Euro 2020 Şampiyonu İtalya Oldu

Euro 2020 finali büyük bir çekişmeye sahne oldu. İngiltere ve İtalya maçının galibi penaltılarda İtalya oldu ve şampiyon olarak kupayı kaldırdı. Pek çok kişinin favorisi olan takım olarak İtalya şampiyonluğu kazanmayı başardı.

euro 2020

İtalya turnuvanın başlarından beri favori takımlardan biriydi. İngiltere de aynı şekilde favoriydi. İki takım da sonunda finale adını yazdırmayı başardılar ve karşı karşıya geldiler. Oldukça çekişmeli geçen maçın 90 dakikası 1-1 beraberlik sonuçlandı ve maç uzatmalara gitti. Uzatmalarda da gol olmayınca maç penaltılara gitti ve gülen taraf İtalya oldu.

İtalya – İngiltere Maçının İlk Yarısı

İngiltere maça oldukça hızlı bir şekilde başladı ve maçın henüz 2. dakikasında Luke Shaw’ın golüyle 1 – 0 öne geçti. Sonrasında maçın ilk yarısı karşılıklı olarak ataklara sahne oldu. Her ne kadar iki taraf da büyük bir baskıyla oynasa da maçın ilk yarısı ikinci yarıya göre bir miktar daha durağan geçti. Bunun sonucunda da ilk yarıda başka bir gol olmadı ve ilk yarıyı İngiltere 1 – 0 önde kapattı.

İtalya – İngiltere Maçının İkinci Yarısı

Maçın ikinci yarısı oldukça hareketli geçti ve her iki takımda sürekli olarak ataklarda bulundu. İkinci yarının başlarında dakika 47’de İtalyan futbolcu Nicola Barella sarı kart gördü.

Bu sarı kartın ardından 54. dakikada Nicola Barella oyundan çıktı ve yerine Bryan Cristante oyuna girdi.

55. dakikada İtalyan defans oyuncusu Leonardo Bonucci sarı kartı gördü. Kart görmesinde 11 dakika sonra 67. dakikada Leonardo Bonucci, İtalya’ya beraberliği getiren golü attı. Yaşanan karambolden çok iyi yararlandı ve topu ağlara gönderdi. Böylece İtalya, İngiltere karşısında ilk golünü atarak beraberliği yakalamış oldu.

Maçın ilerleyen dakikalarında oyun çok daha sertleşmeye ve iki takımnda karşılıklı olarak ataklar yapmaya başladı. İngiltere bir süre atak yaptıktan sonra İtalya atak yapmaya başlıyordu. Rekabet giderek kızışıyordu ve maç da aynı oranda sertleşti. Özellikle İtalyanların bir miktar daha fazla sertleşmesi birkaç sarı kart yemelerine sebep oldu. Ancak işin sonunda iki taraf da başka gol atamadı ve böylece maçın 90 dakikası 1 – 1’lik beraberlik ile sonuçlandı.

İtalya – İngiltere Maçı Uzatmalar

90 dakikalık mücadeleden galip çıkan olmayınca maç uzatmalara gitti. Uzatmalarda da rekabet iyice kızıştı ve her iki takım da gol yollarını aramaya koyuldu. Karşılıklı olarak ataklar yapmaya başlasalar da iki takım da uzatmalarda gol bulamadı ve kupanın sahibini belirleyecek olan penaltı atışlarına geçiş yapıldı.

İtalya – İngiltere Maçı Penaltılar

 • İtalya’da topun başına ilk olarak Domenico Berardi geçti ve İtalya’nın penaltılardaki ilk golünü atmayı başardı.
 • İngiltere’de ise topun başına Harry Kane geçti ve o da golünü atarak eşitliği sağladı.
 • İtalya’da ise Andrea Belotti topun başına geçti ancak penaltı atışını kaçırdı.
 • İngiltere ise bu avantajı iyi değerlendirmek istiyordu ve topun başında Harry Maguire bulunuyordu. O da golü attı ve avantaj İngiltere’ye geçti.
 • İtalya’nın sıradaki penaltıyı kaçırma şansı yoktu. Topun başındaki isim Lenardo Bonucci’ydi ve o da görevini yerine getirerek golünü attı.
 • Ardından İngiltere penaltı için topun başına Marcus Rashford geçti. Ancak Rashford penaltıyı kaçırdı ve İtalyanlar beraberliği yakalamış oldu.
 • Artık durum eşitlenmişti ve sıra yeniden İtalyanlardaydı. Topun başına Federico Bernardeschi geçti. O da golünü attı.
 • İngiltere’nin şansını sürdürmek için golü atması gerekiyordu ancak Jadon Sancho da penaltıyı kaçırdı.
 •  Sıra İtalya’ya geldi ve topun başında Jorginho yer alıyordu. Jorginho’nun gol atması durumunda İtalya direkt olarak kupayı kaldıracaktı. Ancak penaltıyı kaçırdı.
 • İngiltere için bu bir şanstı ve bunu devam ettirebilmek için kesin olarak penaltıyı atması gerekiyordu. Topun başına Bukayo Saka geçti ve penaltı kaçırdı.
 • Kaçan bu penaltının sonunda İtalya, Euro 2020 şampiyonu oldu.

İtalya, Euro 2020 şampiyonası boyunca oldukça iyi bir performans sergiledi. Gerçekten de emekleriyle ve sergiledikleri performans ile şampiyon olmayı hak ediyorlardı. Tüm bu çabalarının sonuçlarını aldılar ve Euro 2020’nin şampiyonu olmayı başardılar.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir