Robinho Hayatı

Asıl adı Robson de Souza olan futbolcu genel olarak dünya çapında Robinho ismiyle bilinmektedir. Kariyeri boyunca Milan, Manchester City ve Real Madrid gibi önemli kulüplerde oynamıştır.

robinho

Genç yaşlarında futbola başlayan futbolcu ilerleyen zamanlarda Brezilya’nın efsane futbolcularından Pele tarafından keşfedildi. Böylece profesyonel futbol kariyerine de Santos takımı ile başlamış oldu. Oldukça yetenekli bir futbolcuydu ve bu yeteneği İspanyol kulübü Real Madrid tarafından fark edildi. Böylece 2005 yılında İspanyol ekibine transfer oldu. İki sene boyunca bu takımda oynadığı ve iki şampiyonluk yaşamayı başardı.

Robinho Futbol Hayatı

2008 yılında ise ünlü İngiliz ekibi Manchester City takımına transfer oldu. Burada da takıma önemli katkılarda bulundu ve aradan geçen iki senenin ardından İtalyan ekibi Milan’a transfer oldu.

2015 yılında ise Robinho Çin Ligi’nde oynamaya başladı. Burada oynadığı takımın da turnuva kazanmasında oldukça etkili oldu. Sonraki sene ise ülkesinin kulüplerinden Atletico Mineiro takımına dahil oldu. 2018 yılında ise ünlü futbolcu Sivasspor kulübüne transfer olmuştur. Bir sonraki takımı ise Başakşehir oldu. Burada da takıma önemli katkılar sağladıktan sonra Santos takımına dönmüştür.

Genel olarak bakıldığında ünlü futbolcu ülkesi Brezilya adına iki defa Dünya Kupası’na katılmayı da başarmıştır. Milli takımında oynadığı döneminde ülkesi ile Konfederasyon Kupası ve Copa America’yı kazandı.

Robinho Özel Hayatı

Ünlü futbol 1984 yılında Sao Paulo şehrinde dünyaya geldi. Babası Gilvan de Souza, annesi ise Marina da Silva Souza’dır. Babası bir dönem satış elemanı çalışırken annesi de yemek firmasında çalışmaktaydı.

Küçüklük döneminden beri futbola büyük bir ilgi duyuyordu. Çok küçük yaşlar salon futbolu oynamaya başladı ve henüz ilk sezonunda 73 gol atmayı da başardı. 15 yaşına geldiğinde ise yetenekleri Pele’nin ilgisini çekmiştir. Pele onu kendisinin varisi olarak seçmiş ve ilerleyen zamanlarda da Robinho, Santos kulübü ile sözleşme imzalamıştır. Profesyonel anlamda bu kulüpte oynamaya başladığında henüz 18 yaşındaydı.

Santos Kariyeri

Santos için toplamda 108 maça çıkmış ve toplamda 47 gol atmayı başarmıştır. Bu büyük başarısı Avrupa’nın önemli kulüplerinin de dikkatini çekmiştir. Bunun sonucunda ise İspanyol ekibi Real Madrid’e transfer olmuştur.

Real Madrid Kariyeri

Ünlü futbolcu bu takımda ilk sezonda toplamda 37 kez forma giydi ve 14 gol atmayı başardı. 2007 – 2008 sezonunda ise La Liga’da toplamda 11 gol atmayı başardı. Buna ek olarak 8 de asist yapmıştır. Bu dönemde ciddi bir sakatlık geçirmiş ve bir süre boyunca sahalardan uzak kalmıştır. Buradaki kariyeri boyunca attığı goller ile kulübün en golcü üç futbolcusu arasına girmeyi de başardı. Sonraki dönemde ise Cristiano Ronaldo takıma alınmak isteniyordu ve bunun üzerine kendisi başka bir kulübe gitmeyi tercih etti.

Manchester City Kariyeri

İngiliz ekibiyle 2008 yılında tam dört senelik bir anlaşma imzaladı. İlk maçını ise Chelsea’ye karşı oynamış ve bir gol atmayı da başarmıştır. Aynı sene ligde oynanan Stoke City maçında ise hat-trick yaptı. İlk sezonunda toplamda 14 gol attı ve takımının da en golcü futbolcusu oldu. Sonraki sezonunda önemli bir sakatlık yaşadı ve birkaç ay boyunca forma giyemedi.

Milan Kariyeri

2010 yılında İtalyan kulübüne transfer oldu ve bu takımla 4 senelik bir anlaşma yaptı. İlk sezonunda takımının kupa kazanmasında oldukça önemli katkıları oldu. Ancak ligde ise Milan ikinci olmuştur. Bu takımda da çeşitli sakatlıklar yaşamıştır. 2014 yılında ise Santos’a geri dönmüştür.

Robinho’nun Hayatıyla İlgili İlginç Bilgiler

2004 senesinde ünlü futbolcunun annesi kaçırılmıştır. Annesi için fidye istenmiş ve bu fidye istendikten sonra annesi kurtarmayı başarmıştır. Fakat annesi tüm bu süreçte 1,5 ay boyunca fidyecilerin elinde kalmıştır.

2017 senesinde ise Robinho, Arnavut bir kadına cinsel tacizde bulunma iddiasıyla İtalyan mahkemelerinde yargılanıyordu. Bu davanın sonucunda İtalyan mahkemesi ünlü futbolcuya 9 sene hapis ceza vermiştir. Ancak bu karar çıktığında Robinho, Brezilya’da bulunuyordu. Brezilya’daki yasalara göre ülkenin vatandaşları başka bir ülkeye iade edilmiyordu. Her ne kadar cezasını çekmemiş olsa da Robinho’nun İtalya’da 9 senelik bir ceza aldığını söylemek mümkündür.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir