İskoçya Premier Ligi Tüm Şampiyonlar

İskoçya Premier Ligi günümüzde Avrupa’da en çok takip edilen ligler arasında yer almasa da belirli bir kitlesi olan bir ligdir. Genel olarak baktığımızda ise bu ligde de bazı takımların daha fazla öne çıktığını ve daha çok başarısı olduğunu görüyoruz.

iskoçya

İskoçya’da futbol liginin kökenleri aslında 1800’lü yıllara kadar dayanmaktadır. Ancak lig bu isimle 1998 yılından beri oynanıyor. O yüzden de resmi olarak kabul edilen şampiyonlukları bu yazımızda ele alacağız. O günden bu yana İskoçya Premier Ligi’nde şampiyonluk elde eden takımları sizlerle paylaşacağız.

İskoçya Premier Ligi 1998 – 1999 Sezonu Şampiyonu

Lig tarihinin oynanan ilk sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Glasgow Rangers oldu. Başarılı kulüp ligin bu sezonunda oynadığı 36 maçta 77 puan kazandı ve şampiyonluğunu ilan etti. Celtic takımı ise kazandığı 71 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 1999 – 2000 Sezonu Şampiyonu

Glasgow Rangers takımı ligin bu sezonunda çok daha başarılı bir performans sergilemeyi başardı ve yeniden şampiyonluğunu ilan etti. Bu sezonda oynanan 36 maçta 90 puan toplama başarısını gösterdiler. Kendisinden sonra gelen Celtic takımı ise 69 puan ile yeniden ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Böylece Glasgow Rangers takımı en yakın rakibine 21 puan fark atarak şampiyonluğunu ilan etti.

İskoçya Premier Ligi 2000 – 2001 Sezonu Şampiyonu

Ligin ilk iki sezonunu ikinci sırada bitiren Celtic takımı bu sezonda oldukça iyi bir performans sergiledi ve istediği şampiyonluğu elde etmeyi başardı. Bu sezonda Celtic takımı çıktığı 38 maçta 97 puan toplama başarısını gösterdi. Glasgow Rangers takımı ise kazandığı 82 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 2001 – 2002 Sezonu Şampiyonu

Bir önceki sezonda kurdukları başarılı takımla ligdeki şampiyonluğu elde eden Celtic takımı bu sezonun da şampiyonu olmayı başardı. Başarılı kulüp ligin bu sezonunda çıktığı 38 maçta 103 puan toplama başarısı gösterdi. Böylece İskoçya Premier Ligi’nde 3 haneli rakamlarda puan kazanan ilk takım oldu. Glasgow Rangers ise kazandığı 85 puan ile bu sezonu da ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2002 – 2003 Sezonu Şampiyonu

Bu sezonda öne çıkmayı başaran takım ise Glasgow Rangers oldu. Böylece kulüp ligdeki üçüncü şampiyonluğunu elde etme başarısı gösterdi. Bu sezonda çıktıkları 38 maçta 97 puan toplayarak sezonun şampiyonu olmayı başardılar. Celtic de 97 puan toplamış olmasına rağmen ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Genel olarak ligdeki mücadelenin bu iki takım arasında geçtiğini de söyleyebiliriz.

İskoçya Premier Ligi 2003 – 2004 Sezonu Şampiyonu

Önceki sezonda ezeli rakibi Glasgow Rangers ile aynı puanda olmasına rağmen şampiyonluğu kaptıran Celtic, bu sezonda çok daha iyi bir performans ortaya koydu ve bir önceki sezonda yaptığı hataları telafi ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Oynadığı 38 maçta 98 puan kazanan Celtic sezonun şampiyonu olan taraf oldu. Glasgow Rangers ise bir önceki sezona göre nispeten daha kötü bir performans sergiledi ve 81 puan ile ligi ikinci olarak bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2004 – 2005 Sezonu Şampiyonu

Glasgow Rangers ile Celtic’in arasında şampiyonluk mücadelesi bu sezonda çok daha zorlu bir şekilde geçti. Sezon sonuna kadar her iki takımın da şampiyon olma ihtimali vardı. Ancak bu rekabetten galip çıkan taraf Glasgow Rangers oldu ve kulüp elde ettiği 93 puan ile şampiyon olmayı başardı. Celtic ise en büyük rakibinin 1 puan gerisinde kalarak 92 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 2005 – 2006 Sezonu Şampiyonu

Celtic takımı ligin bu sezonunda kendini toparlamayı başardı. Bu sezonda o kadar iyi bir performans sergiledi ki en büyük rakibi olan Glasgow Rangers’a 18 puan fark atarak sezonun şampiyonu oldu. Heart of Midlothian takımı ise kazandığı 74 puan ile ligi ikinci olarak bitiren takım oldu.

İskoçya Premier Ligi 2006 – 2007 Sezonu Şampiyonu

Celtic kurduğu takımla bu sezona da damgasını vurmayı başardı ve şampiyon oldu. Ligin bu sezonunda ise çıktıkları 38 maçta 84 puan kazanarak şampiyonluklarını ilan ettiler. Ezeli rakibi olan Glasgow Rangers ise ligi 72 puan ile ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2007 – 2008 Sezonu Şampiyonu

Celtic oynadığı maçların büyük bir bölümünde galip olarak ayrılmayı başardı. Takımdaki futbolcular adeta ligin bu dönemine damgasını vurdu ve bu sezonda da şampiyonluğu elde ettiler. Bu sezonda çıktıkları 38 maçta 89 puan kazandılar ve şampiyonluklarını ilan ettiler. Glasgow Rangers takımı ise 86 puan ile bu sezonu da ikinci olarak tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 2008 – 2009 Sezonu Şampiyonu

Glasgow Rangers’ın artık ezeli rakibinin bu seri şampiyonluklarına son vermesi gerekiyor. Sonunda kurdukları yeni takım ile bu sezonda şampiyon olmayı başardılar. Bu sezonda ise çıktıkları 38 maçta 86 puan toplayarak şampiyonluklarını ilan ettiler. Celtic ise 82 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2009 – 2010 Sezonu Şampiyonu

Glasgow Rangers bu sezonda da iyi bir performans sergileyerek şampiyonluğunu ilan etti. B sezonda kulüp çıktığı 38 maçta 87 puan kazanarak kendisine en yakın rakibine 6 puan fark atarak şampiyon oldu. Celtic ise ligi 81 puan ile ikinci sırada bitiren takım olmuştur.

İskoçya Premier Ligi 2010 – 2011 Sezonu Şampiyonu

En yakın rakibinin önceki sezonlarda üst üste şampiyonluk serisi yakalamasına iyi bir karşılık veren Glasgow Rangers yeniden şampiyonluğunu ilan eden taraf oldu. Bu sezonda her iki rakip de ligde büyük bir mücadelenin içine girdi. İki takımın da şampiyon olma ihtimali yüksekti. Ancak Glasgow Rangers kazandığı 93 puan ile ligi ilk sırada tamamlayan taraf oldu. Celtic ise 92 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2011 – 2012 Sezonu Şampiyonu

Celtic artık Glasgow Rangers takımının seri şampiyonluklarına bu sezonda dur dedi ve şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda çıktığı 38 maçta 93 puan kazanmayı başardı. Böylece ligde şampiyon olan taraf oldu. Glasgow Rangers ise elde ettiği 73 puan kazanarak en büyük rakibinin 20 puan gerisinde kaldı.

İskoçya Premier Ligi 2012 – 2013 Sezonu Şampiyonu

Celtic bir önceki sezonda elde ettiği başarısını bu sezona da yansıtmayı başardı ve şampiyon olan taraf oldu. Böylece ligdeki 8. şampiyonluğunu da kazanmış oldu. Bu sezonda ise çıktıkları 38 maçta 79 puan topladılar. En büyük rakipleri olan Glasgow Rangers ise bu sezonda ligde yer almadı. Motherwell takımı ise 63 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2013 – 2014 Sezonu Şampiyonu

Glasgow Rangers’ın olmadığı ligi Celtic takımı iyice domine etmeye başladı. Durum böylece olunca Celtic’e karşı gelebilecek çok fazla takım kalmadı ve yeniden büyük bir farkla şampiyon olan taraf oldu. Ligin bu sezonunda kulüp en yakın rakibi olan Motherwell takımına 29 puan fark atarak şampiyon olmayı başardı.

İskoçya Premier Ligi 2014 – 2015 Sezonu Şampiyonu

Celtic ligdeki hakimiyetini giderek güçlendirdi ve bu sezonda da büyük bir fark ile şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Bu sezonda ise çıktıkları 38 maçta 92 puan kazanmayı başardılar. En yakın rakipleri olan Aberdeen takımına ise 17 puan fark atarak şampiyonluklarını ilan ettiler.

İskoçya Premier Ligi 2015 – 2016 Sezonu Şampiyonu

Celtic takımı başarılması zor bir şampiyonluk serisine imza attı ve bu sezonun da şampiyonu oldu. Elbette ki böylesine seri bir şampiyonluk kazanmak her takımın başarabileceği bir durum değildir. Ancak Celtic bunu başardı ve yeniden şampiyonluğunu ilan etti. Bu sezonda ise sezon sonuna kadar 86 puan topladılar. Aberdeen takımı ise bu sezonda da ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2016 – 2017 Sezonu Şampiyonu

Celtic için artık ligi iyice domine eden bir takım haline geldi demek doğru olacaktır. Çünkü artık bir noktada durdurulamayan bir takım haline geldiler. Bu sezonda elde ettikleri 106 puan gibi muazzam bir performans ile ligi ilk sırada tamamlayarak şampiyonluklarını ilan ettiler. Aberdeen takımı ise bu sezonda yalnızca 76 puan toplayabildi ve ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2017 – 2018 Sezonu Şampiyonu

Bu sezonda lige Glasgow Rangers takımı dahil olsa bile Celtic’i durdurmayı başaramadı. Glasgow Rangers takımı eski formunda değildi. Celtic en büyük rakibine de büyük bir fark atarak bu sezonda da şampiyon oldu. Çıktıkları 38 maçta 82 puan toplayarak şampiyonluklarını ilan ettiler. Aberdeen takımı bu sezonda da ikinci olan takım oldu. En büyük rakipleri olan Glasgow Rangers ise ligi üçüncü sırada tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 2018 – 2019 Sezonu Şampiyonu

Celtic sergilemiş olduğu performans ile adını İskoçya Ligi’nin tarihine altın harflerle yazdırdı. Bu sezonda da şampiyon olan taraf olmayı başardılar. Elde ettikleri 87 puan ile yeniden şampiyonluklarını ilan ettiler. Glasgow Rangers bu sezonda daha iyi bir performans sergilemiş olsa da 78 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2019 – 2020 Sezonu

Celtic ile Glasgow Rangers arasında nispeten zorlu geçen şampiyonluk mücadelesinde kazanan yeniden Celtic oldu. Bu sezonda ise çıktıkları 38 maçta 80 puan toplamayı başardıla. Glasgow Rangers takımı ise 67 puan ile sezonu ikinci sırada bitirdi.

İskoçya Premier Ligi 2020 – 2021 Sezonu

Glasgow Rangers takımı Celtic’in uzun bir süredir devam eden şampiyonluk hakimiyetine son verdi ve bu sezonun şampiyonu olmayı başardı. Böylece uzun bir aradan sonra da yeniden şampiyonluğu yakalamış oldular. Glasgow Rangers takımı ligin bu sezonunda 102 puan toplayarak şampiyon olmayı başardı. Celtic ise 77 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı.

İskoçya Premier Ligi 2021 – 2022 Sezonu

Günümüz itibariyle İskoçya Ligi bilindiği üzere hala oynanmaktadır. Bu sebepten ötürü şu an için ligde kimin şampiyon olacağı henüz resmi olarak belli değil. Ligde bu sezonda şampiyon olan takım resmi olarak belli olduktan sonra sizlerle detayları paylaşacağız. Ligin şu anda 20. haftası oynanıyor. Şu anda Glasgow Rangers takımı 51 puan ile lider konumda. Celtic takımı ise 45 puan ile ezeli rakibinin 6 puan gerisinde bulunuyor. Elbette ki oynanacak çok fazla maç olduğundan ötürü ilerleyen zamanlarda durumun ne olacağını bilemiyoruz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir