La Liga Hakkında İlginç Bilgiler

1929 yılından itibaren oynanmaya başlayan bu ligde günümüze kadar pek çok olay yaşandı. Bunlara ek olarak ligde pek  çok oyuncu ilginç rekorlara imza attı. Dünyanın en çok takip edilen liglerinden biri olan La Liga, günümüzde pek çok ünlü oyuncuya da ev sahipliği yapıyor.

la liga

Her ne kadar La Liga denildiğinde ilk olarak Barcelona ve Real Madrid geliyor olsa da bu iki takım ile birlikte birçok takımının da önemli başarıları bulunuyor. Neredeyse 100 yıla varan tarihiyle La Liga çok ilginç bilgilere ev sahipliği yapıyor. Sizler için bu yazımızda La Liga hakkındaki ilginç bilgilere göz atacağız.

La Liga İlginç Bilgiler

 1929 yılından günümüze kadar oynanmış olan La Liga hakkındaki ilginç bilgiler ise şu şekilde;

 • Ligin ilk şampiyonu olmayı başaran takım Barcelona’dır. Günümüz itibariyle son La Liga şampiyonu ise Atletico Madrid’dir.
 • Elde ettiği 34 şampiyonluk ile Real Madrid, ligde en çok şampiyonluğu bulunan takımdır. En fazla şampiyonluğu bulunan diğer takım ise 26 şampiyonluk ile Barcelona’dır. 10 şampiyonluk ile ligde en çok şampiyonluğu bulunan üçüncü takım ise Atletico Madrid’dir.
 • La Liga’da en çok şampiyonluk yaşamayı başaran futbolcu ise Francisco Gento’dur. Yetenekli futbolcu Real Madrid takımı ile birlikte ligde toplamda 12 şampiyonluk yaşamıştır.
 • Ligde en çok şampiyonluk yaşayan teknik direktör ise Miguel Munoz’dur. Başarılı teknik adam, Real Madrid takımı ile birlikte tam 9 şampiyonluk yaşamayı başarmıştır.
 • Ligde bir maçta en fazla golü atan iki futbolcu bulunmaktadır. Barcelona’nın futbolcusu Laszlo Kubala ve Athletic Bilbao takımından Bata oynadıkları bir maçta 7 gol atmayı başardılar. Böylece iki futbolcu lig tarihinde bir maçta en çok gol atan futbolcu oldular.
 • La Liga tarihinde bir sezonda en çok golü atan futbolcu ise Arjantinli futbol efsanesi Lionel Messi’dir. Yetenekli futbolcu 2011 – 2012 sezonun tam 50 gol atmayı başardı. Messi’den sonra bir sezonda en çok gol atan futbolcu ise Cristiano Ronaldo’dur. Efsanevi futbolcu ise 2014 – 2015 sezonunda Real Madrid formasıyla tam 48 gol atmayı başardı. Ayrıca Ronaldo, Messi’nin bir sezonda en çok gol atan futbolcu rekorunu kırmadan bir sezon önce 40 gol atarak bu rekoru kırmıştı.
 • Lig tarihinde en çok golü atan futbolcu da Lionel Messi’dir. Attığı 472 gol ile bu rekoru elinde bulundurmaktadır. İkinci sırada ise attığı 312 gol ile Cristiano Ronaldo yer almaktadır. Telmo Zarra ise attığı 251 gol ile lig tarihinin en çok gol atan üçüncü futbolcusudur.
 • La Liga tarihinin en farklı yenilgisini alan takım ise Barcelona’dır. 1931 yılında Athletic Bilbao ile Barcelona arasında oynanan maçı Athletic Bilbao, 12 – 1 gibi bir skorla kazanmıştır. Bu lig tarihinin en büyük farkla biten maçıdır. Barcelona en farklı yenilgiyi alırken, Athletic Bilbao ise en farklı galibiyeti alan takım olmuştur.
 • Lig tarihinde bir sezonda en çok golü atan takım ise Real Madrid takımıdır. Kulüp, 2011 – 2012 sezonunda toplamda 121 gol atmayı başarmıştır.
 • La Liga tarihinde en çok maça çıkan futbolcu ise Andoni Zubizarreta’dır. Ünlü futbolcu ligdeki kariyeri boyunca tam 622 maça çıkmıştır.
 • La Liga tarihinde bir sezonda en yüksek puanı almayı başaran iki takım bulunmaktadır. Bu takımlar Real Madrid ve Barcelona’dır. İki takımda bir sezonda 100 puan kazanmayı başardılar. Real Madrid, 100 puanı 2011 – 2012 sezonunda elde ederken, Barcelona ise 2012 – 2013 sezonunda elde etmiştir.
 • Benzer şekilde bir sezonda en çok galibiyeti alan iki takım da Barcelona ve Real Madrid’dir. Real Madrid bu 32 galibiyeti, 2011 – 2012 sezonunda alırken, Barcelona’da 2012 – 2013 sezonunda almıştır.
 • La Liga’da bir sezon içinde en uzun yenilmezliğe sahip olan takım ise Barcelona’dır. Katalan ekibi 2017 – 2018 sezonunda 36 maç boyunca yenilgi almamıştır.
 • La Liga tarihinde en çok hat-trick yapan futbolcu ise Cristiano Ronaldo’dur. Ünlü futbolcu ligde tam 34 defa hat-trick yapmayı başarmıştır. En çok hat-trick yapan ikinci futbolcu ise Lionel Messi’dir. Yetenekli futbolcu ise 26 kez hat-trick yaptı. Diğer Arjantinli futbol efsanesi Alfredo di Stefano ise yaptığı 22 hat-trick ile La Liga tarihinin en çok hat-trick yapan üçüncü futbolcusudur.
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir