Porto’nun En İyi Futbolcuları

Porto bilindiği üzere Portekiz’in en önemli ve en büyük kulüpleri arasında yer alıyor. Sadece ülkelerinde değil çapında da oldukça tanınan bir takımdır. Oldukça köklü bir tarihe sahip olan bu futbol takımı tarihi boyunca da pek çok efsanevi futbolcuya ev sahipliği yaptılar.

porto

Porto takımı bilindiği üzere 1893 yılında kuruldu ve o dönemden bu yana da Portekiz’in önemli takımlarından biri olarak mücadele etmeye devam ediyor. Tarihi boyunca pek çok şampiyonluk yaşadı ve bu dönemlerde de pek çok efsane futbolcuyu bünyesinde barındırdı.

Kulübün uluslararası arenada 79 kayda değer kupası olduğu biliniyor. Bu başarılar ile ülkelerinin de en başarılı ikinci takımı olarak karşımıza çıkıyor. Bunların yanında da 29 lig şampiyonluğu yaşamışlardır. Ayırca 17 Portekiz Kupası kazanan takımın 22 de Süper Kupası bulunuyor.

Fernando Gomes

1956 yılında dünyaya gelen ünlü oyuncu 70’li ve 80’li yıllarda Porto’nun en önemli oyuncularından biriydi. Porto’da oynamış olan en iyi forvetlerden biri olarak görülmektedir. Porto’nun pek çok başarıyı elde etmesinde önemli katkıları oldu. Kendine has stili ve attığı muhteşem gollerle adını tarihe yazdırmayı başardı.

 Rabah Madjer

Cezayirli futbolcu 1958 yılında dünyaya geldi. 80’li yıllarda Porto’nun önde gelen futbolcularından biriydi. Sadece Portekiz’de değil ülkesi Cezayir’in çıkardığı en iyi futbolculardan biri olarak görülmektedir. O yüzden de ülkesinde futbol alanında oldukça saygı duyulan bir futbolcudur.

 Porto takımı ile birlikte toplamda 9 şampiyonluk yaşamayı başardı. Bunlar arasında Avrupa Kupası da bulunmaktadır.

Futboldan emekli olduktan sonra da teknik direktörlük yapmaya başlamıştır. Ülkesi adına pek çok yöneticilik yapmış hatta milli takımını da çalıştırmıştır.

Anderson Luis de Souza

Namı-diğer Deco da bir dönem Porto’da oynamış olan efsane futbolculardan biridir. 1977 yılında dünyaya gelen oyuncu daha çok Barcelona’daki performansı ile bilinse de 2004 yılında Porto’da oynadı. Kendisi hem Porto hem de Barcelona ile UEFA Şampiyonlar Ligi’ni kazanmıştır. Bu açıdan kendisi böyle bir başarıya imza atan çok nadir futbolcular arasına girmeyi de başarmıştır.

 Kendisi bir dönem yılın futbolcusu ve bir defa da en iyi orta saha oyuncusu seçilmiştir. Her iki kulüpte de en iyi orta saha oyuncusunu kazanmış olan ilk oyuncu olarak da tarihe geçmiştir. Brezilyalı futbolcu 2002 senesinde Portekiz vatandaşı oldu.

 Teofilo Juan Cubillas Arizaga

1949 yılında doğan başarılı futbolcu Porto’da oynamış en başarılı orta saha oyuncularından biri olarak görülür. Perulu futbolcu yapılan pek çok ankette de Peru’nun en iyi oyuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Bunun yanında dünyanın en iyi futbolcuları listesine de girmiştir. Kendisi bir futbolcu olarak olağanüstü bir çalım ve şut tekniğine sahipti. Özellikle kullanmış olduğu frikikler ile dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

70’li yıllarda dünyanın en iyi futbolcularından biri olarak görülüyordu. Porto takımına ise çok önemli katkıları oldu.

Mario Jardel de Almeida Riberio

Brezilyalı ünlü futbolcu 1973 yılında dünyaya geldi. Pek çok açıdan Porto’nun en iyi forvetlerinden biri olarak kabul edilir. Avrupa çapında gol anlamında en üretken futbolculardan biridir. Porto ile birlikte bir dönem Galatasaray’da da oynamıştır. Kendisi oynadığı kulüpler için 274 maça çıkmış ve toplamda da 266 gol atmayı başarmıştır.

 Porto Takımının En İyi Futbolcuları

  • Ricardo Carvalho
  • Joao Pinto
  • Jorge Costa
  • Vitor Manuel Martins Baia
  • Ricardo Quaresma
  • Reba Macir
  • Luis Diaz
  • Radamel Falcao
  • Diego Costa
  • Lucho Gonzalez
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir