Tüm Zamanların En İyi Futbolcusu Kim?

Futbol camiasında hala tartışılmaya devam eden konulardan biri de futbol tarihinin en iyi oyuncusunun kim olduğudur. Her insanın kendince en iyi olarak gördüğü bir futbolcu bulunmaktadır. Ancak genel olarak bakıldığında dört ismin öne çıktığını da söylemek de mümkündür.

tüm zamanların en iyi futbolcusu

Böyle bir tartışma söz konusu olduğunda akla gelen ilk isimler hiç şüphesiz Pele, Diego Maradona, Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’dur. Pele ile Maradona bir dönem en çok karşılaştırılan iki efsane futbolcuydu. Günümüzde ise bu tartışma Cristiano Ronaldo ile Messi arasına taşınmış durumda. Her bir futbolcu ayrı ayrı büyük bir yetenek ve kariyerleri boyunca çok önemli başarılara imza atmış futbolcular.

Pele ile Maradona döneminin ardından Messi ve Ronaldo kendi dönemlerinde kırılabilecek neredeyse her bir rekoru kırdı. Almış oldukları sayısız ödül ve kupa ile ne kadar büyük futbolcular olduklarını da kanıtladılar. Fakat bu iki ismin bazı rekorlar ve başarılarda geçemediği isimlerden biri de hiç şüphesiz Pele.

Dönemsel Fark

Pele bilindiği üzere 50’li yılların sonunda futbol hayatına başladı ve futbola yepyeni bir soluk getirdi. Ancak o dönem futbolu ile bu dönem futbolu pek çok açıdan farklıydı. Zaman içinde futbol daha profesyonel bir hale geldi ve rekabet çok daha zorlu bir hal aldı. Üstelik o dönemin teknolojisi, maaşları, giyilen formalar, kramponlar hatta top bile oldukça farklıydı. Fakat bunlar futbol tarihinin en iyi futbolcularından biri olan Pele’nin yeteneğini küçümsebileceğimiz anlamına gelemez. Kendisi döneminin çok ötesinde bir futbolcuydu. Bunu da sergilemiş olduğu performans, atmış olduğu goller, elde etmiş olduğu başarılar ve rekorlar ile çok daha net bir şekilde görebiliyoruz. Peki o zaman tüm zamanların en iyi futbolcusunu neye göre seçmemiz gerekiyor. Bunun için farklı kıstaslara bakabiliriz. Mesela Altın Top Ödülü.

Altın Top Ödülünü En Çok Kazanan Futbolcu

Pele döneminde Altın Top Ödülü bulunmuyordu. Ancak bu organizasyonu yapan kişiler ünlü futbolcuya hak ettiği ödülü vermişlerdir. Efsane futbolcu 1958, 1959, 1960, 1961, 1963, 1965 ve 1970 yılları için Pele’ye Altın Top Ödülü’nü verdiler. Pele’nin toplamda 7 Altın Top Ödülü bulunmaktadır.

Altın Top konusunda en çok mücadele eden iki oyuncu ise hiç şüphesiz Ronaldo ve Messi. Cristiano Ronaldo bugüne toplamda 5 Altın Top kazanırken, Messi 6 Altın Top kazanmıştır. Buradaki kıstasa göre galip çıkan Pele oluyor. Elbette ki bu noktada Messi ile Ronaldo’nun aynı dönemde yaşıyor olmalarının önemli bir etkisi olduğunu da göz ardı etmemek gerekir.

Altın Top Ödülleri’ne baktığımıza göre diğer bakacağımız şey de gol sayısı olabilir. Her ne kadar Messi ve Ronaldo kariyerlerine hala devam ediyor olsalar da karşılaştırma için bize faydalı olabilir.

Gol Sayısı

Messi, Ronaldo, Maradona ve Pele kariyerleri boyunca inanılmaz sayıda gol atmayı başardılar. Her biri topu filelere gönderme konusunda ayrı bir yetenek ve dahi. Tüm zamanların en iyi futbolcusu tartışmasında gol sayısı önemli kıstaslardan biri olmuştur. Şimdi bu futbolcuların gol sayılarına bakacağız.

Pele Gol Sayısı

Pele’nin futbolun kralı olarak görülmesindeki en büyük etkenlerden biri onun adeta bir gol makinası olmasıdır. Kariyeri boyunca 1283 gol atmayı başaran Brezilyalı efsane futbolcu futbol tarihinin en çok gol atan futbolcusudur. Bu anlamda rekoru hala elinde bulundurmayı da sürdürmektedir. Elbette ki bu gol sayısı hala belirli sebeplerden ötürü tartışmaya devam edilse de ünlü futbolcu kariyeri boyunca toplamda 1363 maça çıkmıştır. Buna göre de maç başına ortalama olarak 0.93 gol attığı biliniyor. Fakat burada Pele’nin futbol oynadığı dönemde maç başına çok daha fazla gol olduğunu belirtmek de önemlidir. Ancak genel olarak kabul edilen Pele gol sayısı 765’tir. Bunu esas aldığımızda Ronaldo’nun kariyeri boyunca daha fazla gol attığını belirtmek mümkündür. Çünkü ünlü futbolcu Ronaldo bu rekoru kırmayı başardı.

Cristiano Ronaldo Gol Sayısı

Bir gol makinesi olarak Cristiano Ronaldo şu anda hala kariyerine devam ediyor ve bilindiği kadarıyla şu anda futbol tarihinin en çok gol atan futbolcusu konumunda. 2021 yılı Ekim ayı itibariyle Cristiano Ronaldo toplamda 789 gol atmayı başardı. Bu gollerin; 482’si lig maçlarında, 51’i kupa maçlarında, 145’i ulusal maçlarda ve 111’i de milli takımında atmıştır.

Resmi verilere göre Ronaldo’nun şu anda dünya futbol tarihinin en golcü futbolcusu olduğunu söylemek mümkündür. Üstelik ünlü futbolcu kariyerine hala devam ediyor ve rekorunu kırmaya devam ediyor. Kendisi hem Real Madrid tarihinin hem de ülkesi Portekiz’in en golcü futbolcusu olma unvanını da elinde bulunduruyor.

Lionel Messi Gol Sayısı

Futbol dehası olarak bilinen Messi’nin ise kariyeri boyunca attığı gol sayısı 748. Şu anda elde edilen resmi verilere göre Cristiano Ronaldo, Pele ve Romario’dan sonra futbol tarihinin en çok gol atan futbolcusudur. Eğer ünlü futbolcu hala devam etmekte olan futbol kariyerinde 17 gol atarsa Pele’yi de geçerek Ronaldo’dan sonra futbol tarihinin en çok gol atan futbolcusu olacak. Messi ise Barcelona’nın ve ülkesi Arjantin’in en çok gol atan futbolcusu unvanına sahiptir. Kariyeri boyunca attığı gollerin; 474’ü lig maçlarında, 70’i kupa maçlarında, 128 ulusal maçlarda ve 76’sı ise milli maçlarda atılmıştır. 

Dünya Kupası Şampiyonluğu

Messi, Ronaldo ve Pele üçlüsü arasında Dünya Kupası başarısı olarak karşılaştırma yapıldığında Pele’nin çok fazla önde olduğunu söylemek mümkündür. Kariyeri boyunca üç defa Dünya Kupası kazanan Pele bu alanda pek çok rekoru da elinde bulunduruyor. Ancak buna karşılık olarak Lionel Messi ve Cristiano Ronaldo’nun milli takımlarında Dünya Kupası şampiyonlukları bulunmuyor.

Genel olarak bakıldığında Messi, Ronaldo, Maradona ve Pele arasındaki bu rekabetin içinden net olarak bir ismin çıkabileceğini söylemek mümkün değil. Çünkü bu futbolcuları belirli kıstaslarla karşılaştırsak bile her insanın kendine göre iyi futbolcu tanımı bulunuyor. Bazı kişilere göre tüm zamanların en iyi futbolcusu bu dört isimden biri olmayabilir. Oynayış stili, kişinin futbolcuya beslediği sempati, tuttuğu takım, hayat görüşü vb. pek çok faktör de insanların en iyi futbolcu seçiminde etkili olabilir. O yüzden net bir kıstas olmasa da bu dört efsane futbolcunun hiç şüphesiz futbol tarihinin en yetenekli futbolcuları olduğunu belirtmek gerekir.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir