Hollanda Eredivisie Ligi Hakkında İlginç Bilgiler

Dünyanın en köklü liglerinden biri olan Hollanda Eredivisie Ligi bugüne kadar pek çok heyecan verici maça ev sahipliği yaptı. Oynanan tüm bu maçlardan ise ortaya çok ilginç istatistikler ve olaylar çıkmıştır.

hollanda eredivisie ligi

Hollanda Eredivisie Ligi, Türkiye’de de takip edilen ligler arasında yer almaktadır. Her ne kadar Premier Lig ve La Liga kadar takip edilmese de belirli bir kitlesi olduğunu söylemek de mümkündür. Sizler için bu yazımızda bu lig hakkındaki ilginç bilgileri paylaşacağız.

Eredivisie Ligi Hakkında İlginç Bilgiler

 • Hollanda Ligi’nin kökenleri 1888 yılına kadar dayansa da Eredivisie Ligi 1956 yılından beri oynanmaktadır.
 • En çok şampiyonluk yaşayan takım ise 36 şampiyonluk Ajax’tır. PSV ise 24 şampiyonluk ile en çok şampiyonluk yaşayan ikinci takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Feyenoord ise kazandığı 15 şampiyonluk ile ligde en çok şampiyonluk yaşayan üçüncü takımdır.
 • Willy van der Kujlen, Eredivisie Ligi tarihinin en çok gol atan futbolcusudur. Çıktığı 545 maçta 311 gol atmayı başarmıştır. Aynı zamanda PSV takımının da en çok gol atan futbolcusudur. Ruud Geels ise 266 gol ile lig tarihinin en çok gol atan ikinci futbolcusudur.
 • Lig tarihinde en çok gol krallığı yaşayan futbolcu ise Ruud Geels’tir. Efsane futbolcu toplamda 5 kez gol kralı olmayı başardı. Marco van Basten 4 gol krallığı ile Eredivisie Ligi’nde en çok gol kralı olan ikinci futbolcudur.
 • Ligde bir sezonda en çok gol atan takım Ajax’tır. Kulüp, 1966 – 1967 sezonunda toplamda 122 gol atmayı başarmıştır. İlginç bir şekilde Ajax en çok gol atan kulüpler sıralamasında ilk 5 sırada da yer almaktadır. Sadece dördüncü sırayı 1987 – 1988 sezonunda 117 gol atan PSV ile paylaşmıştır.
 • Lig tarihinde en çok gol yiyen takım ise Holland Sport’tur. Kulüp, 1958 – 1959 sezonunda toplamda 111 gol yemiştir.
 • PSV takımının futbolcusu Coen Dillen ligin oynanan ilk sezonunda toplamda 43 gol attı. Böylece lig tarihinde bir sezonda en çok gol atan futbolcu rekorunu kırdı. Ünlü futbolcunun bu rekoru günümüzde bile hala kırılamamıştır.
 • Lig tarihinde bir sezonda en çok gol atan ikinci futbolcu ise 1960 – 1961 sezonunda Ajax adına bir sezonda 41 gol atan Henk Groot’tur.
 • Lig tarihinde en çok gol kralı çıkaran takım Ajax’tır. Kulüp bu güne kadar 20 gol kralı çıkarmayı başardı. PSV ise günümüze kadar 18 gol kralı çıkarmış ve lig tarihinde en çok gol kralı çıkaran ikinci kulüp olmuştur.
 • Eredivisie Ligi tarihinde ligin kuruluşundan günümüze kadar en çok gol atan takım Ajax’tır. Ajax o dönemden bu yana toplamda 5099 gol attı. Yediği gol sayısı ise 2079’dur. PSV ise 4659 gol ile lig tarihinin en çok gol atan takımıdır.
 • NAC Breda takımı ise lig tarihinin en çok gol yiyen takımıdır. Kulüp, lig tarihi boyunca toplamda 2681 gol yemiştir.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir