Futbol ve Topluma Katkıları

Futbol her ne kadar bazı kişiler tarafından ayrıştırıcı bir spor olarak görülse de aslında topluma sağladığı pek çok katkı bulunuyor. Elbette ki futbola yapılan bu eleştirinin de kendi içinde bazı haklılık payları bulunuyor. Futbol amacı dışında aşırı fanatizme dönüştüğünde ortaya çok kötü sonuçlar çıkabiliyor.

futbol

Ancak bu yazımızda futbolun bu yönü yerine topluma katkılarına odaklanacağız. Özellikle sosyal hayata olan katkısını küçümsememek gerekiyor.

Gençleri Sosyal Hayata Katması

Türkiye’de futbola ilgisi olan pek çok ülkede gençlerin çocukluktan itibaren yapmış oldukları ilk sporlardan biri futboldur. Hala sahalar ve yapılan mahalle maçları ile gençler çok daha fazla sosyal hayata katılır. Böylece pek çok kişiyle de tanışma imkanı elde ederler.

Takım Çalışmasına Alışmaları

Futbol bilindiği üzere bir takım oyunudur ve küçük yaştan itibaren futbol oynayan kişiler de takım çalışmalarına uyum çok daha etkin olur. Böylece ilerleyen dönemlerde kişi iş hayatına girdiğinde yapacağı takım çalışmalarına çok daha hızlı uyum sağlar.

Kötü Alışkanlıklardan Uzaklaştırması

Günümüzde gençlerin ve hatta çocukların alkol, sigara ve uyuşturucu gibi bağımlılık maddelerine başlamalarındaki en büyük etkenlerden biri arkadaş çevresidir. Bu kişiler genellikle sokaklarda bu kötü alışkanlıklara başlar. Ancak küçük yaştan itibaren futbol ile ilgilenmekte olan kişilerle ilgilenilirse tüm bunların önüne geçmek çok daha kolay olacaktır. Çünkü futbol gençlere bir amaç verir ve bir noktadan sonra da onları olabildiğince kötü alışkanlıklardan uzak tutar.

Sağlıklı ve Spor Yapan İnsanlar

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte artık insanlar çok daha az hareket ederek tüm ihtiyaçlarını evden karşılayabilir hale geldi. Durum böyle olunca toplumsal anlamda insanların daha az hareket etmeye başladıklarını görüyoruz. Ancak bunun önüne geçmenin yollarından biri de futboldur. Hem gençler hem de belli bir yaşta olan kişiler futbol ile düzenli olarak spor yapma imkanı elde edebilirler. Sağlık durumlarına göre belli bir yaşın altındaysanız haftalık olarak yapılan iki halı saha maçı bile sağlığınıza oldukça katkı sağlayacaktır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir