Almanya’nın En İyi Futbolcuları

Kendine has disiplinli futbolu ile Almanya tarihi boyunca pek çok efsane futbolcuya ev sahipliği yaptı. Ülke futbol alanında gerçekten de oldukça iyi bir prestije sahip. Kazanmış oldukları kupalar ve çıkarmış oldukları efsane futbolcular ile Almanya futbol konusunda en çok dikkat çeken ülkeler arasında yer alıyor.

almanya

Bilindiği üzere bu ülke 1954, 1974, 1990 ve 2014 senelerinde toplamda dört Dünya Kupası kazanmayı başardılar. Ayrıca üç Avrupa Şampiyonası’nı da kazanmışlardır. Tüm bunlar Almanya’yı uluslararası turnuvalarda oldukça güçlü ve prestijli bir takım yapmıştır.

Genel olarak bakıldığında Alman futbolu takım oyununa odaklanması ile bilinmektedir. Ekip halinde çalışmayı gerçekten seviyorlar ve bu sayede büyük bir güç elde ediyorlar. Bu birlik, beraberlik ve disiplin sayesinde Alman futbolu ortaya çok yetenekli futbolcular çıkardı. Şimdi sizler ile birlikte Almanya’nın en iyi futbolcuları listesine göz atacağız.

Franz Beckenbauer

Hiç şüphesiz Alman futbolu denildiğinde akla gelen ilk isim Franz Beckenbauer’dri. Kendisi orta sahi olarak oynayabilen bir savunma oyuncusuydu. Kendisi futbol tarihinin en yetenekli futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir.

Ünlü futbolcu ülkesi Batı Almanya için 103 maça çıktı. 3 Dünya Kupası ve 2 de Avrupa Şampiyonası’nda inanılmaz performanslar sergiledi. 1974 senesinde kaptanlık yapmış olduğu ülkesi ile Dünya Kupası’nı kazandı. Bunun üzerinden 16 sene geçti ve bu kez bir teknik direktör olarak Almanya adına Dünya Kupası şampiyonluğunu yeniden kazanmış oldu. Kendisi hem bir futbolcu hem de teknik direktör olarak bu kupayı kazanmış olan üç kişiden biridir.

Kendisi Avrupa Kupası’nı bir kaptan olarak üst üste üç defa kazanan tek futbolcudur. Avrupa şampiyonlukları, Dünya Kupası şampiyonlukları ve pek çok lig şampiyonluğu ile kesinlikle futbol tarihinin en iyi futbolcularından biridir.

Gerd Müller

Dünyanın en golcü futbolcularından biri olan ünlü oyuncu atmış olduğu 566 gol ile Bayern Münih tarihinin en golcü oyuncusudur. Maç başına gol oranı bakımından da Avrupa futbol tarihinin en üst düzey oyuncularından biridir. 1974 Dünya Kupası’nda efsane futbolcu hat-trick yaptı ve turnuvada toplamda 10 gol attı.

Uluslararası maçlarda ülkesi adına 62 maçta tam 68 gol atmayı başardı. Hiç şüphesiz bu futbolcu Alman futbol tarihinin en iyi oyuncularından birisi.

Lothar Matthaus

 1980 Avrupa Şampiyonası ve 1990 Dünya Kupası’nda muazzam performanslar sergileyen oyuncu Alman futbol tarihinin en önemli oyuncuları arasında yer almaktadır.

Bayern Münih ile 7 lig şampiyonluğu yaşamıştır. Bunun yanında UEFA Kupası şampiyonluğu da yaşamıştır. 1991 senesinde FIFA Yılın Oyuncusu Ödülü’nü almayı başardı. Kendisi pek çok kişi tarafından futbol tarihinin en iyi orta saha oyuncularından biri olarak görülmektedir.

Karl-Heinz Rummenigge

Almanya’nın en ünlü futbolcularından biri olan oyuncu uluslararası anlamda çok önemli başarılara imza attı. Üç Dünya Kupası’nda oynadı ve toplamda 9 gol attı. Bu gollerin üç tanesini Şili’ye atmıştır.

Gerd Müller’den sonra Bayern Münih’in en golcü futbolcusudur. 80’li yılların başlarındaki performansı sayesinde Ballon d’Or’u kazanmayı başardı. İki lig şampiyonluğu ve iki de Avrupa Kupası kazanmıştır.

Mirosvlav Klose

Ünlü futbolcu Almanya adına en çok gol atan oyunculardan biridir. Kendi döneminin en forvet oyuncularından biri olarak kabul edilir. Dünya Kupası’nda gol rekoruna sahiptir.

 Kendisi 2014 Dünya Kupası’nda Almanya’nın takımının bir parçasıydı. O sene ülkesi Dünya Kupası’nı kazanmıştır. 2002 yılındaki Dünya Kupası’nda 5 gol, 2006 Dünyası’nda 5 gol ile bu turnuvanın en golcü futbolcusudur.

Ünlü futbolcu 2014 Dünya Kupası’nın ardından futbolu bırakmıştır.

Fritz Walter

Ünlü futbolcu Kaiserslautern adına 364 maçta 357 gol gibi müthiş bir istatistiğe imza atmıştır.

Ülkesi adına 61 maça çıktı ve toplamda 33 gol atmayı başardı. 1954 Dünya Kupası’nda ülkesi adına turnuvayı kazanmayı başardı.

Kardeşi Ottmar da kazanan takımın içindeydi. Dünya Kupası’nın birlikte kazanan ilk kardeşlerdir.

Sepp Maier

Almanya kaleciler konusunda gerçekten de büyük yetenekler çıkaran ülkeler arasında yer alıyor. Oliver Kahn ve Manuel Neuer gibi ünlü futbolcular bu ülkeden çıkmıştır. 70’li yıllarda futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilen oyuncu 1974 Dünya Kupası’nda dört maç boyunca gol yemeden kalesini korumayı başarmıştır.

Ünlü futbolcu bütün kariyerini Bayern Münih takımında geçirmiştir. Sahip olduğu karizma ve mizah anlayışından dolayı da taraftarlar tarafından çok sevilen bir oyuncuydu.

Almanya’nın Diğer İyi Futbolcuları

  • Bastian Schweinsteiger
  • Uwe Seeler
  • Matthias Sammer
  • Michael Ballack
  • Toni Kross
  • Thomas Müller
  • Phillip Lahm
  • Oliver Kahn
  • Lukas Podolski
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir