2000’li Yılların En İyi İspanyol Futbolcuları

Futbol denildiğinde akla gelen ilk ülkeler arasında hiç şüphesiz İspanya geliyor. Kendi ülkesinde Barcelona ve Real Madrid gibi dünya çapındaki iki kulübü barındıran bu ülkeden pek çok futbolcu çıktı. Bunlar sayesinde de İspanya milli takımı çok önemli başarılara imza attı.

ispanyol futbolcular

Bilindiği üzere İspanya, 2010 yılında Güney Afrika’da düzenlenen Dünya Kupası’nın şampiyonu olmayı başarmıştı. Bu turnuvada çok iyi bir performans göstermişlerdi ve hak ettikleri kupayı da sonunda kazanmış oldular. Bunda ise yetiştirmiş oldukları futbolcuların katkısı çok fazlaydı. Özellikle 2000’li yıllarda İspanya’dan çok önemli futbolcular dünya futbol tarihine damga vurmayı başardı. Bu listede sizlerle 2000’li yılların en iyi İspanyol futbolcuları listesini paylaşacağız.

Sergio Ramos

Real Madrid’in parlayan yıldızı olarak son dönemlere damgasını vuran ünlü futbolcu son dönemlerin en iyi savunma oyuncularından biri olarak kabul ediliyor. Sadece Real Madrid takımında değil, İspanya milli takımında da çok önemli başarılara ve katkılara imza atmıştır. Dünya Kupası, Euro 2008, Euro 2012 ve Şampiyon Ligi gibi pek çok alanda önemli başarıları bulunmaktadır.

Iker Casillas

Kimilerine ögre futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilen Iker Casillas kariyeri boyunca hem milli takımında hem de Real Madrid’de çok önemli başarılara imza attı. Her ne kadar kendisi şu anda futbolu bırakmış olsa da bir döneme damga vurmuş ve pek çok kişinin futbol alanında kendini geliştirmesine ilham kaynağı olmuştur. Birçok kişi tarafından İspanya tarihinin en iyi kalecisi kabul edilmektedir.

Raul Gonzalez

İspanya futbol tarihinin en iyi forvetlerinden biri olarak anılan Raul Gonzalez özellikle Real Madrid takımında sergilemiş olduğu performans ile dünya çapında futbolseverlerin dikkatini çekmeyi başarmıştı. Oynadığı takımlara çok önemli katkılarda bulundu ve adını futbol tarihine bir efsane olarak yazdırmayı başardı.

Xavi

Barcelona ile özdeşleşmiş olan ünlü futbolcu kimilerine göre Iniesta ile birlikte İspanya tarihinin en iyi orta saha oyuncularından biridir. Kariyeri boyunca özellikle Barcelona’da çok önemli başarılara imza attı. Takımının pek çok şampiyonluk yaşamasında Xavi’nin hiç şüphesiz çok önemli katkıları olmuştu. Ülkesinin Dünya Kupası’nı kazanmasında da kilit isimlerden biri olmuştur.

Iniesta

Kendine has stili, zeka dolu pasları, yeteneği ve sahadaki duruşuyla kimilerine göre futbol tarihinin en iyi orta saha oyuncularından biridir. Kariyeri boyunca Barcelona’ya çok önemli katkılarda bulundu. Ancak kariyerinin en unutulmazlar anlarından biri hiç şüphesiz 2010 Dünya Kupası finalindeydi. İspanya finalde Hollanda ile karşılaşıyordu ve maç uzatmalaara gitmişti. Uzatmalarda atmış olduğu gol ile İspanya’nın Dünya Kupası’nı kazanmasını sağlayan kilit isim olmuştu.

Carles Puyol

Uzun bir süre boyunca kariyerinde Barcelona takımının savunmasını yaptı. Ayrıca savunma ile birlikte takımın kaptanlığını da üstlenmiştir. Oldukça hırslı bir futbolcudur ve fiziksel olarak oldukça güçlüdür. Üstelik savunmayı da oldukça teknik bir şekilde yapabilmektedir. Puyol’un kariyerinin en unutulmaz anlarından biri ise 2010 Dünya Kupası’nın yarı finalidir. Bir savunma oyuncusu olmasına rağmen Almanya ile oynanan yarı final maçında İspanya’ya galibiyeti getiren golü atan kişiydi.

Fernando Torres

Futbol kariyerine ilk olarak Atletico Madrid takımında başlamış olan futbolcu sonraki dönemde Chelsea ve Liverpool gibi takımlarda oynadı. Bu takımlarda göstermiş olduğu muazzam performans ile kariyerinin en üst seviyesine ulaşmayı başardı. İspanya milli takımında da pek çok gol ve asist yaparak önemli katkılarda bulundu.

Xabi Alonso

Profesyonel futbol kariyerine ilk olarak Real Sociedad takımında başladı. Sonrasında İngiliz ekibi Liverpool’un kadrrosuna dahil oldu ve burada çok önemli başarılara imza attı. İlerleyen dönemlerde de Real Madrid takımında uzun bir süre boyunca oynamış ve takıma önemli katkılarda bulunmuştur. O da diğer pek çok futbolcu gibi İspanya milli takımının Dünya ve Avrupa şampiyonluğu yaşamasında katkıda bulunan önemli futbolculardan biriydi.

Diğer En İyi İspanyol Futbolcular

  • Marcos Senna
  • David Villa
  • Gerard Pique
  • Jordi Alba
  • Jesus Navas
  • David Silva
  • Victor Valdes
  • Sergio Busquets
Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir