Gareth Bale Hayatı

Son dönemlerin en yetenekli futbolcularıdan biri olan Gareth Bale, 1989 yılında İngiltere’de dünyaya geldi. Futbol tarihinin en hızlı futbolcularından biridir. Profesyonel futbol kariyerinde ilk maçına ise 2006 yılının Nisan ayında Southampton FC kulübünde çıkmıştır.

gareth bale

Debbie Bale ve Frank Bale’in çocuklarıdır. Ünlü futbolcunun Xander Frank, Axel Charles, Nava Valentina ve Alba Violet isimlerinde dört çocuğu vardır.

Annesi Debbie Bale yöneticilik işi ile uğraşırken babası ise bir okulda hademe olarak çalışmaktaydı. Kendisinin aynı zamanda bir abisi de bulunmaktadır.

Henüz genç yaşlarındayken bile hem teknik hem de hız bakımından yaşıtlarında çok daha üst düzey bir durumdaydı. Top kontrolü oldukça üst düzey olan futbolcu özellikle kontra ataklarda çok tehlikeli bir oyuncu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Southampton Kariyeri

Henüz 16 yaşında iken okulunun 18 yaş takımında oynuyordu. Bu dönemde Southampton takımının akademisine girmeyi başardı. Millwall takımında 2006 yılında forma giydi ve böylece bu takımda forma giyen en genç ikinci futbol oldu. Southampton kulübündeki ilk golünü ise Derby takımına karşı atmıştır.

2007 yılında ligin en iyi genç futbolcusu ödülünü kazanmayı da başardı. Bu takımdaki son maçını ise yine Derby takımına karşı oynamıştır. 

Tottenham Kariyeri

2007 yılında Tottenham takımına transfer olan futbolcu bu takım ile dört yıllığına sözleşme imzaladı. İngiliz ekibiyle ilk maçına 2007 yılında St. Patrick’s Atletic takımına karşı çıktı. Bu bir hazırlık maçıydı. Resmi olarak ilk maçında ise Manchester United takımına karşı mücadele etmiştir. İlerleyen dönemlerde ise takımına çok önemli katkılarda bulundu. Başarılı futbolcu bir sezon içinde 44 maça çıkmış ve 26 gol atarak kulüp gol rekorunu kırmayı başarmıştır. Aynı zamanda Tottenham da oynadığı süre boyunca iki defa Premier Lig’in en iyi futbolcusu seçilmeyi başarmıştır.

Real Madrid Kariyeri

Başarılı futbolcu 101 Milyon Euro gibi bir ücret karşılığında Real Madrid takımına transfer olmuştur. Böylece kendisi futbol tarihinin en pahalı futbolcularından biri oldu.

2014 yılında oynanan Copa del Rey finalinde Barcelona’ya karşı mücadele etti ve maçın sonlarına doğru galibiyeti getiren golü attı. Bu başarı ünlü futbolcunun Real Madrid ile elde ettiği ilk şampiyonluktur. Aynı sene içinde Şampiyonlar Ligi’ni kazanmayı da başardılar.

Bu dönemde Euro 2016’ya da damgasını vurmayı başardı. Ülkesi Galler adına bu turnuvada mücadele etti ve 6 maçta 5 gol atmayı başarmıştır.

2017 yılında Şampiyonlar Ligi finalinde Real Madrid ile Juventus karşı karşıya geldi. Bu maçı kazandılar ve kariyerinde ikinci defa Şampiyonlar Ligi kupasını kaldırmış oldu. Real Madrid takımı ile pek çok şampiyonluk elde etti ve bunda kendisinin çok önemli katkıları oldu.

Başarılı futbolcunun çocukluk dönemi hakkında pek bilinmeyen bir bilgi ise kulaklarının büyük olmasından dolayı akranları tarafından zorbalığa uğramış olmasıdır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir