Premier Lig Tarihinin Tüm Gol Kralları

Premier Lig tarihi bilindiği üzere 1992 yılında kuruldu ve o günden bu yana pek çok gol kralına ev sahipliği yaptı. Her sezonda bazı oyuncular yetenekleri dahilinde bir performans ortaya koymayı başardı.

premier lig

1992 yılından günümüze kadar Premier Lig’de birçok gol kralı oldu. Bu isimlerden bazılarıysa önemli rekorlara imza attı ve dünya çapında yıldız futbolculardan biri olmayı başardılar. Sizler için bu yazımızda Premier Lig tarihinin tüm gol krallarını paylaşacağız.

Premier Lig 2019 – 2020 Sezonu Gol Kralı

Oldukça çekişmeli geçen bir sezonun sonunda yetenekli futbolcu Jamie Vardy, 2019 – 2020 sezonunun gol kralı olmayı başardı. Bilindiği üzere başarılı futbolcu Leicester takımında forma giymeye devam ediyor. Jamie Vardry ise bu sezonda toplamda 23 gol atmayı başarmıştır.

Premier Lig 2018 – 2019 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonu ise gol krallığı konusunda büyük bir çekişmeye sahne oldu.. Bunun sonucunda ise toplamda üç gol kralı çıktı. Liverpool’un yıldız oyuncusu Muhammed Salah, Arsenel’ın yetenekli oyuncusu Aubameyang ve yine Liverpool’un başarılı oyuncusu Sadio Mane, 2018 – 2019 sezonunda gol kralı olmayı başardı. Üç futbolcu bu sezonda toplamda 22’şer gol atmayı başarmıştır.

Premier Lig 2017 – 2018 Sezonu Gol Kralı

Dünya çapında takım edilen ligin bu sezonu ise büyük bir dünya yıldızının doğuşuna şahitlik etti. Liverpool’un yıldız futbolcusu Muhammed Salah, bu sezon içinde inanılmaz bir performans sergiledi ve atmış olduğu 32 gol ile sezonun gol kralı olmayı başardı. Böylece başarılı futbolcu Premier Lig tarihinin bir sezon içinde en çok gol atan futbolcularından biri olmayı başarmıştır.

Premier Lig 2016 – 2017 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonda ise bilindiği üzere Chelsea takımı şampiyon. Chelsea böylece tarihinde 6. kez lig şampiyonluğu yaşamış oldu. Ancak buna rağmen gol kralı şampiyon olan takımdan Tottenham Hotspur takımında oynayan Harry Kane olmuştur. Ünlü futbolcu atmış olduğu 29 gol ile 2016 – 2017 sezonunun gol kralı olmuştur.

Premier Lig 2015 – 2016 Sezonu Gol Kralı

Aynı şekilde bu sezonda da gol kralı olan kişi Harry Kane olmuştur. Başarılı futbolcu atmış olduğu 25 gol ile gol kralı olmayı başardı. Yetenekli oyuncu 2016 – 2017 ve 2017 – 2018 sezonunda atmış olduğu goller ile üst üste iki sezon gol kralı olmayı başarmıştır.

Premier Lig 2014 – 2015 Sezonu Gol Kralı

Bu sezonun hiç şüphesiz en dikkat çeken futbolcularından biri de Manchester City takımında oynayan Sergio Agüero olmuştur. Yetenekli futbolcu bu sezonda toplamda 26 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Takımı ise ligi ikinci sırada bitirmiştir.

Premier Lig 2013 – 2014 Sezonu Gol Kralı

Liverpool’un efsane oyuncularından biri olan Luis Suarez bu sezonun gol kralı olmayan başaran futbolcudur. Usta oyuncu atmış olduğu 31 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezonun şampiyon olan takımı Manchester City olsa da Liverpool ligi ikinci sırada bitirmeyi başarmıştır.

Premier Lig 2012 – 2013 Sezonu Gol Kralı

Bilindiği üzere bir dönem Türkiye’de Fenerbahçe takımında da oynamış olan Robin van Persie o dönemde Manchester United takımında oynuyordu. Ünlü futbolcu bu sezonda atmış olduğu 25 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Aynı zamanda Manchester United ile bu sezonda şampiyonluk yaşamayı da başardı.

Premier Lig 2011 – 2012 Sezonu Gol Kralı

2011 – 2012 sezonunun da gol kralı olan isim yine Robin van Persie’dir. Ünlü futbolcu bu sezonda ise toplamda 30 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır. Bu sezonda ise oynadığı takım Arsenal’dir. Takımı ise bu sezon ligi üçüncü sırada bitirmiştir.

Premier Lig 2010 – 2011 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda gol kralı olan kişi ise Manchester United’ın ünlü oyuncusu Dimitar Berbatov ve Manchester City’nin yetenekli oyuncusu Carlos Tevez’dir. İki başarılı futbolcu atmış olduğu 20 gol ile sezonun gol kralı olmayı başarmışlardır. Aynı şekilde Manchester United bu sezonu şampiyon olarak tamamlamayı başarmıştır. Böylece tarihindeki 12. şampiyonluğu elde etmiştir. Manchester City ise ligi üçüncü sırada tamamlamıştır.

Premier Lig 2009 – 2010 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezona damga vuran futbolcu ise hiç şüphesiz Didier Drogba oldu. Efsane futbolcu bu sezon atmış olduğu 29 gol ile ligin gol kralı olmayı başarmıştır. Böylece takımı Chelsea’nin şampiyon olmasında en önemli katkıyı sağlayan futbolculardan biri olmuştur.

Premier Lig 2008 – 2009 Sezonu Gol Kralı

Bir dönemde ülkemizde Fenerbahçe takımında forma giymiş olan Nicolas Anelka, 2008 – 2009 sezonuna damga vurmayı başarmıştı. Bu sezonda atmış olduğu 19 gol ile ligin gol kralı olmaya başarmıştur. Ayrıca Chelsea bu sezon şampiyon olarak tarihindeki dördüncü şampiyonluğu elde etmiştir.

Premier Lig 2007 – 2008 Sezonu Gol Kralı

İngiltere ligi hiç şüphesiz bu sezonda dünya futbol tarihinin en iyi futbolculardan birine ev sahipliği yapıyordu. Bilindiği üzere Cristiano Ronaldo bu dönemde Manchester United forması giyiyordu. Efsane futbolcu bu sezonda atmış olduğu 31 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca atmış olduğu bu goller ile takımı Manchester United’ın lig tarihindeki onuncu şampiyonluğunu almada çok önemli katkısı olmuştur.

Premier Lig 2006 – 2007 Sezonu Gol Kralı

Drogba’nın Chelsea ile özdeşleşip bir efsane gelmesi elbette ki boşuna değildir. Ünlü futbolcu kariyerinde bu takım ile iki defa Premier Lig gol kralı olmayı başarmıştır. Efsane futbolcu bu takımdaki ilk gol krallığını ise 2006 – 2007 sezonunda yaşadı. Atmış olduğu 20 gol ile bu sezonun gol kralı olmayı başarmıştır.

Premier Lig 2005 – 2006 Sezonu Gol Kralı

Hiç şüphesiz bu ligin tarihine damga vurmayı başaran en önemli futbolculardan biri de Fransız oyuncu Thierry Henry’dir. Ünlü futbolcu ligin bu sezonunda da gol kralı olmayı başararak üst üste üç defa gol kralı olmuştur. Premier Lig tarihinde Alan Shearer ve Thierry Henry dışında bunu başarabilen futbolcu bulunmamaktadır. Ünlü futbolcu ise bu sezonda toplamda 27 gol atarak gol kralı olmuştur.

Premier Lig 2004 – 2005 Sezonu Gol Kralı

Ünlü futbolcu Thierry Henry’nin oynadığı futbol ile adeta döneme damga vurduğu bu sezonda ise toplamda 25 gol atmış ve ligin gol kralı olmayı başarmıştır. Ortaya serdiği kaliteli futboldan ötürü sadece kendi taraftarlarının değil rakip takımların da takdirini kazanmayı başarmıştır.

Premier Lig 2003 – 2004 Sezonu Gol Kralı

Fransız futbolcu Thierry Henry bu ligdeki ikinci gol krallığını 2003 – 2004 sezonunda elde etmiştir. Efsane futbolcu bu sezonda toplamda 30 gol atmış ve takımı Arsenal’in şampiyon olmasında çok önemli bir katkıda bulunmuştur.

Premier Lig 2002 – 2003 Sezonu Gol Kralı

O döneme damga vuran futbolculardan biri de Hollandalı oyuncu Ruud van Nistelrooy’dur. Yetenekli futbolcu 2002 – 2003 sezonunda Manchester United adına toplamda 25 gol atmayı başarmış ve gol kralı olmuştur. Ayrıca takımı da bu sezon tarihindeki sekizinci şampiyonluğunu da elde etmeyi başarmıştır.

Premier Lig 2001 – 2002 Sezonu Gol Kralı

Yıldız futbolcu Thierry Henry, Premier Lig tarihindeki ilk gol krallığını ise bu sezonda elde etmiştir. Henry bu sezonda atmış olduğu 24 gol ile takımı Arsenal’e çok önemli katkılarda bulunmuştur. Ayrıca Arsenal tarihindeki ikinci Premier Lig şampiyonluğunu da bu sezon almıştır.

Premier Lig 2000 – 2001 Sezonu Gol Kralı

Surinam asıllı Hollandalı futbolcu Jimmy Floyd Hasselbaink ligin bu sezonuna atmış olduğu 23 gol ile damga vurmayı başarmıştır. Chelsea adına atmış olduğu bu goller ile takımına çok ciddi katkılarda bulundu. Ancak tüm bu katkılara rağmen başarılı futbolcunun takımı Chelsea ligi altıncı sırada tamamlamıştır.

Premier Lig 1999 – 2000 Sezonu Gol Kralı

Bu sezona damga vuran oyunculardan biri de Sunderland’in efsane futbolcusu Kevin Phillips olmuştur. Başarılı futbolcu bu sezon atmış olduğu 30 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Ancak ünlü futbolcunun tüm bu gollerine rağmen Sunderland ligi yedinci sırada tamamlamıştır.

Premier Lig 1998 – 1999 Sezonu Gol Kralı

Jimmy Floyd Hasselbaink, bu ligin tarihindeki ilk gol krallığını ise bu sezonda elde etmiştir. Leeds United adına atmış olduğu 18 gol ile gol kralı olmaya başarmıştır. Ayrıca Liverpool’dan Michael Owen ve Manchester United’dan Dwight Yorke atmış olduğu 18 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Yani ligin bu sezonunda toplamda üç gol kralı çıkmıştır.

Premier Lig 1997 – 1998 Sezonu Gol Kralı

Ligin bu sezonunda da toplamda üç gol kralı çıkmıştır. Blackburn Rovers takımından Chris Sutton, Covetry City takımından Dion Dublin ve Liverpool takımından Michael Owen toplamda 18’şer gol atarak ligin gol kralı olmayı başarmıştır.

Premier Lig 1996 – 1997 Sezonu Gol Kralı

İngiliz futbolu denildiğinde akla gelen isimlerden biri de hiç şüphesiz Alan Shearer’dir. Efsane futbolcu Thierry Henry ile birlikte bu ligde üst üste üç defa gol kralı olan tek futbolcudur. Ünlü futbolcu takımı Newcastle United adına bu sezonda 25 gol atarak gol kralı olmayı başarmıştır.

Premier Lig 1995 – 1996 Sezonu Gol Kralı

Ünlü futbolcu kariyerinde ikinci Premier Lig şampiyonluğunu ise bu sezonda Blackburn Rovers takımı ile elde etmiştir. Ünlü futbolcu bu sezonda ise toplamda 31 gol atmayı başararak gol kralı olmuştur.

Premier Lig 1994 – 1995 Sezonu Gol Kralı

Alan Shearer kariyerindeki ilk Premier Lig gol krallığını bu sezonda elde etmiştir. Yine Blackburn Rovers adına toplamda 34 gol atmayı başarmıştır. Atmış olduğu bu 34 gol ile Premier Lig tarihinde Andy Cole ile birlikte bir sezonda en çok gol atan futbolcu unvanını elde etmiştir. Ancak o dönemde bir sezonda daha fazla maç oynandığını da belirtmek gerekiyor.

Premier Lig 1993 – 1994 Sezonu Gol Kralı

Premier Lig tarihinin oynanan ikinci sezonunda gol kralı olan futbolcu ise Manchester United’lı oyuncu Andy Cole’dur. Yetenekli futbolcu ligin bu sezonunda atmış olduğu 34 gol ile gol kralı olmayı başarmıştır. Ayrıca takımı da bu sezonun şampiyonu olmayı başarmıştır.

Premier Lig 1992 – 1993 Sezonu Gol Kralı

Lig tarihinin ilk sezonundaki gol kralı yine Manchester United takımından çıkmıştır. Başarılı futbolcu Teddy Sheringham atmış olduğu 22 gol ile Premier Lig tarihinin ilk gol kralı olmayı başarmıştır. Aynı zamanda takımı Manchester United ise lig tarihinin ilk şampiyonu olmuştur.

Leave a Reply

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir