Juventus’un En İyi Futbolcuları

İtalya’nın en önemli takımlarından biri olan Juventus kulübü elde ettiği başarılar ile dünya çapında bilinen bir kulüp haline geldi. Uzun bir süre boyunca elde etmiş olduğu bu başarılar ile İtalya Seria Ligi’nde lider konumunda da kalmayı başardı.

juventus

Seneler içinde bazı sıkıntılar yaşamış olsa da Juventus bir şekilde yeniden kendini toplamayı başardı. Günümüzde de oldukça güçlü bir kadroyla hem İtalya hem de Avrupa’da mücadele etmeye devam ediyorlar. Böylesine köklü bir kulübün tarihinden de pek çok yetenekli oyuncu geçti. Sizler için bu takımın en iyi futbolcularını derledik.

Michel Platini

1982 yılında Juventus’un kadrosuna dahil olan ünlü futbolcu o dönemin futbol tarihine de damga vurmayı başardı. Kendi jenerasyonunun en iyi futbolcularından biri olarak görülüyordu. Takımının da pek çok şampiyonluk kazanmasına yardımcı oldu. Aynı dönemde benzer şekilde inanılmaz performansı sayesinde pek çok ödül kazanmayı da başardı. Oldukça zeki bir futbolcuydu ve attığı akıl dolu paslarla da seyirciyi kendine hayran bıraktı.

Gianluigi Buffon

Tüm zamanların en iyi kalecilerinden biri olarak görülüyor. 2001 yılında Juventus kadrosuna dahil oldu ve 2018 yılına kadar burada file bekçiliği yaptı. Henüz takıma dahil olduğu ilk sene içinde büyük bir rekoru kırdı. Günümüzde bile en iyi kaleciler denildiğinde akla gelen ilk isimler arasında yer almaktadır.

Bunların yanında kendisi zamanında Maldini’nin kırmış olduğu 647 Seria A maçı rekorunu kırmıştır. Seneler içinde pek çok kupa, ödül ve başarı elde etti. Bu anlamda kendisi futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biri olarak görülmektedir.

Zinedine Zidane

Bilindiği üzere Zinedine Zidane, Juventus kulübüne ilk olarak 1996 senesidne dahil oldu. Futbol tarihinin en iyi futbolcuları arasında gösterilen Zidane bilindiği üzere futbolu bıraktı ve teknik direktör olarak kariyerine devam ediyor.

Her ne kadar kariyerini noktaladığı maç pek hoş karşılanmamış olsa da kendisinin çok iyi yeteneklere sahip olduğunu net bir şekilde söylemek mümkün.

 Paolo Rossi

Juventus takımının en verimli forvetlerinden biri olarak görülmektedir. İlk olarak kulübe 1973 yılında katıldı ve iki sene sonra kulüpten ayrıldı. Ancak kendisi seneler sonra 1981 yılında yeniden kulübe döndü ve 1985 yılına kadar takımı için top koşturdu.

1976 senesinde başka bir takıma transfer olması ile birlikte döneminin en pahalı futbolcusu olmayı başarmıştır.

 Dino Zoff

Ünlü futbolcu kulübe ilk katıldığında 30 yaşındaydı. 1972 senesinde takımın kadrosuna dahil oldu ve 1983 yılına kadar oynamaya devam etti. Kendisi Seria A’da üst üste 330 maç oynamış ve bu alanda rekora imza atmıştır. Bu anlamda rekoru hala kırılamamıştır.

  • Alessandro Del Piero
  • Giorgio Chiellini
  • Giampiero Boniperti
  • Pavel Nedved
  • Roberto Bettega
  • Leonardo Bonucci
  • Cristiano Ronaldo
  • Andrea Pirlo
  • David Trezeguet

.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir