Doping Nedir?

Doping, genellikle vücut hızını arttırmak ya da azaltmak, yorgunluğu geçici bir süreliğine bastırmak, sporcu kişilerin performanslarını artırmak amacı ile kullanmış oldukları yasa dışı ilaçların kullanılmasıdır.

1968 yılında yapılan Olimpiyat Oyunları’nda Uluslar arası Olimpiyat Komitesi doping yapmış olduğu kanıtlanmış olan sporcuların oyundan çıkarılmasına karar vermiştir. O günden sonra da doping testleri uygulanmaya başlanmıştır.

doping

Son dönemlerde sporcular artık çok büyük şirketler tarafından destekleniyorlar. Ticari çıkarlar ile birlikte profesyonel isimler arasında bile bazı etik olmayan durumlar ortaya çıkmaya başladı. Fakat günümüzde bilinen gerçeklerden biri de farklı alanlardaki sporcuların avantaj sağlayabilmek adına giderek daha fazla yasa dışı yollara başvurduğudur. Bu sayede kendi çıkarları için haksız bir kazanç elde etmeyi bile göze almaktadırlar.

Doping Maddeleri

Analjezik : Eroin, morfin, kodein

Sempatikomimetik: Efedrin içerirler ve merkezi sinir sistemini uyarırlar

Psikomotor: Kokain, amfetemin, iştah kesiciler

Anabolik Steroidler: Erkeklik hormanları

Diğer Merkezi Sinir Sistemi Uyarıcıları: Kafein, aminofilin

Amfetaminler yaygın olarak kullanılmaktadır. Genellikle kalp hızı, tansiyon artışına neden olur ve korkuyu azaltır. Hücre metabolizmasını da hızlandırmaktadır. Alınan ufak dozlar bu etkileri yeniden sağlar. Kullanılmasından kaynaklı olarak pek çok yan etkisi bulunur. Bunlar baş ağrısı, uykusuzluk, yorgunluk, bağımlılık ve baş dönmesi gibi pek çok etkidir. Genelde bu yan etkilerin büyük bir kısmı fizyolojik değil psikolojiktir.

Günümüzde dünyanın dört bir yanında anabolik-adrojenik serilerin kullanımı ise doping yasalarına rağmen hala çok yüksek miktardadır. Bu maddeler ise testislerde üretilmekte olan erkek hormonu testosterondan elde edilmektedir. Bu erkeklerde hayat boyu üretilmektedir. Genelde 11 ile 13 yaşlar arasındadır ve işlevleri ise, testislerin ve penisin büyümesi, ergenlikten sonra kas gelişimi, saç dağılımı, büyüme gibi daha pek çok işlevdir. Ayrıca genellikle umutsuz sporcular bazen aşırı yüksek dozlarda bunu kullanırlar. Genellikle bu yöntemi en çok kullananlar ise bisiklet, kürek, güreş ve atletizm branşlarından olan sporculardır. Fakat kullanımının daha pek çok yan etkisi bulunur. Tendon ve bağlarda yaşanan sıkıntılar, hepatit, kanser, testis boylarında küçülme ve sperm üretiminde de azalma bilinen diğer yan etkileridir.

Özellikle kadınlarda ergenlikte ve ergenlik öncesinde kullanılması çok fazla tehlikelidir. Büyümenin durması, daha erkeksi bir görünüm, sesin gereğinden fazla kalınlaşması gibi daha pek çok yan etki yaratabilir.

Doping kullanımının hayatınızı mahvedebileceğini kesinlikle aklınızdan çıkarmayın. Hayattaki hiçbir başarı sağlığınız kadar önemli değildir. Bu durumun sağlığınıza ne kadar çok yan etkisi olduğunu, hatta hayatınıza bile son verebileceğini aklınızdan çıkarmayın. Ayrıca doping kullanmak yasa dışıdır ve bunun ortaya çıkması durumunda kariyeriniz bile tamamen yok olma noktasına gelebilir. Bir sporcunun en son isteyeceği şey kariyerinin doping olayları yüzünden mahvolmasıdır. O yüzden kesinlikle doping kullanmayı ve çevrenizde kullananlar varsa onların gerekli tedaviyi almasını sağlayın.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir