Guus Hiddink Hayatı

Dünya çapında büyük üne sahip teknik direktörlerden biri olan Guus Hiddink, 1946 yılında Hollanda’da dünyaya geldi. Annesi Jo Hiddink, babası ise Gerhardus Hiddink’tir. Ünlü teknik adamın Michael ve Mark isminde de iki çocuğu bulunmaktadır.

PSV Eindhoven Kariyeri

Guus Hiddink teknik direktörlük kariyerine ilk olarak bu takımda başlamıştır. 1988 yılında başarılı teknik direktör PSV Eindhoven ile Avrupa Kupası’nı kazanmayı başarmıştır. Buradaki beş senelik kariyeri boyunca toplamda dört kupa kazanmayı başardı.

Fenerbahçe ve Valencia Kariyeri

90’lı yılların başında Türkiye’ye teknik direktör olarak gelmiş ve Fenerbahçe’yi çalıştırmıştır. Sonrasında ise İspanya’ya gitmiş ve orada da Valencia takımının başına geçmiştir.

Real Madrid Kariyeri

İspanya’da ise önce Real Madrid’i çalıştırdıktan sonra Real Betis’in başına geçti. Sonrasında ise Kore takımının teknik direktörlüğü yapmıştır. O dönemde Dünya Kupası’na hem Kore hem de Japonya ev sahipliği yapıyordu. Kore yarı finale kadar ulaşarak bu başarıyı elde eden ilk Asya takımı olmayı da başarmıştır. O dönemde kendisi Kore’nin en ünlü isimlerinden biri haline gelmiştir.

PSV Eindhoven Takımına Geri Dönüşü

2002 yılında başarılı teknik direktör yeniden dönüş yaptı ve eski takımının başına geçti. Bu takımda ise Hollanda’da üç lig şampiyonluğu ve Süper Kupa kazanmayı başardı.

2005 yılında Avustrulya milli takımının, 2006 yılında ise Rusya milli takımının başına geçti.

Türkiye Milli Takım Kariyeri

Rusya ile sözleşmesinin bitmesinin ardından Guus Hiddink, Türkiye’nin direktörlük görevini yapmaya başladı. Başarılı teknik adam milli takımımız ile toplamda 16 maça çıkmıştır. Bu maçlarda 7 galibiyet, 4 beraberlik ve 5 de yenilgi almıştır.

Chelsea Kariyeri

Bilindiği üzere 2015 yılında ünlü teknik direktör Jose Mourinho görevinden alınmıştı. Bunun üzerine Guus Hiddink takımın başına geçici olarak geçmiştir.

Guus Hiddink Özel Hayatı

2007 yılında başarılı teknik adam Hollanda’da büyük bir suçlama ile karşı karşıya kaldı. Mahkeme onun hakkında ortaya atılan vergi kaçakçılığı suçunu kabul etti ve bundan dolayı altı ay ertelenmiş hapis cezası aldı. Bunun yanında kendisine 45 bin Euro da ceza verilmiştir. Bu suçlamanın sebebi ise Belçika’da yaşadığı dönemde 1.4 Milyon Euro’yu Hollanda vergilerinden kaçırmaktı.

Her ne kadar özel hayatında böyle bir geçmişe sahip olsa da Guus Hiddink futbol tarihinin önemli teknik direktörlerinden biridir. Kariyeri boyunca pek çok farklı takımda oynamış ve oynadığı takımların en iyi noktaya gelmesi için de elinden gelen her şeyi yapmıştır. Üstelik sadece futbol kulüpleri değil aynı zamanda milli takımlar ile çalışması da ne kadar başarılı bir teknik direktör olduğunu gösteriyor. Tüm bunlar bir araya geldiğinde Guus Hiddink için futbol tarihinin en iyi teknik direktörlerinden biri demek de mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir