Futbol Hakkında Bilmediğiniz 5 İlginç Bilgi

Futbol dünyanın en popüler sporu ve tarihi de oldukça ilginç olaylarla dolu. Bugüne kadar futbolda pek çok ilginç olaylar yaşandı ve aynı zamanda da oldukça ilginç veriler ortaya çıktı.

futbol ilginç bilgiler

Tüm bu verileri sitemizde sizlerle paylaşmaya devam ediyoruz. Sizler için futbol hakkında muhtemelen bilmediğiniz bazı bilgileri derledik.

Dünyanın Yarısı Futbol İzliyor

Dünya gezegenindeki insan nüfusunun yarısı futbol izlemektedir. Bu bilginin verileri ise FIFA’dan geliyor. Bilindiği üzere 2018 Dünya Kupası, Rusya’da düzenlenmişti. Bu Dünya Kupası’na ise çok büyük bir ilgi gösterildi. Dünyanın dört bir yanında insan bu turnuvayı takip etti.

FIFA’dan gelen verilere göre Rusya’da düzenlenmiş olan bu Dünya Kupası’nı 3,5 milyardan fazla insan izlemiştir. Bu da bir anlamda Dünya’nın yarısının izlediği anlamına geliyor. Bu gerçekten de oldukça yüksek bir izlenme oranı. Elde edilen bu veri aynı zamanda futbolun dünyanın en popüler sporu olduğunu bir anlamda kanıtlıyor.

Forma Numaraları

Futbolcuların giymiş olduğu numaralar bir süre sonra onlarla özdeşleşiyor. Ronaldo’nun 7 numara giymesi gibi. Fakat 1933 senesine kadar futbolda bu numaralar kullanılmıyordu. O güne kadar futbolcuların formaları numarasızdı. Fakat 1933 yılında Manchester City ile Everton arasında oynanan maçta bu numaralar ilk defa kullanıldı. Bunun esin kaynağı ise 1924 senesinden itibaren numaraların kullanıldığı Amerikan Futboludur.

FIFA’nın Oyun Kurallarına Karar Vermemesi

FIFA’nın dünya üzerindeki pek çok futbol organizasyonundan sorumlu olduğu çoğu kişi bilmektedir. Fakat sanılanın aksine FIFA, futbol kurallarını belirleyen yer değildir. Elbette ki futbolun etkisini artırmak için bazı önerilerde bulunmaktadır. Ancak kendisi karar merci değildir.

Futbolun kurallarına Uluslararası Kurul karar vermektedir. Bu kurul içerisinde bazı ülkelerden dernekleri de içermektedir. Fakat FIFA dünya üzerindeki diğer futbol konfederasyonlarının bir temsilcisi olarak içinde bulunmaktadır.

Hakem Spreyi

Günümüzde ülkemizde de bilindiği üzere hakemler tarafından spreyler kullanılıyor. Bu spreyler genel olarak serbest vuruşlarda mesafeyi işaretlemek amacı ile kullanılıyor. Bu spreyler 2000 senesinde Minerio Heine Allemagne tarafından oluşturuldu.

O günden beri de Brezilya’da kullanılmaktaydı. Fakat FIFA, 2012 senesinde kullanılması resmi bir hale gelmiştir.

Hakem Mendili vs. Hakem Düdüğü

Futbolun ilk dönemlerinde hakemler düdük kullanmıyorlardı. Bunun yerine ellerinde bir mendil bulunuyordu ve bununla maçı yönetiyorlardı. Fakat sonrasında bundan vazgeçildi ve onun yerine düdükler kullanılmaya başlandı. Futbolda hakemlerin düdük kullanmaya başlaması ise 1878 senesinde başlamıştır. Artık o tarihten sonra da düdük ve hakem arasındaki ilişki bir sembol haline geldi. Hatta bu hakeme eleştiriler yapılan bazı sloganlarda bile yer buldu. Şu anda mendil yerine düdük kullanılması da oldukça mantıklı bir kararmış gibi görünüyor.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir