En İyi Kadın Futbol Kulüpleri

Her ne kadar geçmiş zamanlarda kadın futboluna gereken önem verilmemiş hatta bazı ülkelerde oynamaları yasaklanmış olsa da gün geçtikçe daha popüler bir hale geliyor. Günümüzde kadınların futbola olan ilgisi artmaya başladı ve artık sosyal hayatta geçmişe nispeten daha çok futbol oynayan kadınlar görüyoruz. Kadın futbolu gelişmeye devam ettikçe ona karşı gösterilen ilgi de aynı oranda artmaya başlayacaktır.

kadın futbolu

Kadın futbolunun gelişmesinde elbette ki en önemli faktörlerden biri kulüpler. Kulüplerin bu alana daha çok yatırım yapması ve kadınları desteklemesi oldukça önemli. Kadınlar bu alanda desteklenmeye başlandıkça oldukça iyi yetenekler de ortaya çıkıyor. İlerleyen zamanlarda sizler için en iyi kadın futbolcular listesini de paylaşacağız. Ancak bu yazının konusu en iyi kadın futbol kulüpleri olacak.

Lyon

Ünlü Fransız kulübü 2004 yılından beri kadın takımı olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik bu kulüp üst üste 8 sezon boyun sezon ligini kazanmayı başardı. Toplamda 15 lig şampiyonluğu bulunan takım kadın futbol tarihinin en başarılı kulüplerinden biri olarak görülüyor.

Lig şampiyonluklarının yanı sıra UEFA Kadın Şampiyonlar Ligi’ni de 7 kez kazanmayı başardılar. Şu anda dünyanın en iyi kadın futbol kulünü olarak kabul görüyor.

VfL Wolfsburg

Ünlü Alman kulübü oynadıkları son dört sezonda şampiyonluk yaşamayı başardılar. Ligdeki en büyük rakipleri ise Bayern Münih’tir. Onlara karşı da oldukça iyi galibiyet almayı başaran takım UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde de oldukça iyi başarılara imza attılar.

FC Barcelona

Tıpkı erkek futbol takımı gibi kadın futbol takımı da dünyanın en iyi takımları arasında yer alıyor. Kulüp ilk olarak 1988 senesinde kurulmuştur.

Pek çok lig şampiyonluğu yaşayan takım aynı zamanda 2018 yılındaki UEFA Şampiyon Ligi’nde de ikinci olmayı başarmıştır. Sonraki yıl düzenlenen Şampiyonlar Ligi’nde de yarı finale çıkmayı başardılar.

Paris Saint Germain

1971 senesinde kurulmuş olan kulüp kendi alanında pek çok önemli başarıya imza attı. Kendi ülkelerinde pek çok başarıya imza atmalarının yanında UEFA Şampiyonlar Ligi’nde iki defa ikinci olmayı başardılar.

Manchester City WFC

Kadın futbolunda büyük başarılara imza atan bir diğer takım da Manchester City WFC’dir. 4 sene içerisinde 3 kez FA Kadınlar Kupası’nı kaldırmayı başaran takım Şampiyonlar Ligi’nde de iki defa yarı finale çıkma başarısını gösterdi. Takımlarında oldukça yetenekli futbolcular barındıran takım bu sayede önemli başarılara imza atmıştır.

FC Bayern Münih

Listede şu ana kadar yer alan takımların tümünün Almanya ve Fransa takımları olması da aslında o kadar şaşırtıcı değil. Bu ülkeler kadınların futbola katılması için çok uzun zaman öncesinde destek olmak için çabaladılar ve bir anlamda bu yolda öncü oldular. Bayern Münih ise yaklaşık olarak 50 sene önce kuruldu. Frauen-Bundesliga’da mücadele eden takım aynı zamanda bu ligin kurucu üyelerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Kendi liglerinde pek çok şampiyonluk yaşadılar ve UEFA Kadınlar Şampiyonlar Ligi’nde de yarı finale kadar çıkmayı başardılar.

North Carolina Courage

Listedeki diğer takımlara nispeten yeni kurulmuş olan bir takımdır. 2017 senesinde kuruldular ve bu kadar kısa bir süre içinde kendi ülkelerinin en iyi takımı olmayı başardılar. Bu kadar kısa bir zarfında oldukça önemli başarılara ve rekorlara imza atan takım dünyanın en iyi kadın futbol kulüpleri arasında görülüyor.

Corinthians

Brezilya’da iki defa şampiyonluk kazanmayı başaran takım ilk olarak 1997 senesinde kuruldu. Kendi ligin üst üste en fazla galibiyet alarak dünya rekorunu kırmayı başarmışlardır. Bu rekor üst üste alınan 30 galibiyet ile gelmiştir. Kendi alanında önemli başarılar elde etmiş bir takımdır.

Atletico Huila

İlk olarak 2016 senesinde Kolombiya’da kurulan kulüp Kadınlar Libertadores Kupası’nı kazanan ilk ve tek Kolombiyalı kulüp olma unvanını elinde bulunduruyor. Kendi liglerinde de önemli başarılara imza atan takım dünya çapındaki en iyi kadın kulüpleri arasında gösterilmektedir. Aynı zamanda kulüp dünyanın en büyük kadın futbol stadyumuna da ev sahipliği yapmaktadır.

Portland Thorns

Amerikalı kulüp de nispeten yeni kurulan takımlar arasında yer alıyor. İlk olarak 2012 senesinde kurulan takım kendi sahasındaki ilk maçından 15 binden fazla taraftarı toplamayı başardı. Elde ettikleri lig başarılarının yanı sıra taraftarlarıyla da dikkat çeken bir kulüptür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir