Euro 2020 İlk Finalisti: İtalya

İtalya turnuva boyunca oldukça iyi bir mücadele verdi. Yarı finalde rakibi ise yine iyi bir performans sergileyen İspanya’ydı. Maç öncesinde favori İtalya’ydı ve 1-1 biten 90 dakikanın ardından uzatmalarda da gol olmayınca maç penaltılara gitti. Penaltılarda 4-2 kazanan İtalya böylece Euro 2020 ilk finalisti oldu.

euro 2020

Sizler için maç hakkındaki detayları derledik.

İtalya – İspanya Maçının İlk Yarısı

Maçın ilk yarısı oldukça durgun geçti. Pek çok kişi maçın çok daha çekişmeli geçeceğini düşünüyordu. Fakat ilk yarı o kadar durgun geçti ki pek çok kişi de bu performansı eleştirdi. Taraftarlar maçın monotonluğundan dolayı kendi aralarında eğlenmeye başladı. Bu monotonluk ilk yarı içinde herhangi bir gol getirmedi ve böylece ilk yarı 0-0 bitmiş oldu.

İtalya – İspanya Maçının İkinci Yarısı

Maçın ikinci yarısı ilk yarıya nispeten daha hareketliydi. İtalya baskıyı artırdı ve bunun sonucunda da 60. dakikada Federico Chiesa’nın golü ilk golü buldu. Pek çok kişi İtalya’nın bu skoru koruyacağını zannediyordu. Fakat çok fazla geçmeden dakika 80’de İspanya, Alvaro Morata ile beraberlik golünü buldu.

Bu beraberlik golünün ardından yeni bir gol gelmedi ve maç böylece uzatmalara gitmiş oldu.

İtalya – İspanya Maçı Uzatmalar

Maçın uzatmalarında da karşılıklı ataklar olmaya başladı. İspanyollar özellikle uzatmalarda baskıyı artırdı. Ara ara da İtalyan atak yapmaya çalıştılar. Her ne kadar büyük bir mücadele vermiş olsalar da uzatmalarda da sonuç çıkmadı ve maç penaltılara gitti.

İtalya – İspanya Maçı Penaltılar

İlk penaltılarda İtalya’da Manuel Locatelli, İspanya’da ise Dani Olmo penaltıları kaçırdı. Ardından Andrea Belotti ve Gerard Moreno karşılıklı penaltı gollerini attılar. Yine aynı şekilde Leonardo Bonucci ve Thiago Alcantara da penaltı gollerini attı.

Penaltılarda sıra İtalyanlara geldi ve Federico Bernadeschi golünü attı. Ardından İspanya’da ise Alvaro Morata penaltıyı kaçırdı. İtalyan file bekçisi penaltıyı kurtarınca takımının finale çıkması için yapması gereken tek şey sıradaki penaltıyı atmaktı.

Jorginho kendine has tarzı ile penaltı golünü attı ve İtalya’yı finale taşımayı başardı. Böylece İtalya, Euro 2020’de finale çıkan ilk takım oldu.  

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir