Rusya’nın En İyi Futbolcuları

Sovyetler Birliği dağılmadan önce dünya futbolunda oldukça güçlü takımlardan biriydi. O dönemde Dünya Kupası’nda çeyrek finale kadar ulaşmayı da başarmışlardı. Aynı zamanda Avrupa Şampiyonası’nda da dört defa final oynamayı başarmışlardır. En iyi futbolcular belirli dönemlerde Rusya’ya katkıda bulunmuşlardır.

en iyi futbolcular

1992 yılından itibaren Rusya iki defa Dünya Kupası’na ve dört defa Avrupa Şampiyonası’na katılmayı başardı. 2018 yılında düzenlenen Dünya Kupası’na da ev sahipliği yaptılar. Bugüne kadar Rusya’dan pek çok başarılı futbolcuya şahitlik ettik. Sizler için bu listede Rusya tarihinin en iyi oyuncularını derledik.

Lev Yashin

Sadece Rusya tarihinin değil pek çok kişi futbol tarihinin en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Kendisi aynı zamanda futbol tarihinde kaleci algısını da değiştiren bir futbolcudur. 1963 yılında ise Ballon d’Or’u kazanmayı başardı. O günden bugüne hala bu ödülü kazanan başka bir kaleci olmamıştır.

Kariyeri boyunca ülkesinin önemli takımlarından biri olan Dinamo Moskova takımında oynamıştır. Bu takımda pek çok şampiyonluk ve kupa kazanmayı da başarmıştır. Kendisi önemli kuruluşlar tarafından hazırlanan neredeyse her listede mutlaka yer alan kalecilerden biridir. Pek çok kişi tarafından da tüm zamanların en iyi kalecisi olarak görülmektedir. Ünlü kaleci günümüzde de hala konuşulmaya devam edilmektedir.

Andrey Arshavin

1981 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu da özellikle Euro 2008’de Hollanda’ya atmış olduğu goller ile dikkatleri üzerine çekti. Bir dönem Arsenal’da forma giydi ve takımın önemli futbolcularından biri olmayı başardı. Kariyerindeki en önemli noktalardan biri de Liverpool ile takımının 4 – 4 berabere kaldığı maçtır. Bu maçta dört gol atmayı başardı ve böylece İngiliz futbol tarihinde deplasmanda dört gol atan ilk futbolcu oldu.

Eduard Streltsov

Kariyeri oldukça çalkantılı bir şekilde geçen futbolcu 1958 yılında tecavüz iddiası ile suçlanmıştı. O dönemde suçunu itiraf etmesi durumunda yakın zamanda düzenlenecek olan Dünya Kupası’ndaki yer alacağı söylenmişti. Suç oldukça büyüktü ve suçun başka biri tarafından işlendiği söylentisi de oldukça yaygındı. Fakat kendisine başka bir alternatif sunulmadığından ötürü suçunu kabul ettiği de söylenmektedir.

Fakat kendisi 12 yıllığına çalışma kampında bir hapis cezası aldı. Bu suçlama ile birlikte çok sert bir şekilde dövüldü. Bu sebepten dolayı da bir süre boyunca hapishanede yattı. Cezasını 5 yıl çekmesinin ardından da hapisten çıkmıştır.

Ünlü futbolcu Sovyetler Birliği’nin en golcü dördüncü futbolcusuydu. Takımının bazı başarıları elde etmesinde çok önemli katkıları oldu. İki defa da yılın futbolcusu seçilmeyi başarmıştı.

Valeri Karpin

1969 yılında dünyaya gelen başarılı futbolcu Sovyetler Birliği’nin dağılmasının ardından Rusya adına ilk golü atan futbolcu olmayı başarmıştır. Yetenekli futbolcu milli takımı ile iki defa Dünya Kupası’na katıldı. Spartag Moskova takımı ile iki şampiyonluk yaşamayı da başarmıştır.

Rinat Dasayev

1957 yılında dünyaya gelen futbolcu Sovyetler Birliği zamanında takımına önemli katkılarda bulundu. Pek çok kişi tarafından Lev Yashin’den sonra ülkesinin en iyi kalecilerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ülkesinin Euro 1988’de finale kadar çıkmasında çok önemli katkıları olmuştur.

Igor Akinfeev

1986 yılında dünyaya gelen ünlü kaleci oynadığı her takıma önemli katkılar sağlamayı başardı. Euro 2008’de ülkesinin kalesini korudu ve özellikle İsveç’e karşı muazzam bir performans sergiledi. Kariyeri boyunca CSKA Moskova takımında oynadı ve burada pek çok lig şampiyonluğu ve kupa kazandı.

Roman Pavlyuchenko

1981 yılında dünyaya gelen ünlü futbolcu özellikle Euro 2008’de İngiltere’ye karşı atmış olduğu iki golle dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Ülkesinin yarı finale kadar gelmesinde çok önemli katkıları oldu. Tottenham takımında bir süre boyunca oynadı. Ancak burada istediği performansı veremeyince yeniden ülkesine Lokomotiv Moskova takımına dönüş yaptı.

Valentin Ivanov

1961 yılında dünyaya gelen futbolcu kariyerinde çok az futbolcunun elde edebileceği bir başarıya imza atmıştır. Kendisi hem Avrupa Şampiyonası hem de Dünya Kupası’nda gol kralı olmayı başardı. Hiç şüphesiz böyle bir başarı çok nadir futbolcuların elde edebileceği bir başarıdır. 1962 Dünya Kupası’nda da ülkesi adına dört gol atmayı başarmıştır.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir