La Liga En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Bilindiği üzere La Liga dünyanın en prestijli liglerinden biri olarak kabul ediliyor. Günümüzde bu ligde pek çok dünya yıldızı yer alıyor ve ligde oynanan maçlar küresel çapta takip ediliyor. 1929 yılından günümüze kadar ligde pek çok takım yer aldı ve şampiyon olmayı başardılar.

la liga

Ligde yer alan Barcelona ve Real Madrid ise diğer takımlara göre açık ara daha fazla şampiyon olan takımlar oldular. Özellikle belirli bir tarihten sonra ligde bu iki takımın hegomanyasına şahitlik ediyoruz. La Liga’ya yapılan en büyük eleştirilerden biri de bu iki takımın hakim olmasıydı. Ancak bu sadece İspanya’ya özgü bir şey değil. Dünyanın pek çok liginde hatta ülkemizde bile belirli başlı takımların daha fazla şampiyonluk ile öne çıktığını görüyoruz. Elbette ki tüm bunlar başka bir tartışmanın konusu. Sizler için bu yazımızda La Liga’dan en çok şampiyonluk elde eden takımları derleyeceğiz.

Real Madrid

La Liga’nın ilk dönemlerinde her ne kadar çok fazla şampiyonluk elde edemese de ilerleyen dönemlerde Real Madrid kurduğu takımlar ile pek çok kez şampiyon olmayı başardı. Real Madrid kulübü, La Liga’da elde ettiği 34 şampiyonluk ile ligde en çok şampiyonluğu olan takımdır. İlk şampiyonluğunu 1931 – 1932 sezonunda elde eden takım, son şampiyonluğunu ise 2019 – 2020 sezonunda elde etti. Kulüp ayrıca günümüze kadar pek çok futbol efsanesini de takımına kattı ve bu sayede önemli başarılara imza attı.

Barcelona

La Liga’da en çok şampiyonluk elde eden ikinci takım ise Barcelona’dır. Katalan ligin kurulduğu ilk günden, günümüze kadar toplamda 26 şampiyonluk yaşamayı başarmıştır. Ayrıca La Liga’nın ilk şampiyonu olan kulüp, o günden bu yana pek çok futbol efsanesine ev sahipliği yaptı. İlk şampiyonluğunu 1929 sezonunda elde eden kulüp, son şampiyonluğunu ise 2017 – 2018 sezonunda elde etmiştir. Bunlara ek olarak Barcelona, lig tarihi boyunca elde ettiği 26 ikincilik ile La Liga’nın en çok ikinci olan takımıdır. İkinci sırada ise 23 ikincilik ile Real Madrid yer almaktadır.

Atletico Madrid

La Liga tarihinde en çok şampiyonluk kazanan üçüncü kulüp ise Atletico Madrid’dir. Madrid ekibi, ligin kuruluşun günümüze kadar toplamda 11 şampiyonluk yaşamayı başardı. Ligdeki ilk şampiyonluğunu 1939 – 1940 sezonunda yaşayan kulüp, son şampiyonluğunu ise 2020 – 2021 sezonunda yaşamıştır. Kısacası Atletico Madrid kulübü günümüz itibariyle La Liga’da şampiyon olmayı başaran son kulüptür. İlk üç sıraya baktığımız Madrid takımlarının toplamda 45 şampiyonluk elde ettiğini görüyoruz. Bir şehirden bu kadar çok şampiyonluk çıkması da o şehrin önemli başarılarından biridir.

Athletic Bilbao

Elde ettiği 8 şampiyonluk ile Athletic Bilbao takımı, La Liga’nın en çok şampiyon olan dördüncü takımıdır. Kulüp özellikle La Liga’nın ilk dönemlerine damga vurmayı başarmıştır. Ligin ilk sekiz sezonun, dört sezonunda Athletic Bilbao şampiyon olmuştur. Kulüp aynı zamanda La Liga’da şampiyon olan ikinci takımdır. İlk şampiyonluğunu 1929 – 1930 sezonunda kazanan takım, son şampiyonluğunu ise 1983 – 1984 sezonunda yaşamıştır. Athletic Bilbao ligin bazı sezonlarında oldukça öne çıkmayı başaran bir takım olsa da bu başarısını sürdürmekte zorlanmıştır. Ancak buna rağmen kulübün, lig tarihinde sekiz şampiyonluğu bulunmaktadır.

Valencia

Kazandığı 6 şampiyonluk ile Valencia kulübü, La Liga’da en çok şampiyonluğu bulunan beşinci takımdır. Ligi belirli dönemlerine damga vurmayı başaran kulüp ilk şampiyonluğunu 1941 – 1942 sezonunda kazanırken, son şampiyonluğunu ise 2003 – 2004 sezonunda kazanmıştır. Ayrıca kulübün, lig tarihinde 6 şampiyonluğu bulunduğu gibi 6 da ikinciliği bulunmaktadır.

Real Sociedad

İlk beş takımın dışında birden fazla şampiyonluğu bulunan son kulüp ise Real Sociedad’dır. Real Sociedad takımı, La Liga tarihi boyunca toplamda 2 şampiyonluk yaşadı. İlk şampiyonluğunu 1980 – 1981 sezonunda yaşayan kulüp, son şampiyonluğunu ise 1981 – 1982 sezonunda yaşamıştır. Üst üste yaşadıkları iki şampiyonluk sezonlarında Real Sociedad oldukça iyi bir takım kurmuş ve bu takımı iyi bir şekilde değerlendirerek iki sezon şampiyon olmuştur.

Sevilla

 Deportivo ve Real Betis takımları ile birlikte Sevilla takımının 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. Kulüp, lig tarihindeki ilk ve tek şampiyonluğunu ise 1945 – 1946 sezonunda yaşamıştır. O günden bu yana hala şampiyon olamayan kulübün en büyük hedefi yeni bir şampiyonluk elde etmektir.

Real Betis

Sevilla ve Deportivo takımlar ile birlikte Real Betis’in de 1 şampiyonluğu bulunuyor. Real Betis, La Liga tarihindeki ilk ve tek şampiyonluğunu 1934 – 1935 sezonunda kazanmıştır. O günden bu yana kulüp bir daha şampiyon olmayı başardı.

Deportivo

Sevilla ve Real Betis takımlarında olduğu gibi Deportivo’nun 1 şampiyonluğu bulunmaktadır. Kulüp, La Liga tarihinde ilk ve te şampiyonluğunu 1999 – 2000 sezonunda yaşamıştır. Ayrıca lig tarihi boyunca beş kez de ikincilik yaşayan kulüp şampiyonluğa ikinci olduğu sezonlarda oldukça yaklaşmıştı.

Genel olarak baktığımızda 1929 yılından beri süregelen La Liga tarihinde yalnızca 9 farklı takımın şampiyon olduğunu görüyoruz. Bu 9 takım dışında şampiyon olan başka bir takım olmadı. Üstelik bu şampiyonlukların büyük bir kısmını ise Real Madrid ve Barcelona elde etti. İki takımın rekabeti bir noktada güçlü takımlar oluşturmaları gerekliliği oluşturdu ve her iki takım da bunun için büyük bir mücade verdi. Genel olarak özetlemek gerekirse La Liga’nın şampiyon olan takımları günümüz itibariyle bu 9 takım ile sınırlıdır. Gelecek dönemde ligde hangi takımların şampiyon olacaklarını göreceğiz.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir