Premier Lig En Çok Şampiyon Olan Takımlar

Premier Lig rekabetin bol ve seyir zevkinin yüksek olduğu dünyanın en prestijli liglerinden bir tanesidir. İlk olarak 1992 yılında kurulmuş olan ligin başlangıcından bu yana uzun bir süre geçti ve pek çok takım şampiyonluk yaşadı.

premier lig

İngiliz futbolunun gelişmesinde Premier Lig’in hiç şüphesiz büyük bir katkısı oldu. Bu lig günümüzde dünya çapında belki de en çok takip edilen liglerden bir tanesi. Bunda ise takımların kalitesinin, takımların uluslararası arenada elde ettiği başarıların ve bu takımlarda yer alan futbol yıldızlarının büyük bir etkisi bulunuyor.

Premier Lig En Çok Şampiyon Olan Takım

Premier Lig tarihinde en çok şampiyonluk yaşayan takım ise Manchester United’dır. Kırmızı Şeytanlar olarak da bilinen bu takım toplamda 13 kez şampiyon oldu. Elde etmiş olduğu bu başarı ile Premier Lig’in en çok şampiyon olan takımı olmayı da başarmıştır.

Kırmızı Şeytanlar’ın ardından en çok şampiyonluk yaşayan takımlar ise beşer şampiyonluk ile Manchester City ve Chelsea’dir. Bu üç takım ligin kuruluşundan bu yana aralarında büyük bir mücadele vermişlerdir.

Benzer şekilde ligin en çok şampiyonluk yaşayan dördüncü takımı ise Arsenal’dir. Arsenal ise Premier Lig tarihi boyunca toplamda üç şampiyonluk yaşadı. Bu dört takımın dışında şampiyonluk yaşayan takımlar ise Liverpool, Blackburn Rovers ve Leicester City takımlarıdır.

Lig başarısı ile birlikte Manchester United kazanmış olduğu 20 Kupa ile en çok kupa kazanan takım olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca Kırmızı Şeytanlar, Premier Lig tarihinin ilk şampiyonudur. Lig kurulduktan sonra ilk iki şampiyonluğu elde etmeyi başarmışlardır.

Premier Lig şampiyonluk konusunun daha iyi anlaşılması için tüm bu şampiyonluklaru bir arada toparlamak çok daha faydalı olacaktır.

Premier Lig’de En Çok Şampiyonluk Yaşayan Takımlar

  • Manchester United (13)
  • Chelsea (5)
  • Manchester City (5)
  • Arsenal (3)
  • Liverpool (1)
  • Leicester City (1)
  • Blackburn Rovers (1)

Genel olarak bakıldığında Premier Lig’in kuruluşundan günümüze kadar şampiyon olan takım sayısının 7 olduğunu belirtmek mümkündür. Kısacası bu ligin tarihi boyunca toplamda 7 farklı takım şampiyon olmayı başarmıştır.

Tüm bu takımlar lig tarihi boyunca önemli mücadeleler verdiler ve önemli başarılar elde ettiler. Ayrıca bu takımlardan bazılarında ise dünya çapındaki yıldızlar yer aldı ve bazılarından dünya yıldızları çıktı. Bütün bu veriler bir araya geldiğinde Premier Lig’in dünya çapında neden bu kadar büyük bir ilgiyle takip edildiğini de net bir şekilde görebiliyoruz.

Futbolun tarihçesine baktığımızda ise modern futbolun İngiltere’de çıktığını ve oradan tüm dünyaya yayıldığını biliyoruz. O günden bu yana İngiliz futbolu da gelişmeye devam etti ve hala ülkede en çok ilgi gören spor dallarından bir tanesi.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir