La Liga Tüm Sezonlar

La Liga bilindiği üzere 1929 yılından beri oynanmakta olan İspanya liginin en üst ligidir. O günden bu yana pek çok takım şampiyon oldu. Ligde yer alan bazı takımlar ise diğer takımlardan daha fazla öne çıkmayı başardı.

la liga

Hiç şüphesiz La Liga denildiğinde akla gelen iki takım Barcelona ve Real Madrid. Ancak bu iki takım dışında başarıları olan pek çok takım da bulunuyor. 1929 yılından günümüze kadar tüm sezonlarda hangi takımların şampiyon olduklarını, kimlerin gol kralı olduğunu ve sezonlar hakkındaki önemli bilgileri bu yazımızda sizlerle paylaşacağız.

La Liga 1929 Sezonu

Lig tarihinin oynanan ilk sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Barcelona oldu. La Liga’nın ilk sezonunda toplam 10 takım yer alıyordu. Katalan ekibi ilk sezonda 11 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 25 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Real Madrid ise 23 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Sociedad takımından Paco Bienzobas ise attığı 14 gol ile La Liga’nın ilk gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1929 – 1930 Sezonu

Lig tarihinin oynana ikinci sezonunda şampiyon olan takım ise Athletic Bilbao oldu. Bu sezonda kulüp 12 galibiyet, 6 beraberlik ve 0 mağlubiyetle 30 puan toplayarak ligi birinci sırada bitirdi ve La Liga tarihinin ikinci şampiyonu oldu. Barcelona ise 23 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Sezonun şampiyonu olan Athletic Bilbao’nun futbolcusu Guillermo Gorostiza, bu sezonda attığı 19 gol ile gol kralı olmayı başardı. Athletico Madrid ise bu sezonda ligden düşen takım oldu.

La Liga 1930 – 1931 Sezonu

Ligin oynanan üçüncü sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım yine Athletic Bilbao oldu. Başarılı takım bu sezonda 11 galibiyet, 0 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 22 puan toplayarak sezonun şampiyonu oldu. Racing de Santander takımı ise 22 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Yine Athletic Bilbao takımının futbolcularından biri olan Bata attığı 27 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. CE Eurupa takımı ise ligden düşen takım oldu.

La Liga 1931 – 1932 Sezonu

La Liga tarihinin dördüncü sezonunda şampiyon olan takım ise Real Madrid’dir. Kulüp bu sezonda 10 galibiyet, 8 beraberlik ve 0 mağlubiyetle 28 puan elde ederek ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu oldu. Böylece Real Madrid, La Liga tarihindeki ilk şampiyonluğunu da kazanmıştır. Bir önceki sezonu şampiyon bitiren Athletic Bilbao ise 25 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Ligin bu sezonunda gol kralı da Athletic Bilbao takımından çıktı. Guillermo Gorostiza, La Liga kariyerindeki ikinci gol krallığını kazanmayı başardı. Efsane futbolcu sezonda ise 18 gol atarak gol kralı oldu.

La Liga 1932 – 1933 Sezonu

Lig tarihinin beşinci sezonunda da şampiyon olan takım Real Madrid oldu. Böylece lig tarihindeki ikinci şampiyonluğunu elde eden takım, bu şampiyonluğunu 13 galibiyet, 2 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 28 puan toplayarak elde etmiştir. Athletic Bilbao bu sezonda da 26 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Ligin şampiyonu olan Real Madrid’in futbolcusu Manuel Olivares ise attığı 16 gol ile sezonun gol kralı oldu. Deportivo Alaves ise ligden küme düşen takım oldu.

La Liga 1933 – 1934 Sezonu

Athletic Bilbao takımı yeniden sahneye çıktı ve ligin altıncı sezonunda da gol kralı olmayı başardı. Başarılı kulüp böylece ligdeki üçüncü şampiyonluğunu kazanmış oldu. Bu şampiyonluğunu ise 11 galibiyet, 2 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 24 puan toplayarak elde etmiştir. Real Madrid ise 22 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Oviedo takımından Isidro Langara ise attığı 27 golle sezonun gol kralı oldu.

La Liga 1934 – 1935 Sezonu

Ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım ise Real Betis oldu. Böylece kulüp tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandı. Bu sezonda kulüp 15 galibiyet, 4 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 34 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon oldu. Real Madrid bu sezonda 33 puanla ligi ikinci sırada tamamlayan takım odu. La Liga’nın bu sezonunda da gol kralı Isidro Langara oldu. Efsane futbolcu attığı 26 golle kariyerindeki ikinci gol krallığını elde etti.

La Liga 1935 – 1936 Sezonu

Ligin ilk dönemlerine damga vuran Athletic Bilbao bu sezonun da şampiyonu olan takım oldu. Bu sayede kulüp tarihindeki dördüncü lig şampiyonluğunu elde etti. Bu sezonda 14 galibiyet, 3 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 31 puan toplayarak şampiyon olmayı başardılar. Real Madrid bu sezonda da 29 puan toplayarak ligi ikinci sırada tamamladı. Oviedo takımının yetenekli futbolcusu Isidro Langara attığı 27 golle, üç sezon üst üste gol kralı olmayı başarmıştır.

La Liga 1939 – 1940 Sezonu

Bilindiği üzere İspanya’da o dönemde bir iç savaş sürüyordu. Bu iç savaştan ötürü de lig oynamamıştır. O yüzden aradaki sezonlar oynanmadığından ötürü bilgileri bulunmamaktadır. Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım ise Atletico Madrid oldu. Böylece kulüp tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu. Ligin bu sezonunda kulüp 14 galibiyet, 1 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 29 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu oldu. Bu sezon gol kralı olan futbolcu ise Athletic Bilbao’nun futbolcusu Victor Unamuno’dur. Yetenekli futbolcu bu sezonda attığı 20 gol ile gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1940 – 1941 Sezonu

Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım Atletico Madrid oldu. Ligin bu sezonunda kulüp 13 galibiyet, 7 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 33 puan elde ederek sezonu birinci sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Böylece Atletico Madrid lig tarihindeki ikinci şampiyonluğunu elde etti. Atletico Bilbao ise ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Şampiyon olan Atletico Madrid’in yetenekli futbolcusu Pruden ise attığı 33 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1941 – 1942 Sezonu

La Liga’nın bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Valencia’dır. Böylece kulüp, lig tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandı. Bu sezonda Valencia takımı elde ettiği 18 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 40 puan toplayarak şampiyon olmayı başarmıştır. Real Madrid ise 33 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Şampiyon olan Valencia’nın yetenekli futbolcusu Mundo attığı 27 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1942 – 1943 Sezonu

Atletic Bilbao takımı ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başararak La Liga tarihindeki beşinci şampiyonluğunu elde etti. Bu tarihe kadar kulüp, lig tarihinin en çok şampiyonluğa sahip olan takımı olmayı da başarmıştır. Ligin bu sezonunda elde ettiği 16 galibiyet, 4 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 36 puan toplayarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Sevilla ise elde ettiği 33 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Barcelona takımından Mariano Martin attığı 30 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece Barcelona, La Liga tarihindeki ilk gol kralını da çıkarmıştır.

La Liga 1943 – 1944 Sezonu

Valencia ligin bu sezonunu lider tamamlayarak lig tarihindeki ikinci şampiyonlunu kazandı. Kulüp bu sezonda elde ettiği 18 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 galibiyetle 40 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Atletico Madrid ise kazandığı 34 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Valencia takımının yetenekli futbolcusu Mundo, ligin bu sezonunda gol kralı olmayı başardı. Bu sezonda attığı 28 golle lig tarihindeki ikinci gol krallığını kazanmış oldu.

La Liga 1944 – 1945 Sezonu

Lig tarihinin ilk şampiyonluğunu yaşamış olan Barcelona, ikinci şampiyonluğunu ise bu sezonda kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 17 galibiyet, 5 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 39 puan kazanarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid ise kazandığı 38 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Athletic Bilbao takımından Telmo Zarra attığı 20 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1945 – 1946 Sezonu

Sevilla takımı ligin bu sezonunda şampiyon olarak La Liga tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazandı. Kulüp bu sezonda elde ettiği 14 galibiyet, 8 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 36 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona takımı ise topladığı 35 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Athletic Bilbao takımının efsane futbolcusu Telmo Zarra ligin bu sezonunda da gol kralı olan futbolcu oldu. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda ise toplamda 24 gol attı.

La Liga 1946 – 1947 Sezonu

Valencia takımı ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak La Liga tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu elde ettiği Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 16 galibiyet, 2 beraberlik ve 8 mağlubiyetle 34 puan toplayarak şampiyon olmayı başardı. Athletico Bilbao takımı ise elde ettiği 34 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Telmo Zarra bu sezonda da attığı 33 golle gol kralı olmayı başardı. Böylece efsane futbolcu üst üste üç sezon boyunca gol kralı olmayı başarmıştır.

La Liga 1947 – 1948 Sezonu

Barcelona takımı La Liga tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu bu sezonda kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda 15 galibiyet, 7 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 37 puan toplayarak sezonu lider olarak bitirdi ve şampiyon oldu. Valencia takımı ise elde ettiği 34 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım olmuştur. Celta Vigo’nun futbolcusu Pahino ise bu sezonda atmış olduğu 21 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1948 – 1949 Sezonu

Barcelona ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başardı. Böylece La Liga tarihindeki dördüncü lig şampiyonluğunu kazandı. Kulüp ligin bu sezonunda 16 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 37 puan toplayarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Valencia takımı ise kazandığı 35 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Barcelona takımının ünlü futbolcusu Cesar Rodriguez ise attığı 27 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1949 – 1950 Sezonu

Atletico Madrid, La Liga’nın bu sezonunda şampiyonluğunu elde ederek lig tarihindeki üçüncü şampiyonluğunu kazandı. Ligin bu sezonunda kulüp elde ettiği 15 galibiyet, 3 beraberlik ve 8 mağlubiyetle 33 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyonluğunu ilan etti. Deportivo takımı ise kazandığı 32 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Athletic Bilbao takımının efsanevi futbolcusu Telmo Zarra ise iki sezonun ardından attığı 24 gol ile yeniden gol kralı olmayı başarmıştır. Böylece yetenekli futbolcu La Liga tarihindeki dördüncü gol krallığını kazanmıştır.

La Liga 1950 – 1951 Sezonu

Atletico Madrid takımı ligin bu sezonunda da şampiyon olan taraf olmayı başardı. Böylece La Liga tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu kazanan kulüp döneme damgasını vurmuştur. Bu sezonda ise Atletico Madrid elde ettiği 17 galibiyet, 6 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 40 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Sevilla takımı ise kazandığı 38 puan ile sezonu ikinci sırada tamamladı. Athletic Bilbao takımının yetenekli futbolcusu Telmo Zarra ligin bu sezonunda attığı 38 golle sezonun gol kralı oldu. Böylece efsane futbolcu o güne kadar ligin bir sezonunda en çok gol atan futbolcu olma unvanını da ele geçirmiştir. Oldukça uzun bir süre boyunca Telmo Zarra’nın bu rekorunu kırmayı başaran futbolcu olmamıştır.

La Liga 1951 – 1952 Sezonu

Barcelona takımı ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak La Liga tarihindeki beşinci şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 19 galibiyet, 5 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 43 puan toplayarak sezonu ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Athletico Bilbao ekibi ise kazandığı 40 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Real Madrid takımının futbolcusu Pahino ise bu sezonda attığı 28 gol ile gol kralı olmayı başardı. Böylece Pahino, La Liga kariyerindeki ikinci gol krallığını kazanmıştır.

La Liga 1952 – 1953 Sezonu

Liginin oynanan bu 22. sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Barcelona’dır. Katalan ekibi bu sezonda elde ettiği 19 galibiyet, 4 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 42 puan toplayarak ligi birinci sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Valencia ise elde ettiği 40 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Athletic Bilbao’nun efsane futbolcusu Telmo Zarra ligin bu sezonunda attığı 24 golle sezonun gol kralı oldu. Böylece yetenekli futbolcu lig tarihindeki altıncı ve son gol krallığını kazandı. Ünlü futbolcu günümüz itibariyle lig tarihinin en çok gol kralı olan ikinci futbolcusudur.

La Liga 1953 – 1954 Sezonu

Arada geçen 21 yılın ardından Real Madrid kulübü ligdeki üçüncü şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Ligin bu sezonunda kulüp elde ettiği 17 galibiyet, 6 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 40 puan kazanarak şampiyon olmayı başardı. Barcelona takımı ise kazandığı 36 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Real Madrid takımında oynayan Arjantinli efsane futbolcu Alfredo di Stefano ise attığı 27 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1954 – 1955 Sezonu           

Real Madrid ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım oldu. Böylece La Liga tarihindeki dördüncü şampiyonluklarını elde ettiler. Bu sezonda Real Madrid takımı elde ettiği 20 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 46 puan toplayarak ligi ilk sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona takımı ise elde ettiği 41 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Sevilla takımının futbolcusu Juan Arza ise atmış olduğu 28 gol ile sezonun gol kralı olmayı başaran futbolcu oldu.

La Liga 1955 – 1956 Sezonu

Athletic Bilbao takımı ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başararak La Liga tarihinde altıncı şampiyonluğunu elde etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 22 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 galibiyetle 48 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona takımı ise elde ettiği 47 puanla ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Madrid’in efsanevi futbolcusu Alfredo di Stefano bu sezonda attığı 24 gol ile gol kralı olmayı başardı. Böylece yetenekli futbolcu lig kariyerindeki ikinci gol krallı kazandı.

La Liga 1956 – 1957 Sezonu

Real Madrid takımı ligin bu sezonunda elde ettiği şampiyonluk ile lig tarihindeki beşinci şampiyonluğunu kazandı. Takım bu sezonda 20 galibiyet, 4 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 44 puan toplayarak ligin şampiyonu oldu. Sevilla takımı ise elde ettiği 39 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Alfredo di Stefano ise atmış olduğu 31 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1957 – 1958 Sezonu

Real Madrid takımı bu sezonda da ligin şampiyonu olmayı başardı ve La Liga tarihindeki altıncı şampiyonluğunu elde etti. Kulüp bu sezonda elde ettiği 20 galibiyet, 5 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 45 puan toplayarak ligi birinci bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Atletico Madrid takımı ise 42 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Bu sezonda ise toplamda 3 gol kralı çıkmıştır. Real Madrid’den Alfredo di Stefano, Valencia takımından Ricardo Alos ve Valladolid takımından Manuel Bedenes atmış oldukları 19’ar gol ile sezonun gol kralı oldular.

La Liga 1958 – 1959 Sezonu

Ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran ekibi ise Barcelona oldu. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde etmiş olduğu 24 galibiyet, 3 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 51 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid kulübü ise kazandığı 47 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Arjantinli efsane futbolcu Alfredo di Stefano ise ligin bu sezonunda attığı 23 gol ile gol kralı oldu. Böylece efsane futbolcu La Liga tarihindeki beşinci ve son gol krallığını kazandı.

La Liga 1959 – 1960 Sezonu

Barcelona takımı ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım oldu. Kulüp ligin bu sezonunda 22 galibiyet, 2 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 46 puan toplayarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Real Madrid takımı ise kazandığı 46 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Efsanevi Macar futbolcu Ferenc Puskas takımı Real Madrid ile birlikte attığı 25 gol ile sezonun gol kralı olan futbolcu oldu.

La Liga 1960 – 1961 Sezonu

Aradan geçen iki sezonun ardından Real Madrid takımı yeniden şampiyon olmayı başardı. Böylece lig tarihindeki yedinci şampiyonluğunu elde etmiş oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 24 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 52 puan toplayarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Atletico Madrid ise elde ettiği 40 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Ferenc Puskas ise bu sezonda attığı 28 gol ile yeniden gol kralı olmayı başardı. Böylece La Liga kariyerindeki ikinci gol krallığını elde etti.

La Liga 1961 – 1962 Sezonu

Bu sezonda da şampiyon olmayı başaran takım Real Madrid oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 19 galibiyet, 5 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 43 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 40 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Zaragoza takımının Perulu futbolcusu Juan Seminario ise attığı 25 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1962 – 1963 Sezonu

Real Madrid takımı bu sezonda da şampiyon olmayı başaran taraf oldu. Böylece kulüp üst üste üçüncü toplamda ise La Liga’daki dokuzuncu şampiyonluğunu elde etti. Bu sezonda elde ettikleri 23 galibiyet, 3 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 49 puan kazanarak ligin şampiyonu olmayı başardılar. Atletico Madrid takımı ise kazandığı 37 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Döneme damgasını vurmayı başaran Real Madrid’in Macar futbolcusu Ferenc Puskas ise atmış olduğu 26 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece efsane futbolcu La Liga’daki üçüncü gol krallığını da ilan etmiş oldu.

La Liga 1963 – 1964 Sezonu

Üst üste dördüncü defa bu sezonda da şampiyon olmayı başaran takım Real Madrid oldu. Böylece Real Madrid takımı La Liga’daki 10. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda 22 galibiyet, 2 beraberlik ve 6 yenilgiyle 46 puan kazanarak ligi birinci sırada bitirdi ve böylece şampiyon olmayı başardı. Aynı şekilde kulübün yetenekli futbolcusu Ferenc Puskas atmış olduğu 21 gol ile sezonun gol kralı oldu. Böylece ünlü futbolcu La Liga’daki dördüncü ve son gol krallığını da ilan etti.

La Liga 1964 – 1965 Sezonu

La Liga’nın oynanan bu sezonunda da yeniden Real Madrid şampiyon oldu ve böylece lig tarihindeki 11. şampiyonluğunu ilan etti. O dönemin en çok şampiyon olan takımı Real Madrid’dir. Kulüp ligin bu sezonunda 21 galibiyet, 5 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 47 puan elde ederek ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyon olmayı başardı. Atletico Madrid ise 43 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Barcelona’nın Paraguaylı yetenekli futbolcusu Cayetano Re attığı 26 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1965 – 1966 Sezonu

Ligin bu sezonunda da şampiyon olan takım Madrid şehrinden çıksa da şampiyon olmayı başaran takım Atletico Madrid oldu. Kulüp bu sezonda 18 galibiyet, 8 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 44 puan toplayarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid ise 43 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Bir dönem Fenerbahçe’de teknik direktörlük de yapmış olan efsane futbolcu Luis Aragones, Atletico Madrid takımı ile birlikte attığı 18 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1966 – 1967 Sezonu

Real Madrid bir sezonluk ara verdiği şampiyonluk unvanını bu sezonda yeniden almayı başardı ve ligi ilk sırada tamamlayarak şampiyon oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 19 galibiyet, 9 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 47 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 42 puan ile sezonu ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Valencia’nın efsanevi Brezilyalı futbolcusu Waldo ise attığı 24 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1967 – 1968 Sezonu

Ligin adeta bu dönemine hakim olmayı başaran Real Madrid bu sezonda da şampiyon olmayı başardı. Böylece La Liga tarihindeki 13. şampiyonluklarını da ilan ettiler. Kulüp ligin bu sezonunda 16 galibiyet, 10 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 42 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladılar ve şampiyon oldular. Barcelona ise 39 puan ile ligin bu sezonunda da ikinci sırada olan takım oldu. Athletic Bilbao takımının yetenekli İspanyol futbolcusu Fidel Uriarte attığı 22 gol ile ligin bu sezonunda gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1968 – 1969 Sezonu

La Liga’nın 60’lı yıllarda oynana sezonları için Real Madrid’in sezonları demek mümkündür. Çünkü bu sezonda da şampiyon olan takım yeniden Real Madrid oldu. Böylece kulüp lig tarihindeki 14. şampiyonluğunu kazandı. Bu sezonda ise elde ettikleri 18 galibiyet, 11 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 47 puan toplayarak şampiyonluklarını ilan ettiler. Las Palmas 38 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Ligin bu sezonun ise iki gol kralı çıkmıştır. Real Madrid’in futbolcusu Amancio ve Atletico Madrid’in futbolcusu Jose Eulogio Garate attıkları 14’er gol ile sezonun gol kralı olmayı başardılar.

La Liga 1969 – 1970 Sezonu

60’lı yıllarda oynanan tüm La Liga sezonlarında Madrid takımlarının şampiyon olduğunu net bir şekilde söylemek mümkündür. Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım ise Atletico Madrid oldu. Böylece kulüp lig tarihindeki altıncı şampiyonluğunu elde etti. Bu sezonda ise elde ettikleri 18 galibiyet, 6 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 42 puan kazanarak şampiyon olmayı başardılar. Atletico Bilbao takımı ise elde ettiği 41 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. La Liga’nın bu sezonunda ise toplamda üç gol kralı çıktı. Real Madrid futbolcusu Amancio ve Atletico Madrid futbolcuları Luis Aragones ile Jose Eulogio Garate attıkları 16’şar gol ile sezonun gol kralları olduları.

La Liga 1970 – 1971 Sezonu

Ligin oynanmış olan 40. sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Valencia oldu. Kulüp böylece lig tarihindeki dördüncü şampiyonluğunu elde etti. Valencia ligin bu sezonunda 18 galibiyet, 7 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 43 puan toplayarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 43 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. La Liga’nın bu sezonunda ise iki gol kralı çıktı. Atletico Madrid’in futbolcusu Jose Eulogio Garate ve Barcelona’nın futbolcusu Carles Rexach attıkları 17’şer gol ile sezonun gol kralı oldular. Jose Eulogio Garate böylece ligdeki üst üste üçüncü gol krallığını kazanmayı başarmıştır. Bu aynı zamanda futbolcunun La Liga’daki son gol krallığıdır.

La Liga 1971 – 1972 Sezonu

Real Madrid ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak, La Liga tarihindeki 15. şampiyonluğunu elde etti. Kulüp ligin bu sezonunda 19 galibiyet, 9 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 47 puan toplamayı başararak sezonun şampiyonu oldu. Valencia ise elde ettiği 45 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım olmuştur. Granada takımının İspanyol futbolcusu Enrique Porta atmış olduğu 20 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1972 – 1973 Sezonu

Atletico Madrid ise ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak, La Liga tarihindeki 7. şampiyonluğunu kazandı. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 20 galibiyet, 8 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 48 puan elde ederek ligi ilk sırada tamamlamış ve şampiyon olmayı başarmıştır. Barcelona ise 46 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Oviedo takımının yetenekli futbolcusu Marianin attığı 19 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1973 – 1974 Sezonu

Ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım Barcelona oldu. Böylece bu şampiyonluk ile Katalan ekibi, lig tarihindeki 9. şampiyonluğu elde etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 21 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 50 puan kazanmayı başararak şampiyon olmuştur. Atletico Madrid  kulübü ise kazandığ 40 puan ile ligi ikinci sırada bitirmiştir. Sporting Gijon takımının efsane futbolcusu Quini bu sezonda attığı 20 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1974 – 1975 Sezonu

İki sezonun ardından La Liga’da yeniden şampiyon olmayı başaran takım Real Madrid oldu. Bu sayede kulüp lig tarihinde 16. şampiyonluğunu da ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 20 galibiyet, 10 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 50 puan kazanarak ligi birinci sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Zaragoza ise elde ettiği 38 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Atletic Bilbao takımının futbolcusu Carlos Ruiz Herrero attığı 19 gol ile sezonun gol kralı olmayı başaran oyuncu oldu.

La Liga 1975 – 1976 Sezonu

Ligin oynanan 45. sezonunda da şampiyon olmayı başaran Real Madrid’dir. Bu sezonda da elde edilen şampiyonluk ile lig tarihindeki 17. şampiyonluklarını da elde ettiler. Kulüp ligin bu sezonunda ise elde ettiği 20 galibiyet, 8 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 48 puan kazanarak ligin şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 43 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Döneme damgasını vurmayı başaran Sporting Gijon’un efsane futbolcu Quini ligin bu sezonun attığı 21 gol ile gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1976 – 1977 Sezonu

Bu sezonda da ligin şampiyonu Madrid şehrinden çıktı. Atletico Madrid ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başararak, La Liga tarihindeki 8. şampiyonluğunu kazanmış oldu. Kulüp ligin bu sezonuda elde ettiği 19 galibiyet, 8 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 46 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise 46 puan ile bu sezonda da ligi ikinci sırada tamamladı. Valencia’nın Arjantinli yetenekli futbolcusu Mario Kempes attığı 24 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1977 – 1978 Sezonu

Madrid takımları ligin bu son dönemini de adeta ele geçirmiş gibi görünüyor. Yine Madrid şehrinin takımlarından Real Madrid bu sezonun şampiyonu olmayı başardı. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 22 galibiyet, 3 beraberlik ve 9 mağlubiyetle 47 puan toplamayı başararak sezonun şampiyonu oldu. Barcelona elde ettiği 41 puan ile yeniden ligi ikinci sırada bitirdi. Valencia’nın başarılı futbolcusu Mario Kempes attığı 28 gol ile bu sezonunda gol kralı olmayı başardı. Arjantinli oyuncu böylece La Liga kariyerinde ikinci ve son gol krallığını da yaşamış oldu.

La Liga 1978 – 1979 Sezonu

Bu sezonda da şampiyon olan taraf Real Madrid’dir. Böylece kulüp kazandığı bu şampiyonluk ile La Liga tarihindeki 19. şampiyonluğunu ilan etmiş oldu. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 16 galibiyet, 15 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 47 puan elde ederek ligi ilk sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Sporting Gijon ise kazandığı 43 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Barcelona’nın Avusturyalı yetenekli futbolcusu Hans Krankl attığı 29 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1979 – 1980 Sezonu

Real Madrid takımı lige adeta damga vurdu ve bu sezonunda şampiyonu olan takım oldu. Böylece lig tarihlerindeki 20. şampiyonluklarını da yaşamayı başardılar. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 22 galibiyet, 9 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 53 puan toplamayı başararak şampiyon olmuştur. Real Sociedad takımı ise kazandığ 52 puan ile sezonu ikinci sırada bitirdi. Sporting Gijon takımının yetenekli futbolcusu Quini attığı 24 gol ile ligin gol kralı olmayı başardı. Yetenekli futbolcu böylece La Liga kariyerindeki üçüncü gol krallığını yaşadı.

La Liga 1980 – 1981 Sezonu

Ligin bu sezonunda ise Real Sociedad takımı şampiyon oldu. Böylece Real Sociedad takımı La Liga tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazanmıştır. Uzun bir zamanın ardından da ilk defa Madrid takımları dışında bir takım şampiyon olmuştur. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 19 galibiyet, 7 beraberlik ve 8 mağlubiyetle 45 puan kazanarak ligin şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid kulübü ise kazandığı 45 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Quini ligin bu sezonunda ise Barcelona forması ile attığı 20 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1981 – 1982 Sezonu

Real Sociedad kulübü bu dönemde iyi bir takım oluşturmayı başardı ve ligin bu sezonunda da şampiyon olan takım oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 20 galibiyet, 7 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 47 puan toplayarak ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona takımı ise elde ettiği 45 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Barcelona takımının efsane futbolcusu Quini attığı 27 gol ile bu sezonun da gol kralı olmayı başardı. Quini böylece La Liga kariyerindeki beşinci ve son gol krallığını ilan etmiş oldu.

La Liga 1982 – 1983 Sezonu

Atletic Bilbao takımı ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak, lig tarihindeki 7. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 22 galibiyet, 6 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 50 puan kazanarak sezonu ilk sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu oldu. Real Madrid takımı ise elde ettiği 49 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım olmuştur. Real Betis’in başarılı futbolcusu Poli Rincon attığı 20 gol ile sezonun gol kralı olan isim oldu.

La Liga 1983 – 1984 Sezonu

Atletic Bilbao takımı ligin bu sezonunda da şampiyon olan takım olmayı başardı. Böyleece kulüp lig tarihindeki 8. şampiyonluğunu kazanmıştır. Bu sezonda ise elde ettikleri 20 galibiyet,  9 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 49 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladılar ve şampiyonluklarını ilan ettiler. Real Madrid takımı ise elde ettiği 49 puanla yeniden ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Ligin bu sezonunda ise iki gol kralı çıktı. Real Madrid takımından Juanito ve Valladolid takımından Jorge da Silva atmış oldukları 17’şer gol ile sezonun gol kralları olmayı başardılar.

La Liga 1984 – 1985 Sezonu

Barcelona aradan geçen uzun bir dönemin ardından bu sezonda şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 10. şampiyonluğunu da elde etti. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 21 galibiyet, 11 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 53 puan kazanarak ligi birinci sırada bitirdi ve şampiyon oldu. Atletico Madrid ise elde ettiği 43 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Atletico Madrid’in döneme damgasını vuran efsanevi futbolcusu Hugo Sanchez ise attığı 19 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1985 – 1986 Sezonu

Aradan geçen altı sezonun ardından Real Madrid yeniden şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Böylece Real Madrid, La Liga tarihindeki 21. şampiyonluğunu kazanmış oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 26 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 56 puan kazanarak şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 45 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Hugo Sanchez ise ligin bu sezonunda Real Madrid takımına transfer oldu ve attığı 22 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1986 – 1987 Sezonu

Real Madrid takımı bu sezonda da şampiyonluğunu ilan eden takım oldu. Bu sayede kulüp lig tarihindeki 22. şampiyonluğunu elde etti. La Liga’nın en çok şampiyonluğu bulunan kulübü ligin bu sezonunda elde ettiği 20 galibiyet, 10 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 50 puan kazanarak şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 49 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan kulüp oldu. Real Madrid’in döneme damgasını vuran futbolcusu Hugo Sanchez attığı 34 gol ile yeniden gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1987 – 1988 Sezonu

Ligin bu sezonunda da şampiyonluğunu ilan eden takım Real Madrid’dir. Böylece kulüp lig tarihindeki 23. şampiyonluğunu kazanmıştır. Ligin bu sezonunda da Real Madrid elde ettiği 28 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 62 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu oldu. Real Sociedad takımı ise elde ettiği 51 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Hugo Sanchez ise ligin bu sezonunda da attığı 29 gol ile yeniden gol kralı oldu. Efsane futbolcu böylece La Liga’da üst üste dördünce kez gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1988 – 1989 Sezonu

Real Madrid bu sezonda da şampiyon olmayı başararak üst üste dördüncü ve toplamda ise 24. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 25 galibiyet, 12 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 62 puan elde ederek sezonun şampiyonu oldu. Barcelona ise 57 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Atletico Madrid’in Brezilyalı futbolcusu Baltazar ise 35 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1989 – 1990 Sezonu

Bu sezonda da Real Madrid yeniden şampiyon olarak üst üste beşinci, lig tarihinde toplamda ise 25. şampiyonluğunu kazandı. Ligin bu sezonunda ise elde ettiği 26 galibiyet, 10 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 62 puan kazanarak sezonu ilk sırada bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Valencia ise kazandığı 53 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Madrid’in döneme damgasını vurmayı başaran Meksikalı oyuncusu Hugo Sanchez ise bu sezonda attığı 38 gol ile yeniden gol kralı oldu. Böylece yetenekli futbolcu La Liga’nın bir sezonunda en çok gol atan futbolcu unvanına sahip olmuştur. Bu rekoru ise seneler sonra kırılabilmiştir. Ayrıca bu sezonda elde ettiği gol krallığı ile beşinci ve son gol krallığını kazanmıştır.

La Liga 1990 – 1991 Sezonu

Aradan geçen 5 sezonun ardından Barcelona takımı yeniden şampiyon olmayı başardı. Böylece Katalan ekibi lig tarihindeki 11. şampiyonluğunu kazanmış oldu. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 25 galibiyet, 7 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 57 puan toplayarak ligi birinci sırada bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Atletico Madrid kulübü ise kazandığı 47 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Real Madrid’in yetenekli futbolcusu Emilio Butragueno attığı 19 gol ile ligin gol kralı olan futbolcusu olmayı başardı.

La Liga 1991 – 1992 Sezonu

Barcelona ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başaran takım oldu. Bu sayede kulüp, La Liga tarihindeki 12. şampiyonluğunu ilan etti. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 23 galibiyet, 9 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 55 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyopon olmayı başardı. Real Madrid takımı ise kazandığı 54 puanla ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Atletico Madrid’in başarılı futbolcusu Manolo ise attığı 27 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1992 – 1993 Sezonu

Barcelona ligin bu sezonunda da şampiyon olmayı başararak üst üste üçüncü, toplamda ise 13. şampiyonluğunu elde etti. Katalan ekibi ligin bu sezonun elde ettiği 25 galibiyet, 8 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 58 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid ise 57 puan kazanarak bu sezonda ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Deportivo’nun Brezilyalı futbolcusu Bebeto ise attığı 29 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1993 – 1994 Sezonu

La Liga’nın bu sezonunda da Katalan ekibi şampiyon olan takım oldu. Böylece Barcelona üst üste dördüncü ve toplamda ise 14. şampiyonluğunu kazandı. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 25 galibiyet, 6 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 56 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladı ve şampiyonluğunu ilan etti. Deportivo ise kazandığı 56 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Barcelona’nın Brezilyalı futbolcusu Romario ise bu sezonda attığı 30 gol ile gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1994 – 1995 Sezonu

Barcelona’nın dört sezondur devam etmekte olan şampiyonluk hakimiyetine son veren takım ise Real Madrid oldu. Böylece kulüp lig tarihindeki 26. şampiyonluğunu ilan etti. Ligin bu sezonunda ise Real Madrid elde ettiği 23 galibiyet, 9 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 55 puan toplayarak sezonun şampiyonu oldu. Deportivo ise kazandığı 51 puan ile ligi yeniden ikinci sırada tamamladı. Real Madrid’in Şilili futbolcusu Ivan Zamorano attığı 28 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1995 – 1996 Sezonu

Aradan geçen uzun bir zamanın ardından ligde Barcelona ve Real Madrid’in dışında bir takım şampiyon olmayı başardı. Atletico Madrid kulübü ligi bu sezonunda şampiyon olmayı başararak lig tarihindeki 9. şampiyonluğunu kazandı. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 26 galibiyet, 9 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 87 puan kazanarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Valencia ise 83 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Ligin bu sezonunda puan hesaplama sisteminde artık takımlar galibiyet başına 2 puan değil 3 puan almaya başlamıştır. Tenerife takımının Arjantinli futbolcusu Juan Antonio Pizzi attığı 31 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1996 – 1997 Sezonu

Bir sezon aranın ardından Real Madrid ligden yeniden şampiyon oldu. Böylece kulüp lig tarihindeki 27. şampiyonluğunu ilan etti. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 27 galibiyet, 11 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 92 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 90 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Futbol tarihinin en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Brezilyalı Ronaldo ise takımı Barcelona ile attığı 34 gol ile sezonun gol kralı oldu.

La Liga 1997 – 1998 Sezonu

Barcelona ligin bu sezonunda şampiyon olan takım oldu. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 15. şampiyonluğunu elde etti. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 23 galibiyet, 5 beraberlik ve 10 mağlubiyetle 74 puan elde ederek sezonun şampiyonu olmayı başardı. Atletic Bilbao takımı ise kazandığı 65 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Atletico Madrid’in İtalyan futbolcusu Christian Vieri attığı 24 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1998 – 1999 Sezonu

Barcelona ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başardı ve böylece üst üste ikinci, toplamda ise 16. şampiyonluğunu kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 24 galibiyet, 7 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 79 puan kazanarak sezonun şampiyonu oldu. Real Madrid ise kazandığı 68 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Real Madrid’in efsane futbolcusu Raul attığı 25 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 1999 – 2000 Sezonu

Aradan geçen uzun yılların ardından La Liga’da farklı bir takım şampiyon oldu. Bu sezonda şampiyon olmayı başaran takım Deportivo’dur. Böylece kulüp La Liga tarihindeki ilk şampiyonluğunu kazanmış oldu. Deportivo ligin bu sezonunda elde ettiği 21 galibiyet, 6 beraberlik ve 11 mağlubiyetle 69 puan kazanarak sezonu ilk sırada tamamladı ve şampiyonluğunu ilan etti. Barcelona ise 62 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Racing Santander takımının yetenekli futbolcusu Salva Ballesta ise attığı 27 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2000 – 2001 Sezonu

Aradan geçen üç sezonun ardından Real Madrid bu sezonda da şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp lig tarihindeki 28. şampiyonluğunu ilan etti. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 28 galibiyet, 8 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 80 puan kazanarak ligin şampiyonu oldu. Deportivo ise elde ettiği 73 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Real Madrid’in efsanevi futbolcusu Raul attığı 24 gol ile yeniden gol kralı olmayı başardı. Böylece ünlü futbolcu La Liga kariyerinde ikinci ve son gol krallığını kazanmış oldu.

La Liga 2001 – 2002 Sezonu

Valencia ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başararak, La Liga tarihindeki 5. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 21 galibiyet, 12 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 75 puan kazanarak ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu oldu. Deportivo ise elde ettiği 68 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Deportivo takımının başarılı futbolcusu Diego Tristan attığı 20 golle sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2002 – 2003 Sezonu

Bir sezon aranın ardından Real Madrid, La Liga’da yeniden şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp lig tarihindeki 29. şampiyonluğunu elde etti. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 22 galibiyet, 12 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 78 puan elde ederek ligi birinci sırada bitirdi ve sezonun şampiyonu oldu. Real Sociedad ise kazandığı 76 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Döneme damgasını vurmayı başaran Deportivo’nun Hollandalı futbolcusu Roy Makaay attığı 29 gol ile sezonun gol kralı oldu.

La Liga 2003 – 2004 Sezonu

Valencia aradan geçen bir sezonun ardından güçlü rakiplerini mağlup ederek bu sezonun da şampiyonu oldu ve böylece lig tarihindeki 6. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 23 galibiyet, 8 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 77 puan kazanarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise 72 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu.  Brezilyalı Ronaldo ligin bu sezonunda ise Real Madrid forması ile attığı 24 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece efsane futbolcu La Liga tarihindeki ikinci ve son gol krallığını kazanmış oldu.

La Liga 2004 – 2005 Sezonu

Aradan geçen 5 sezonun ardından Barcelona yeniden şampiyonluğunu ilan etmeyi başardı. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 17. şampiyonluğunu kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 25 galibiyet, 9 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 84 puan toplayarak sezonun şampiyonu oldu. Real Madrid ise aldığı 80 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Ligin bu sezonunda ise iki gol kralı çıktı. Barcelona takımının futbolcusu Samuel Eto ve Villarreal takımının futbolcusu Diego Forlan atmış oldukları 25’er gol ile sezonun gol kralı olmayı başardılar.

La Liga 2005 – 2006 Sezonu

Barcelona takımı bu dönemdeki kadrosuyla döneme damgasını vurmayı başardı ve bu sezonda da şampiyonluğunu ilan etti. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 25 galibiyet, 7 beraberlik ve 6 mağlubiyetle 82 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Real Madrid ise elde ettiği 70 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Barcelona’nın Kamerunlu futbolcusu Samuel Eto ise attığı 26 gol ile yeniden gol kralı olmayı başardı. Böylece ünlü futbolcu La Liga kariyerindeki ikinci ve son gol krallığını elde etti.

La Liga 2006 – 2007 Sezonu

Aradan geçen üç sezonun ardından Real Madrid yeniden şampiyonluğunu ilan etti ve böylece lig tarihindeki 30. şampiyonluğunu elde etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 23 galibiyeti 7 beraberlik ve 8 mağlubiyetle 76 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 76 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Real Madrid’in Hollandalı futbolcusu Ruud van Nistelrooy ise attığı 25 gol ile sezonun gol kralı oldu.

La Liga 2007 – 2008 Sezonu

Bu sezonda da şampiyonluğu elde eden takım Real Madrid’dir. Kulüp böylece bu şampiyonluğu ile ligdeki 31. şampiyonluğunu kazanmış oldu. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 27 galibiyet, 4 beraberlik ve 7 mağlubiyetle 85 puan kazanmayı başararak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Villarreal takımı ise elde ettiği 77 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Bir dönem Fenerbahçe’de forma giyen Mallorca’nın futbolcusu Daniel Güiza attığı 27 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2008 – 2009 Sezonu

Sahip olduğu muhteşem kadroyla adeta bu döneme damga vuran Barcelona sezonun şampiyon olan takımı oldu. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 19. şampiyonluğunu kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunada elde ettiği 27 galibiyet, 6 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 87 puan kazanarak ligi birinci sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu oldu. Real Madrid ise elde ettiği 78 puan ile sezonu ikinci sırada bitirdi. Arjantinli futbolcu Diego Forlan ise aradan geçen dört sezonun ardından bu kez Atletico Madrid forması ile attığı 32 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece yetenekli futbolcu bu ligdeki kariyerinde ikinci ve son gol krallığını elde etti.

La Liga 2009 – 2010 Sezonu

Barcelona kurmuş olduğu kadro ile hakimiyetini iyi bir şekilde sağladı ve bu sezonda da şampiyon oldu. Böylece kulüp, lig tarihindeki 20. şampiyonluğunu kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 31 galibiyet, 6 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 99 puan kazanarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid takımı ise elde ettiği 96 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Lionel Messi ise bu sezonda attığı 34 gol ile La Liga’daki ilk gol krallığını kazanmış oldu.

La Liga 2010 – 2011 Sezonu

Yetenekli futbolcuların yer aldığı Barcelona bu sezonda şampiyon olarak üst üste üçüncü şampiyonluğunu elde etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 30 galibiyet, 6 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 96 puan kazanarak ligi birinci sırada bitirdi ve şampiyonluğunu ilan etti. Real Madrid takımı ise kazandığı 92 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Aynı şekilde Messi gibi tüm zamanların en iyi futbolcularından biri olarak kabul edilen Cristiano Ronaldo attığı 40 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece Portekizli futbolcu La Liga tarihinin bir sezonda en çok gol atan futbolcu oldu.

La Liga 2011 – 2012 Sezonu

Aradan geçen üç sezonun ardından Real Madrid takımı, Barcelona’nın şampiyonluk hakimetine son verdi ve sezonun şampiyonu oldu. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 32. şampiyonluğunu ilan etti. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 32 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 100 puan elde ederek ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 91 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Futbol efsanesi Lionel Messi ise bu sezon muazzam bir performans gösterdi ve çıktığı 37 maçta 50 gol atarak sezonun gol kralı oldu. Yetenekli futbolcu böylece La Liga tarihinde bir sezonda en çok gol atan oyuncu rekorunun da sahibi oldu. Bu rekor hala kırılamamıştır. Daha öncesinde bahsettiğimiz gibi Cristiano Ronaldo bir önceki sezonda bu rekoru kıran isimdi. Ancak bu rekoru elinde tutması çok uzun sürmedi ve Lionel Messi rekorun yeni sahibi oldu.

La Liga 2012 – 2013 Sezonu

Barcelona ise şampiyonluğa uzun bir ara vermeden bu sezonda şampiyon olmayı başardı. Böylece kulüp, lig tarihindeki 22. şampiyonluğunu kazandı. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 32 galibiyet, 4 beraberlik ve 2 mağlubiyetle 100 puan kazanarak ligin şampiyonu oldu. Real Madrid ise elde ettiği 85 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Lionel Messi ise ligin bu sezonunda çıktığı 32 maçta 46 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece Arjantinli futbolcu ligdeki üçüncü gol krallığını kazandı.

La Liga 2013 – 2014 Sezonu

Barcelona ve Real Madrid hegomanyasına rağmen Atletico Madrid takımı ligin bu sezonunda şampiyon olmayı başaran takım oldu. Böylece Atletico Madrid lig tarihindeki 10. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 28 galibiyet, 6 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 90 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 87 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Cristiano Ronaldo ise iki sezonun ardından attığı 31 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2014 – 2015 Sezonu

Barcelona bir sezon aranın ardından yeniden şampiyonluğunu ilan etti. Böylece kulüp, La Liga tarihindeki 23. şampiyonluğunu kazanmayı başardı. Ligin bu sezonunda Katalan ekibi elde ettiği 30 galibiyet, 4 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 94 puan elde ederek sezonun şampiyonu oldu. Real Madrid ise kazandığı 92 puan ile ligi ikinci sırada bitirdi. Cristiano Ronaldo ise ligin bu sezonunda çıktığı 35 maçta 48 gol atarak sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece efsane futbolcu La Liga tarihindeki üçüncü gol krallığını elde etti. Ayrıca bu sezonda attığı 48 gol ile La Liga tarihinin bir sezonda en çok gol atan ikinci futbolcusu olmuştur.

La Liga 2015 – 2016 Sezonu

Katalan ekibi kurduğu kaliteli takım ile bu sezonun da şampiyonu oldu. Böylece Barcelona lig tarihindeki 24. şampiyonluğunu kazandı. Kulüp ligin bu sezonunda elde ettiği 29 galibiyet, 4 beraberlik ve 5 mağlubiyetle 91 puan kazanarak şampiyon olmayı başardı. Real Madrid ise kazandığı 90 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Barcelona’nın Uruguaylı futbolcusu Luis Suarez ise attığı 40 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2016 – 2017 Sezonu

Real Madrid ara verdiği şampiyonluk molasına bu sezonda son verdi ve ligin şampiyonu olmayı başardı. Böylece kulüp lig tarihindeki 33. şampiyonluğunu kazanmış oldu. Real Madrid ligin bu sezonunda elde ettiği 29 galibiyet, 6 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 93 puan kazanarak sezonun şampiyonu olmayı başardı. Barcelona ise elde ettiği 90 puan ile ligi ikinci sırada tamamlayan takım oldu. Lionel Messi ise bu sezonda attığı 37 gol ile ligin gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2017 – 2018 Sezonu

Barcelona, Real Madrid’in yeniden şampiyon olmasına izin vermedi bu sezonun şampiyonu oldu. Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 28 galibiyet, 9 beraberlik ve 1 mağlubiyetle 93 puan kazanarak ligi ilk sırada bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Atletico Madrid ise kazandığı 79 puan ile ligi ikinci sırada tamamladı. Lionel Messi ise bu sezonda da attığı 34 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2018 – 2019 Sezonu

Barcelona kurduğu sağlam kadro ile bu sezonun da şampiyonu olan takım oldu. Böylece kulüp, lig tarihindeki 26. şampiyonluğunu ilan etti.  Katalan ekibi ligin bu sezonunda elde ettiği 26 galibiyet, 9 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 87 puan toplayarak şampiyon olmayı başardı. Atletico Madrid ise elde ettiği 76 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Arjantinli futbol efsanesi Lionel Messi ise bu sezonda attığı 36 gol ile yeniden ligin gol kralı oldu. Böylece Messi, La Liga kariyerinde toplamda altıncı kez gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2019 – 2020 Sezonu

Real Madrid takımı, Barcelona’nın iki sezonluk şampiyonluk serisini sona erdirdi ve bu sezonun şampiyonu oldu. Böylece Real Madrid, lig tarihindeki 34. şampiyonluğunu ilan etti. Kulüp, ligin bu sezonunda elde ettiği 26 galibiyet, 9 beraberlik ve 3 mağlubiyetle 87 puan kazanarak ligi birinci bitirdi ve şampiyon olmayı başardı. Barcelona ise kazandığı 82 puanla ligi ikinci sırada tamamladı. Lionel Messi ise ligin bu sezonunda da attığı 25 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece yetenekli futbolcu bu ligdeki kariyerinde toplamda yedinci kez gol kralı oldu ve La Liga tarihinde en çok gol kralı olan futbolcu rekorunu da kırdı.

La Liga 2020 – 2021 Sezonu

Bu sezonda şampiyonluğu kazanan taraf ise Atletico Madrid oldu. Böylece kulüp, lig tarihindeki 11. şampiyonluğunu ilan etti. Atletico Madrid, ligin bu sezonunda elde ettiği 26 galibiyet, 8 beraberlik ve 4 mağlubiyetle 86 puan elde ederek ligi ilk sırada tamamladı ve sezonun şampiyonu olmayı başardı. Real Madrid ise kazandığı 84 puan ile ligi ikinci sırada bitiren takım oldu. Lionel Messi ise bu sezonda attığı 30 gol ile yeniden gol kralı olmayı başardı.

La Liga 2021 – 2022 Sezonu

Ligin bu sezonu hala oynanmaya devam etmektedir. Ligin bitmesi ile birlikte gerekli olan bilgileri sizlerle yeniden paylaşacağız. 

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir