İskoçya Premier Ligi En Çok Gol Atan Futbolcular

Avrupa’daki diğer ülkeler kadar olmasa da İskoçya Premier Ligi de dünya çapında takip edilen önemli ligler arasında yer almaktadır. Bugüne kadar ligde pek çok mücadele oynandı ve pek çok gol atıldı. Gol atan futbolculardan bazıları ise diğerlerine göre çok daha fazla gol atmayı başardı.

iskoçya premier ligi

İskoçya Premier Ligi izlemesi en zevkli ligler arasında yer alıyor. Genel olarak bu lige de baktığımızda belirli takımların diğerlerine göre çok daha fazla şampiyonluk elde ettiklerini görüyoruz. Bunun yanında İskoçya Ligi futbol anlamında çok daha eskilere dayanmaktadır. Ancak İskoçya Premier Ligi bilindiği üzere günümüzdeki haliyle 1998 yılından beri oynanıyor. O yüzden de bu yazımızda o yıldan itibaren gol atan futbolcuları esas alalacağız. İşte bu ligde en çok gol atan futbolcular.

Kris Boyd

Yetenekli futbolcu Kris Boyd, İskoçya Premier Lig’de en çok gol atan futbolcudur. Başarılı futbolcu bugüne kadar ligde oynadığı maçlarda toplamda 164 gol attı ve böylece adını tarihe altın harflerle yazdır. Efsane futbolcu ligde attığı bu golleri Glasgow Rangers ve Kilmarnock takımları ile birlikte atmıştır.

Henrik Larsson

İskoçya Premier Lig’e damga vurmayı başaran yetenekli futbolculardan biri de Henrik Larsson’dur. Başarılı futbolcu lig tarihinde en çok gol atan ikinci futbolcu olma unvanına sahiptir. Bugüne kadar ligde toplamda 158 gol atmayı başarmıştır. Attığı tüm golleri ise Celtic takımı ile birlikte atmıştır.

Derek Riordan

Bu ligde en çok gol atan üçüncü futbolcu ise Derek Riordan’dır. Ünlü futbolcu ligdeki kariyeri boyunca toplamda 95 gol atmayı başardı. Bu golleri ise Celtic ve Hibernian takımları ile birlikte atmıştır. Böylece attığı bu goller ile lig tarihine adını altın harflerle yazdırmayı başarmıştır.

Scott McDonald

İskoçya Premier Lig’de dikkat çeken başarılı futbolculardan biri olan Scott McDonald ise ligde en çok gol atan dördüncü futbolcudur. Ünlü futbolcu bu ligde toplamda 93 gol atmayı başardı. Attığı bu golleri ise Motherwell ve Celtic takımları ile birlikte atmıştır.

John Hartson

Bu ligde oynadığı dönemde lige damgasını vurmayı başaran John Hartson attığı goller ile ligde en çok gol atan beş futbolcu arasına girdi. Yetenekli futbolcu bu ligdeki kariyerinde toplamda 88 gol atma başarısı gösterdi. Tüm bu golleri ise Celtic takımı ile beraber atmıştır.

Kenny Miller

Oynadığı farklı takımlarda sergilediği performanslar ile dikkat çekmeyi başaran Kenny Miller ise lig tarihinin en çok gol atan altıncı futbolcusudur. Ünlü futbolcu bu ligde toplamda 75 gol atmayı başardı. Bu golleri ise Hibernian, Celtic ve Rangers takımları ile birlikte atmıştır.

Nacho Novo

Attığı muhteşem goller ile lige damgasını vuran bir diğer futbolcu ise Nacho Novo’dur. Başarılı futbolcu İskoçya Premier Ligi’nde en çok gol atan yedinci futbolcudur. Ünlü futbolcu bu ligde toplamda 73 gol attı. Bu golleri ise Dundee ve Rangers takımları ile birlikte atmıştır.

Chris Sutton

Ligde en çok gol atan 10 futbolcu arasına girmeyi başaran Chris Sutton bugüne kadar ligde 63 gol attı. Attığı bu gollerin hepsini ise Celtic takımı ile birlikte atmıştır. Sıralamadaki yerini ünlü futbolcu Stevie Crawford ile paylaşmaktadır.

Stevie Crawford

Ünlü futbolcu da tıpkı Chris Sutton gibi lig tarihinde toplamda 63 gol attı. Attığı bu golleri ise Aberdeen, Dundee United ve Dunfermline Athletic takımları ile beraber atmıştır. Böylece bu takımda attığı goller ile İskoçya Premir Lig’de en çok gol atan 10 futbolcu arasına girdi.

Colin Nish

Başarılı futbolcu Colin Nish ise bu ligde atmış olduğu 62 gol ile lig tarihinde en çok gol atan futbolcular arasına girmeyi başardı. Attığı bu golleri ise Hibernian ve Kilmarnock takımları ile birlikte atmıştır. Şu anda futbolu bırakmış olan sonrasında teknik direktörlük kariyerine de geçiş yapmıştır.

Genel olarak baktığımızda İskoçya Premier Ligi’nde en çok gol atan futbolcular bu şekildedir. Elbette ki zaman içinde bu sıralama değişebilir. Nispeten yeni bir lig olmasından ötürü bu sıralamaların değişmesi çok daha kolay olabilir. 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir