Futbolda Pozisyonlar

Futbolda bilindiği üzere pek çok pozisyon bulunuyor. Bu pozisyonlar özellikle taktik konusunda oldukça büyük işlev görüyorlar. Durum böyle olunca teknik direktörler için de önemli bir hale geliyor. Genelde bu pozisyonlar belirli isimlerle anılmaktadır. Şimdi sizlerle birlikte futbolda pozisyonlar konusuna bir göz atalım.

futbolda pozisyonlar

Biraz futbol sitemizi de takip etmeyi unutmayın.

Kaleci

Kalecinin her birimizin bildiği üzere ana görevi topun gol çizgisini geçmesini önlemektir. Saha içinde topa elle dokunma hakkına sahip olan tek oyuncudur. Kalecinin oldukça dikkatli, odaklı, esnek ve iyi reflekslere sahip olması beklenmektedir.

Defans Oyuncusu

Savunma oyuncuları takımın kendi sahası içinde büyük bir yeri işgal eder. Genellikle defans oyuncuları uzun boyludur. Bunun sebebi ise hava toplarında kafa atmalarını kolaylaştırmasıdır. O yüzden de kısa boylu oyuncular genellikle defans bölgesinde tercih edilmezler. Genelde forvet oyuncuları kısa boylu olabilmektedir. Messi bunun en tipik örneklerinden biridir. Bu bölgede oyuncu oldukça iyi top sürme ve pas yeteneğine sahip olmalıdır. Defans oyuncusunun güçlü ve dayanıklı olması beklenir. Görevi kalecinin ön tarafında bulunan ceza sahası ve çevresinde koruma kalkanı oluşturmaktır.

 Sağ ve Sol Bekler

Sağ bek ve sol bekte yer alan oyuncular savunma ile orta saha arasında bağlantı sağlayan futbolculardır. Bu kişiler genellikle oldukça hızlı ve zorlu oyunculardan oluşur. Görevleri yanlardan hücumu desteklemek ve orta yapmaktır. Ayrıca bulundukları kanatlarda karşı takımın ilerlemesini önlemeleri beklenir.

Libero

Bir libero, defans hattının gerisinde oynamaktadır. Kendisi teknik anlamda bir savunma oyuncusudur, fakat daha defansif olması beklenir. Kendisi savunmada en arkada sorumlu alan kişidir.

Orta Saha Pozisyonları

Defansif Orta Saha

Bu oyuncuların görevi savunma ile hücum arasındaki bağlantıyı kurmaktır. Bir nevi köprü görevi görürler. Rakibin orta saha hakimiyetini önlemeye çalışırlar ve aynı zamanda kontra ataklarda oyunun dağıtıcılığını üstlenirler. Bazen orta saha bazen de savunma gruplarına eklenebilirler. Konu kontra atak olduğu için iyi bir işaret verebilme yeteneklerinin olması beklenir. Bu kişiler genellikle teknik anlamda oldukça yeteneklidirler. Topu çıkarmaktan da sorumlu kişilerdir.

Kanatlar

Sağ ve sol kanatlarda bulunan bu oyuncular kanatlar üzerinden hücum ederler. Orta saha oyuncusu ile sürekli irtibat halindedirler. Genellikle pas verme, toplama oynama ve dripling yetenekleri gelişmiş futbolculardır. Bazı durumlarda uzaktan iyi bir şut çekmeleri de beklenir.

Sağ / Sol Orta Saha Oyuncusu

Genelde bu oyuncular oldukça hızlı kişilerdir. İyi bir dripling yetenekleri vardır ve genelde orta yapma, şut çekme gibi görevleri vardır. Bazı durumlarda bu oyuncuların savunmaya yardımcı olmaları için geriye doğru gitmeleri de beklenir.

 Saldırı Pozisyonları

Forvet

Savunma daha güçlü bir durumda olduğunda oyunu işaret etmek ve alanın uçlarına doğru açılan daha çok hareket eden hücumcudur. Aynı zamanda sahanın yanların ve ortalarında kendini gösterebilir.

İkinci Forvet

Bu oyuncular genellikle oyunu manipüle ederek sonuçlandıran kişilerdir. Bu kişiler oldukça iyi bir şekilde top sürme, pas verme, orta yapma ve bitirici olma özelliğine sahiptirler. Fakat bunların tümünde ustalaşmış olan çok fazla oyuncu yoktur. Bu durumda da yardım almak için geri dönebilmektedir.

Merkez Forvet

Görevi gol atmak olan oyuncudur. Genelde bu oyuncu çok fazla hareket etme eğiliminde olmaz. Çoğunlukla hücum bölgesinde bulunur ve daha çok rakip takımın kalecisi ve defansı ile iç içedir. Gol atmak için rakip takımın defansındaki açıkları olabildiğince iyi bir şekilde bulmaya çalışır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir