En İyi Kadın Futbolcular

Kadın futbolu gün geçtikçe daha popüler bir hale geliyor ve kadınların bu alandaki potansiyelinin ne kadar güçlü olduğunu daha fazla ortaya koyuyor. Erkek futbolu tarih boyunca bu alana hakim oldu ve hala da olmaya devam ediyor. Ancak kadın futbolu artık daha fazla güçlenmeye ve dikkat çekmeye başladı. Günümüzde artık kadın futbolcular da erkek futbolcular kadar ilgi görüyor ve büyük bir kitle tarafından takip ediliyor.

kadın futbolcular

Elbette ki kadın futbolunun karşısında hala pek çok problem bulunuyor ve eğer yeteri kadar destek verilerse bu problemleri de zaman içinde aşmak çok daha mümkün olacak. Erkeklerin oynamış olduğu ilk Dünya Kupası bilindiği üzere 1930 senesinde oynanmıştı. İlk Kadınlar Dünya Kupası ise maalesef 61 yıl gecikmeli olarak 1991 senesinde düzenlendi. O günden itibaren de kadın futbolu alanındaki turnuvaların sayısında artış yaşanmaya başlandı. Her ne kadar geçmişi değiştiremeyecek olsak da artık önümüzdeki günlerde kadın futbolunun gelişmesi için elimizden geleni yapabiliriz. Günümüzde kadın futbolunda oldukça yetenekli isimler olduğunu biliyoruz. Sizler için bu yazımızda en iyi kadın futbolcular listesini derleyeceğiz.

Marta

Brezilya’da dünyaya gelen başarılı oyuncu tüm zamanların en çok ödül almayı başarmış futbolcularından biridir. Kariyerine ilk olarak 2000 senesinde Vasco da Gama takımın başlamıştır. Kendisi 103 maçta 210 gol gibi olağanüstü bir performansa imza atmıştır. Milli takımı için 130’dan fazla maça çıkmış ve bu maçlarda da 100’den fazla gol atmıştır.

 2006 yılından 2013 yılına dek üst üste beş defa FIFA tarafından Yılın En İyi Oyuncusu seçilmiştir.

Megan Rapino

ABD’li oyuncu Megan Rapinoe kadın futbolu alanın en iyilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Olimpiyatlarda altın madalya kazanmayı başaran futbolcu, iki defa da Dünya Kupası şampiyonluğu yaşamayı başarmıştır. Kendisi sahada oldukça iyi bir liderdir ve kaptanlık yapmıştır.

İki defa FIFA tarafından Dünyanın En İyi Futbolcusu olarak aday gösterilmiş ve 2019 senesinde de en iyi oyuncu olarak seçilmeyi başarmıştır.

Ada Hegerberg

Norveçli futbolcu pek çok ligde top koşturdu ve oldukça önemli başarılara imza attı. Lyon’a transfer olduğunda bir sezon içinde 22 lig maçına çıktı ve 26 gol atmayı başardı. Oynadığı bu takımı üst üste dokuz şampiyonluk yaşamasında önemli katkıları oldu. 2016 senesinde UEFA Avrupa’nın En İyi Kadın Oyuncusu olarak seçildi.  

Ünlü futbolcu kendi döneminin en iyi oyuncularından biri olarak görülüyor.

Carl Lloyd

Olimpiyatlarda iki altın madalya kazanmış olan futbolcu FIFA Kadınlar Dünya Kupası’nda da şampiyonluk yaşamayı başardı. FIFA tarafında 2015 yılında yılın oyuncusu olarak seçildi.

ABD için 250’den fazla maça çıktı ve bu maçlarda 90’dan fazla gol attı. Ülkesinde pek çok takımda oynadı ve buralarda da önemli başarılara imza attı.

Christine Sinclair

Kanadalı oyuncu ülkesinin çıkarmış olduğu en iyi futbolcular arasında yer alıyor. Ülkesi adına Dünya Kupası’nda mücadele etti ve 172 gol atmayı başardı.. Bu skor onu Kanada’nın skorer futbolcusu yapmaktadır.

Pek çok ödüle layık görülen futbolcu döneminin en iyilerinden biri olarak kabul görüyor.

Dzsenifer Marozsan

 Macaristan’da dünyaya gelen oyuncu kendine has futbolu ile dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Oynadığı takımların başarılar elde etmesinde çok önemli katkıları oldu. Dünya Kupası’nda ise bir şampiyonluk yaşadı.

Lieke Martens

Barcelona’nın önemli oyuncularından biri olarak önem çıkan oyuncu Hollanda’da dünyaya geldi. FIFA tarafından 2017 senesinde En İyi Kadın Oyuncu ödülüne layık görüldü. Kariyere boyunca pek çok ligde top koşturdu ve Hollanda milli takımı için 80’den fazla maça çıkarak 35’ten fazla gol attı.

Deyna Castellanos

Venezuelalı ünlü futbolcu kariyerine oldukça küçük yaşlarda başladı. Milli takımı için de oldukça önemli mücadeleler verdi. FIFA U-17 Kadınlar Dünya Kupası’nda tüm zamanların en golcü futbolcusu olma unvanını elinde bulundurmaktadır. Elde ettiği tüm bu başarılar onu özel bir futbolcu yapıyor.

Melanie Behringer

Almanya’da dünyaya gelen futbolcu ülkesinde en çok ödül almayı başaran futbolcular arasında yer alıyor. Almanya’da oynadığı takımlarda pek çok kupa ve ödül kazandı. FIFA Dünya Kupası, UEFA Avrupa Şampiyonası ve Yaz Olimpiyatları gibi alanlarda olağanüstü başarılar elde ederek pek çok ödül aldı.

Alex Morgan

ABD’de dünyaya gelen başarılı futbolcu ülkesinde pek çok takımda oynadı. Oynadığı bu takımlarda oldukça önemli başarılara imza attı. Ülkesi adına çıkmış olduğu 165 maçta 100’den fazla gol atmayı başardı. Kendisi futbolculuğunun yanı sıra bazı dizilerde rol aldı.  

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir