorlu ve çekişmelerin yaşandığı bu turnuva oldukça büyük ilgi gördü. Turnuvayı ilginç kılan özelliği beklenmeye bir takımın şampiyonluk yaşamasıydı.

euro 2004

Genellikle Avrupa Şampiyonası’nda favori olan takımlar vardır. Çoğunlukla da turuvayı bu favori takımlar kazanmaktadır. Tıpkı dünyanın pek çok liginde sürekli olarak birkaç takımın şampiyonluk yaşaması gibi bu turnuvada da benzer bir işleyiş söz konusuydu. Ancak tüm ön yargılar Euro 2004 ile birlikte kırıldı demek mümkündür. Turnuva Portekiz’in 8 farklı şehrinde düzenlendi. Organizasyona gelen toplamda taraftar sayısı ise 1. 156. 473’dür. Bu bağlamda turnuvayı maç başına ortalama 37. 306 taraftarın izlediğini de söylemek mümkündür. Ayrıca turnuvaya toplamda 16 takım katıldı ve bu takımlar toplamda 31 maç oynadı. Sizler için bu yazımızda Euro 2004 hakkındaki ilginç bilgileri paylaşacağız.

Euro 2004 İlginç Bilgiler

  • Turnuvanın finalinde komşumuz Yunanistan ile Portekiz karşı karşıya geldi. Oldukça çekişmeli geçen final maçını kazanan taraf Yunanistan oldu. Böylece Yunanistan tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nı kazanmış oldu. Turnuvaya ev sahipliği yapmakta olan Portekiz ise finalde kaybederek ikinci olan taraf oldu.
  • Turnuva boyunca toplamda 31 maçta oynandı ve bu maçlarda toplamda 77 gol atıldı. Bu da maç başına ortalama olarak 2,48 gol atıldığı anlamına geliyor.
  • Bir dönem Galatasaray’da da forma giymiş olan Milan Baros ise turnuva boyunca toplamda 6 gol atarak gol kralı olmayı başardı.
  • Euro 2004’ün en iyi futbolcusu ise Yunanistan’ın futbolcusu Theodoros Zagorakis olmuştur.
  • Euro 2008’de aynı gruptaki iki takımın finalde karşı karşıya gelmesi gibi bu turnuvada da aynı grupta olan Yunanistan ve Portekiz karşı karşıya geldi. Portekiz gruplarda oynadığı 3 maçta 2 galibiyet ve 1 mağlubiyetle 6 puan toplayarak grubu lider tamamlarken, Yunanistan ise oynadığı 3 maçta 1 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 4 puan toplayarak grubu ikinci sırada bitirmiştir.
  • Grup maçlarında Portekiz ile Yunanistan karşı karşıya gelmiş ve Yunanistan maçı Giorgos Karagounis ve Angelos Basinas’ın golleriyle 2 – 1 yenmişti. Portekiz’in tek golünü ise Cristiano Ronaldo atmıştır.
  • Yarı final maçında Portekiz ile Hollanda karşı karşıya gelirken, Yunanistan ile Çek Cumhuriyeti karşı karşıya geldi. Portekiz yarı finalde Hollanda’yı 2 – 1 yenerken, Yunanistan ise Çek Cumhuriyeti’ni 1 – 0 yendi ve finale çıktı.
  • Finalde Portekiz ile Yunanistan karşı karşıya geldi. Yunanistan, maçın 57. dakikasında Charisteas’ın attığı golle maçı 1 – 0 kazandı ve tarihinde ilk kez Avrupa Şampiyonası’nı kazandı.
  • Turnuvada atılan en erken gol ise Rus futbolcu Dmitri Kirichenko’nun Yunanistan’a maçın henüz ikinci dakikasında attığı goldür.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir