Fransa Tarihinin En İyi Futbolcuları

Fransa tarihi boyunca pek çok futbolcu yetiştirmeyi başardı. Bu futbolculardan bazıları ise dünya çapında bir üne kavuştular ve futbol tarihine geçmeyi başardılar.

fransa

Bu listede futbol tarihine damga vurmuş olan en iyi Fransız oyuncularını sizler için listeledik. İşte tarihe damga vuran, Fransa tarihinin en iyi futbolcuları.

Michel Platini

 Günümüzde eski UEFA başkanı olarak bildiğimiz Michel Platini, 1955 yılında dünyaya geldi. Ancak futbol kariyeri ile Fransız futbolunda da adeta bir efsane haline gelmeyi başarmıştır. Üstelik sadece Fransa futbol tarihi değil dünya futbol tarihinin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilmektedir. 1984 yılında Fransa milli takımı ile Avrupa Şampiyonası’nı kazanmayı başardı. Aynı zamanda pek çok kez gol kralı olmayı başarmıştır.

1972 yılında Nancy kulübünde oynamaya başladı. Sonrasında ise üç sene daha AS Saint Etienne takımında oynamıştır. Sonrasında ise 5 yıl boyunca Juventus takımında oynadı ve burada pek çok kupa kazanmayı başardı. Henüz 32 yaşında iken futbol kariyerine son vermiştir.

Just Fontaine

1933 yılında dünya gelen başarılı futbol aslen Fas’ta doğmuştur. Kendine çalım teknikleri, aşırı süratli olması ve isabetli şutları ile tüm taraftarları etkilemeyi başarmıştır. Fransız futbolunda bir efsane haline gelmiş olan oyuncu 2005 senesinde Fransa Futbol Federasyonu tarafından son 50 senenin en iyi Fransız futbolcusu seçilmiştir. 1958 Dünya Kupası’nda de toplamda 13 gol atmış ve bu alanda en çok gol atan futbol olma unvanını almıştır.

İlk olarak futbola doğduğu ülke olan Fas’ta başlamıştır. 1950 yılından itibaren Raja Casablanca takımında üç sene boyunca oynadı. Ardından da bir Fransız kulübü olan Nice takımına transfer oldu. Burada da üç sene oynadıktan sonra uzun bir süre boyunca oynayacağı Reims takımına dahil olmuştur.

Jean Tigana

Aslen Malili olan futbolcu 1955 yılında dünyaya geldi. Fransız milli takımıyla da ilk maçına 1981 senesinde çıktı. Kariyerinin büyük bir bölümünde Bordeaux takımı ile oynadı. Sonrasında ise o da iki sene boyunca Marsilya takımında oynamıştır. Oynadığı tüm takımlara önemli katkılarda bulunmayı başarmıştır.

Thierry Henry

Tüm zamanların en iyi forvet oyuncularından biri olarak kabul edilen Fransız futbolcu 1977 yılında dünyaya geldi. Ünlü futbolcu 1998 Dünya Kupası ve Euro 2000’de milli takımın bir parçasıydı. Milli takım kariyeri boyunca 51 gol atmayı başarmış ve Fransa milli takımının en çok gol atan futbolcusu olmuştur. Pek çok FIFA tarafından Dünyanın En İyi Futbolcusu seçimlerinde aday gösterilmiştir.

Profesyonel futbol kariyerine ilk olarak Monako takımında başlamıştır. Üç sene boyunca bu takımda oynadı ve sonrasında da Juventus takımında oynamaya başladı. Sonrasında ise İngiliz ekibi Arsenal takımına transfer oldu. Kariyerinin büyük bir kısmını da bu takımda geçirdi ve kulübün efsanelerinden biri oldu. Buradaki kariyeri boyunca pek çok lig şampiyonluğu yaşamayı başardı. Sonrasında ise Barcelona takımına transfer oldu ve İspanyol ekibiyle pek çok kupa kazandı. Kariyerinin son dönemlerini New York Red Bulls takımında geçirmiş ve burada da futbolu bırakmıştır. Pek çok açıdan Thierry Henry en örnek futbolculardan biri olarak kabul edilir. Sadece futboluyla değil karakteriyle de insanları etkilemeyi başaran nadide forvet oyuncularından bir tanesiydi.

Alain Girasse

1952 yılında dünyaya gelen efsane futbolcu, profesyonel futbol kariyerine ilk olarak 1970 yılında Bordeaux takımında başlamıştır. Bu takımda ise toplamda 16 sene boyunca oynamıştır. Sonrasında ise Olympique Marsilya takımına transfer oldu. Fransa milli takımında da oynayan oyuncu toplamda iki kez de Dünya Kupası’na katılmıştır. Kendisi aynı zamanda 1984 Avrupa Şampiyonası’nı kazanan milli takımının da parçasıydı.

Jean Pierre Papin

Hem futbolcu hem de teknik direktör kariyeri ile futbola katkıda bulunmuş olan oyuncu 1963 yılında dünyaya geldi. 1990 senesinde Ballon d’Or’u kazanmayı başardı. Bir sonraki sene ise FIFA tarafından dünyanın en iyi ikinci futbolcusu seçilmeyi başardı. 1986 Dünya Kupası’nda Michel Platini ile takımın ikili hücumunda yer aldı. Fakat bunlara rağmen 1990 ve 1994 yılında Dünya Kupası’na katılmamıştır.

Kariyeri boyunca Club Brugge, Marsilya, Milan  ve Bayern Münih gibi büyük kulüplerde oynadı. 1999 yılında ise futbol kariyerine son vermiş ve sonrasında da teknik direktörlük yapmıştır.

Eric Cantona

Ünlü futbolcu futbol kariyerine ilk olarak Les Caillols takımında başladı. Kalecilik de içinde olmak üzere pek çok pozisyonda oynamıştır. Fakat sonrasında forvet oynamaya başladı ve bu pozisyonda daha iyi olduğu anlaşıldı.  Fransız milli takımı ile 45 maça çıkmış olsa uluslararası anlamda maçlara çıkmadı.

Kariyerinin en iyi dönemlerini ise İngiliz ekibi Manchester United takımında geçirmiştir. Bu kulübe o kadar önemli katkılarda bulundu ki kulübün efsanelerinden biri haline geldi. İngiliz ekibinde pek çok şampiyonluk yaşamayı başarmıştır. Fakat kendisinin birtakım disiplin problemleri bulunuyordu. Daha önce oynamış olduğu Leed United takımından bir destekçisinin yüzüne tükürmesinden ötürü para cezasına çarptırılmıştır. 1994 Dünya Kupası’ndan bir süre tutuklanmış hatta polislere yumruk dahi atmaya çalışmıştır. Manchester United takımında oynarken bazı cezalar almıştır. Kendisi bir maç esnasında taraftarı tekmelemiş ve federasyon takımından da cezalandırılmıştır.

Marcel Desailly

1998 Dünya Kupası’nı Fransa’nın kazanmasında çok önemli katkıları bulunan efsane futbolcu 1968 yılında dünyaya geldi. Dünya Kupası’nı kazandıklarında Brezilya’yı yenmeyi başarmışlardı. Kariyeriniin zirve dönemini ise İngiliz ekibi Chelsea’de yaşamıştır. Profesyonel futbol kariyerine ise Nantes takımında başlamıştır. Sonrasında ise Marsilya ve Milan gibi takımlarda oynadı ve buralarda çok önemli şampiyonluklar yaşamayı başardı.

Laurent Blanc

Fransa’nın yetiştirdiği en iyi futbolculardan biri olarak kabul edilen futbolcu 1965 yılında dünyaya geldi. Kendisi 1998 Dünya Kupası’nda milli takımın bir parçasıydı. Bu anlamda kazanılan kupada önemli katkıları olmuştur.

Profesyonel futbol kariyerine ise ilk olarak Montpellier takımında başlamıştır. Bu takımda 10 sene boyunca oynamış ve önemli katkılarda bulunmuştur. 1993 yılında Saint-Etienne ve 1996 yılında ise Barcelona adına forma giymeye başladı. Sonraki sene ise Marsilya takımına transfer oldu ve bu takım ile UEFA Kupası’nı kazanmayı başardı. Kariyerinin sonraki dönemlerinde ise Inter ve Manchester United gibi takımlarda oynamış ve bu takımlara çok ciddi katkılarda bulunmuştur.

Zinedine Zidane

Fransa’nın yetiştirdiği en yetenekli futbolcularından biri olan efsane oyuncu 1972 yılında dünyaya geldi. Aslen Cezayir asıllı olan futbolcu, günümüzde de büyük kulüplerde teknik direktörlük yapmaktadır. Tıpkı futbol hayatında olduğu gibi teknik direktörlük kariyerinde de ne kadar başarılı olduğunu göstermiştir. Genellikle ülkesinde Michel Platini ile karşılaştırılır ve onun gibi Fransız futbolunun en efsane futbolcularından biri olarak kabul edilir. Avrupa’da Real Madrid ve Juventus gibi büyük kulüplerde forma giymiştir.

Zidane aynı zamanda Fransa’nın Dünya Kupası’nı kazandığı 1998 yılında milli takımda oynuyordu. Aynı zamanda 2000 yılındaki Avrupa Kupası’nı kazanan Fransız milli takımında da oynadı ve takıma önemli katkılarda bulundu.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir